У МЗС нагадали про роковини аварії на ЧАЕС
У суботу, 26 квітня, минає 39 років від дня однієї з наймасштабніших техногенних катастроф в історії людства — аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Про це повідомили у Міністерстві закордонних справ України.
"Катастрофа стала наслідком ризикованого експерименту, проведення якого вимагала Москва для підтвердження власних амбіцій, незважаючи на очевидні порушення базових протоколів безпеки. Внаслідок неприйнятних маніпуляцій з реактором сталася неконтрольована реакція, вибух та розплавлення активної зони реактора", - йдеться у повідомленні.
Міністерство наголошує, що радянський режим вчинив злочин не лише спричинивши катастрофу як таку, але і замовчуючи правду про неї.
"Проведення першотравневих демонстрацій у Києві та уникнення належної евакуації людей продемонстрували повну зневагу Москви до людських життів, нездатність гарантувати базову безпеку, та зрештою стали одним з факторів колапсу СРСР", - підкреслили у тексті заяви.
Зокрема, як заявили у відомстві, спроби радянської влади приховати масштаби трагедії призвели до того, що мільйони людей зазнали радіаційного опромінення.
Понад 145 000 км² територій були забруднені радіонуклідами, зокрема 2 218 населених пунктів в Україні. Крім того, радіоактивне забруднення поширилося на десятки країн Європи. А загалом від наслідків катастрофи постраждали майже 5 мільйонів людей. Сукупні економічні збитки України оцінюються в десятки мільярдів доларів США.
"Сьогодні ми вшановуємо пам’ять героїв-ліквідаторів, які ціною власного здоров’я та життя стримали розповсюдження радіації та запобігли ще більш масштабному лиху. Висловлюємо глибоку шану працівникам Чорнобильської АЕС та Зони відчуження, які у 2022 році мужньо забезпечували безперервне функціонування критичної інфраструктури в умовах російської окупації", - нагадили в МЗС.
Слід також додати, що 24 лютого 2022 року зона відчуження ЧАЕС стала однією з перших цілей російського вторгнення. Протягом 36 днів окупації росіяни порушували радіаційний режим, використовували територію як військову базу та завдали шкоди у понад 3 мільярди гривень. У ході відступу, 31 березня, окупанти примусово вивезли 169 військовослужбовців Національної гвардії України, з яких поки що вдалося повернути лише 65.
"У лютому 2025 року росія вкотре поставила світ на межу нової катастрофи, здійснивши удар дроном по захисній інфраструктурі над зруйнованим 4-м енергоблоком ЧАЕС. Унаслідок атаки були пошкоджені елементи зовнішньої та внутрішньої оболонок нової захисної споруди (НБК), що створило прямі ризики для стабільності об’єкта "Укриття"", - повідомили у Міністерстві закордонних справ України.
У заяві йдеться про те, що світ має пам’ятати, що злочин і трагедія Чорнобиля стали прямим наслідком безвідповідальної політики Кремля, який нехтував людським життям в ім’я ідеології. До того ж сьогодні росія продовжує ту саму політику та застосовує ті самі методи — пропаганду, дезінформацію, зневагу до людського життя, міжнародного права та безпеки.
"Повернення Україні повного контролю над усіма ядерними об’єктами на її суверенній території є необхідною умовою для гарантування глобальної ядерної безпеки. Ми закликаємо міжнародну спільноту посилити зусилля для запобігання подібним загрозам у майбутньому, забезпечуючи принципи прозорості, відповідальності та верховенства міжнародного права", - написали в МЗС.
- 86 переглядів
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 18:00 У луганчанок - дві медалі на міжнародному турнірі зі стрибків у воду в Німеччині
- 17:03 У неділю в Україні очікується холодна та сонячна погода
- 16:38 рф вперше визнала участь соладтів Північної Кореї у війні проти України
- 16:30 Реформа МСЕК: у Луганській обласній лікарні діють чотири експертні команди
- 15:45 у росії заявили про завершення бойових дій Курщині - у ЗСУ заперечили
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Одна з заступниць керівника Сєвєродонецької МВА отримала понад 1,2 млн зарплати 21.04.2025 переглядів: 5008
- ВПО можуть отримати гроші на оренду житла від УВКБ ООН – куди звертатися 20.04.2025 переглядів: 2247
- Луганським ВПО пропонують житло у Дніпрі та на Прикарпатті – куди звертатися 22.04.2025 переглядів: 2111
- «Великі церковні свята ворог використовує для терору над мирним населенням». Інтерв'ю з капеланом Луганського прикордонного загону 19.04.2025 переглядів: 1427