В Україні залучать ШІ до перевірки майнових декларацій чиновників

В Україні залучать ШІ до перевірки майнових декларацій чиновників

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) залучить штучний інтелект (ШІ) до перевірки майнових декларацій чиновників.

Про це повідомив заступник голови НАЗК Артем Ситник.

Він повідомив, що за останні півтора року, коли було призупинено обов’язкове подання декларацій та їх перевірки, НАЗК використало цей час для розробки ІТ-продуктів, які можуть оптимізувати роботу уповноважених осіб НАЗК, а повні перевірки зробити більш ефективним інструментом фінансового контролю. 

“Всі подані декларації будуть проходити оцінку ризиків, ті декларації, які матимуть найменший показник рейтингу ризику та можуть бути перевірені автоматизовано зможуть бути перевірені за допомогою штучного інтелекту - механізму автоматизованої перевірки. Йдеться про порівняння даних декларації з іншими реєстрами, перевірку певними “формулами”, наприклад, на виявлення ознак незаконного збагачення, наявності необґрунтованих активів тощо. Отримання довідки про проходження автоперевірки не означатиме, що декларація пройшла повну перевірку, а свідчитиме, що вона має мінімальний коефіцієнт ризику. Ми прогнозуємо, що третина декларацій пройдуть цю перевірку", - зазначив Ситник.

За його словами, НАЗК зможе повернутися до декларацій з мінімальним коефіцієнтом ризику, якщо будуть виявлені нові факти або надійде звернення про ознаки недостовірного декларування.

"З решти 70% декларацій відбиратимуться для проведення повної перевірки ті декларації, що мають найвищий рейтинг ризику. Відібрані декларації в автоматизованому режимі розподілятимуться для перевірки уповноваженим особам НАЗК. Можливість втручання людини у процедури автоперевірки чи авторозподілу виключені, це здійснює машина за допомогою програмних продуктів, до яких вжито заходи захисту", - сказав Ситник.

Він підкреслив, що загалом НАЗК змінює підхід до відбору та перевірок декларацій.

Якщо раніше НАЗК мало обов’язок щорічно перевіряти декларації всіх топ-посадовців, тому на повну перевірку відбирало декларації залежно від категорії посади, у першу чергу Президента України, міністрів, народних депутатів, суддів Конституційного Суду України, Верховного Суду.

"Понад 99% декларацій були не охоплені системним контролем НАЗК, а перевірка службовців інших посад була можлива лише за зверненням громадян, матеріалами журналістських розслідувань або у межах співпраці з правоохоронними органами. Як результат, ми не реалізовували очікування суспільства з перевірок декларацій", - сказав Ситник.

Що змінилося: відтепер відбір декларацій буде здійснюватись за результатами оцінки ризиків декларації, тобто залежно від показника рейтингу ризику.

Читайте також: Яке майно є в керівників Сєвєродонецька та Луганщини: хто задекларував дохід у мільйон і майже мільйон