18 квітня в нашій країні відзначався День довкілля. Управління статистики у м.Сєвєродонецьку одержало зведені данні за 2008 рік, що характеризують утворення та нагромадження відходів господарювання у нашому місті.
Масштаби ресурсокористування та існуюча в місті структура промислового виробництва характеризуються високими абсолютними і відносними показниками утворення та нагромадження відходів господарювання. При цьому, основними генераторами відходів, що значно погіршують екологічний стан навколишнього природного середовища, є підприємства хімічного, паливно-енергетичного, будівельного комплексів.
У нашому місті продовжується значне хімічне забруднення довкілля, що завдає серйозної шкоди здоров'ю людей та генофонду. За ступенем впливу на організм людини відходи поділяються на чотири класи небезпеки:
1.І клас - надзвичайно небезпечні;
2.ІІ клас - високо небезпечні;
3.ІІІ клас - помірно небезпечні;
4.IV клас - мало небезпечні.
На підприємствах міста протягом 2008р. утворилось 6810,7т відходів І-ІІІ класів небезпеки, що на 11,1% (851 т) менше порівняно з 2007р.
На долю Сєверодонецька припадає 24,4% від загального обсягу утворених відходів по Луганській області. Щодо найбільш небезпечних відходів І класу небезпеки, то з 565,8 т утворених в цілому по області, 14,7% (83,4 т) - це відходи, утворені на підприємствах м.Сєверодонецька.
Слід підкреслити, що одним із приорітетних напрямків мінімізації накопичення промислових відходів є повернення їх у виробництво з метою вилучення цінних компонентів і використання їх як вторинних ресурсів. На жаль, частка використаних та знешкоджених відходів у загальному обсязі утворених, у 2008р. зменшилась на 11,9% та склала 55,3%.
Розрив між обсягами накопичення відходів і обсягами їх утилізації та знешкодження поглиблює екологічну кризу. Як екологічно небезпечний чинник, відходи є одним з найбільш значних факторів забруднення довкілля, їх розміщення потребує вилучення значних площ землі, а транспортування та зберігання - великих витрат підприємств. Найбільш небезпечні відходи потребують спеціальних заходів щодо їх знешкодження та захоронення. Станом на 1 січня 2009р. в цілому по місту у спеціалізованих сховищах та на території підприємств накопичено 672,6 тис.т відходів І-ІІІ класів небезпеки.
Антропогенне навантаження на довкілля внаслідок розміщення небезпечних відходів І-ІІІ класів небезпеки у спеціально відведених місцях та на території підприємств на 1 км2 території у середньому по області склало 34,5 т. Але у нашому місті цей показник значно перевищує середньо обласний і складає 11595,8 т (у 336,1 раза більше, ніж у середньому по області).
З метою зменшення наслідків антропологічного забруднення та враховуючи специфіку впливу певних видів відходів на навколишнє середовище особливу увагу необхідно приділяти таким заходам:
- запроваджувати стратегії більш «чистого» виробництва та мінімізації небезпечних відходів на всіх стадіях планування, а також встановлення конкретних цілей;
- заохочування промисловості до оброблення, перероблення, утилізації і знищення відходів біля джерел їх утворення або якомога ближче до них, якщо уникнути утворення небезпечних відходів неможливо і коли це є економічно і екологічно дієвим засобом для промисловості;
- економічне або нормативне стимулювання нововведень для переходу на більш «чисті» методи виробництва, заохочування до здійснення капіталовкладень у технології запобігання утворенню відходів і стимулювання капіталовкладень у розробки з мінімізації відходів.
--
Управління статистики у м.Сєвєродонецьку