Про навколишнє природне середовище м.Сєвєродонецька.

Сучасна цивілізація значною мірою впливає на навколишнє середовище. Промислові забруднення є шкідливими для людей, тварин, рослинності, ґрунту, споруд. Вони знижують прозорість атмосфери, підвищують вологість повітря, збільшують кількість днів з туманами, викликають корозію металевих виробів, тощо.

У м.Сєвєродонецьку найбільш значущими є хімічні забруднення навколишнього середовища. Серед них аерозольні та газоподібні забруднювачі промислового походження. Прогресує і накопичення окису вуглецю в атмосфері. Подальший розвиток цього процесу підсилюватиме небажану тенденцію у бік підвищення середньорічної температури на планеті.
За даними статистичної звітності 31 підприємство, яке знаходиться на території Сєвєродонецької міськради, у 2009р. мало викиди забруднюючих речовин в атмосферу. У порівнянні з 2008р. кількість підприємств, які мали викиди в навколишнє середовище, зменшилась майже на 6,0%.

Із загальної кількості викидів шкідливих речовин у навколишнє середовище у Луганській області у 2009р. на м.Сєвєродонецьк приходиться 1,1%.

Динаміка обсягів викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел забруднення за останні 5 років наведена на рис. 1.
зміни обсягів
Наведена динаміка демонструє поступове зменшення обсягів забруднення за останні 5 років. Значний спад обсягів спостерігався в 2009р., коли обсяги викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел забруднення склали 2524,7 т, що на 1549,9 т або на 38,0% менше ніж у 2008р. Цей факт пов’язаний, перш за все, зі скороченням промислового виробництва на фоні економічної кризи, яка панувала у країні.

Щільність викидів у розрахунку на 1 кв. км території у 2009р. порівняно з 2008р. зменшилась на 26,722 т і склала 43,530 т.

В середньому одним підприємством м.Сєвєродонецька було викинуто 81,443 т. забруднюючих речовин, що склало 66,0% від обсягів 2008р.

Обсяги викидів забруднюючих речовин на одного мешканця міської ради протягом 2009р. склали 20,662 кг, що на 12,463 кг або на 37,6% менше ніж у 2008р.

Платежі за забруднення навколишнього середовища – це компенсації економічних втрат від вибросів забруднюючих речовин у навколишнє середовище.

Екологічні платежі необхідні для:

  • повернення витрат, пов’язаних з компенсацією впливу небезпечних викидів;
  • стимулювання зниження або підтримка рівня викидів у межах нормативів;
  • стимулювання здійснення витрат на проектування та будівництво природоохоронних об’єктів.

Екологічні збори, пред’явлені підприємствам та організаціям у м.Сєвєродонецьку за забруднення навколишнього середовища за 2009р., склали 1,1 млн. грн., що на 413,4 тис. грн. менше, ніж у 2008р. Цей показник складає майже 1,0% від загальної кількості нарахованих зборів у Луганській області.

Фактично сплачено у 2009р. екологічних зборів за забруднення навколишнього середовища 1,2 млн. грн., що на 35,5 % або на 676,7 тис. грн. менше, ніж у 2008р. Процент сплати екологічних платежів у м.Сєверодонецьку складає 106,6 % проти 72,5% у Луганській області.

Внесення плати за забруднення не звільняє природокористувачів від виконання заходів з охорони навколишнього середовища, а також сплати штрафів через екологічні правопорушення.

Сума коштів, витрачених в 2009р. підприємствами Сєвєродонецької міської ради на капітальні інвестиції природоохоронного призначення, складає 7,2 млн. грн., з них на капітальний ремонт основних засобів направлено 0,6 млн. грн.

Динаміка поточних витрат на основні природоохоронні заходи у Сєвєродонецькій міськраді за останні 5 років наведена на рис. 2.
динаміка
Дана динаміка також відображає, на фоні поступового збільшення показників з 2005р по 2008р, різке зниження поточних природоохоронних витрат в 2009р порівняно з 2008р (на 38,9 %). Масштаби ресурсокористування та існуюча в області структура промислового та сільськогосподарського виробництва характеризуються високими показниками утворення та нагромадження відходів господарювання.

На підприємствах міста протягом 2009р. утворилось 3128,2 т відходів I-III класів небезпеки, що на 3682,5 т менше порівняно з 2008р. На долю м.Сєвєродонецька припадає 15,5% від загального обсягу утворених відходів у Луганській області.

Найбільш небезпечні відходи потребують спеціальних заходів щодо їх знешкодження та захоронення. Частка знешкоджених відходів у загальному обсязі утворених у 2009 р. зменшилась на 40,8% та склала 14,2%.

Станом на 1 січня 2010р. в цілому по місту у спеціалізованих сховищах та на території підприємств накопичено 672,9 тис.т відходів I-III класів небезпеки.

З метою зменшення наслідків антропологічного забруднення та враховуючи специфіку впливу певних видів відходів на навколишнє середовище особливу увагу необхідно приділяти таким заходам:

  • запроваджувати стратегії більш “чистого” виробництва та мінімізації небезпечних відходів на всіх стадіях планування, а також встановлення конкретних цілей;
  • заохочення промисловості до оброблення, перероблення, утилізації і знищення відходів біля джерел їх утворення або якомога ближче до них, якщо уникнути утворення небезпечних відходів неможливо і коли це є економічно і екологічно дієвим засобом для промисловості;
  • економічне або нормативне стимулювання нововведень для переходу на більш “чисті” методи виробництва, заохочування до здійснення капіталовкладень у технології запобігання утворенню відходів і стимулювання капіталовкладень у розробки з мінімізації відходів.

Управління статистики у м. Сєвєродонецьку

Прикрепленный файлРазмер
ris1.jpg109.8 кб
ris2_dinamika.jpg93.44 кб