Хрест жертвам голодомору 1932-1933 р.р. встановлено у Сєвєродонецьку

Громадяни міста Сєвєродонецька в день національної пам’яті жертв Голодомору 24 листопада 2007 року о 14 годині 30 хвилин на одній з центральних вулиць міста, в сквері по Гвардійському проспекту, встановили Хрест на знак вшанування пам’яті безвинно загиблих співвітчизників. Хрест встановлено за ініціативою і на пожертви мешканців міста Сєвєродонецька за участю Сєвєродонецької міської організації Народного Руху України, міської організації «Просвіта» ім. Т.Г Шавченка, громадської організації «Правовий постір». В цей день волонтери роздавали спецвипуск газети «Правовий простір», присвячений Голодомору та свічки, які мешканці міста запалили на своїх підвіконнях. Мешканці Сєвєродонецька, яких об’єднав цей захід, о 16 годині разом зі всією Україною запалили свічки біля Хреста і вшанували пам’ять заморених голодом хвилиною мовчання.

Головне те, що все це відбувалося з ініціатви простих людей, які зробили це задля того, щоб постраждалі від Голодомору та нащадки тих, хто загинув, могли прийти на це місце і вклонити голову та покласти квіти. Випадкові перехожі і діти активно приєднувались до акції – допомагали встановлювати хрест та запалювали свічі.

Міська влада до цих заходів ніякого відношення не мала, скоріше – діяла навпаки. 07.11.2007 року голова міської організації Народного Руху І.Шамрай звернувся до міського голови Сєвєродонецька Грицишина В.О. із заявою виділити місце для встановлення меморіального знаку на знак пам’яті жертв Голодомору. Міський голова у своїй відповіді зазначив, що «Ми з повагою і шаною відносимось до нашої історії, зберігаємо пам’ять про жахливі часи Голодомору 1932-1933 років, але оскільки наше місто в ті роки не існувало, розгляд питання, яке підіймається у вашому листі, не уявляється доцільним». Відповідно до статті 3 Закону України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні» органи державної влади та місцевого самоврядування зобов’язані «вживати заходів щодо увічнення пам’яті жертв та постраждалих від Голодомору 1932-1933 років в Україні, в тому числі спорудження у населених пунктах меморіалів пам’яті та встановлення пам’ятних знаків жертвам Голодомору». Влада Сєвєродонецька не тільки не виконала положення Закону, а, навіть, не підтримала ініціативу представників громади. Також не був виконаний п.3 Указу Президента України «Про відзначення у 2007 році Дня пам’яті жертв голодоморів» - 24 листопада о 16 годині в Сєвєродонецьку не був зупинений рух транспорту, не подавались відповідні звукові сигнали.

Заступник міського голови Бодров намагався переконати громадян, присутніх біля встановленного Хреста, в тому, що в місті 63% населення і він особисто не підтримують заходів по вшануванню жертв Голодомору. Але у відповідь владі у багатьох вікнах-оселях о 16 годині запалали свічі.

--
Голова Сєвєродонецької міської організації Народного Руху України Іван Шамрай
Голова Сєвєродонецької міської організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім.Т.Г.Шевченка Галина Тесленко
Голова громадської організації «Правовий простір» Рімма Білоцерківська