Європа зазнала невдачі через заяву Трампа, що Україна має "негайно" розпочати переговори, - The Guardian

Європа зазнала невдачі через заяву Трампа, що Україна має "негайно" розпочати переговори, - The Guardian

Європейські дипломати заявили, що заява Дональда Трампа, в якій він наполіг, що Україна повинна негайно розпочати мирні переговори з росією, завадила, а можливо, й поставила під загрозу, ретельно розроблені плани Європи переконати США запровадити санкції проти рф за відмову щодо 30-денного припинення вогню.

Про це пише The Guardian з посиланням на свої джерела.

За словами дипломатів, український президент Володимир Зеленський був змушений прийняти запрошення володимира путіна на переговори у Стамбулі, боячись образити Трампа. А путін зробив цю пропозицію, щоб не відштовхнути президента США та уникнути зростаючого тиску Європи на Трампа щодо запровадження жорсткіших санкцій.

Західні дипломати кажуть, що в них немає підстав вважати, що Трамп діяв у змові з російським лідером.

Лідери Великої Британії, Франції, Німеччини та Польщі вперше разом зібралися до Києва на вихідних, щоб підкреслити заклик до 30-денного припинення вогню.

Метою візиту Кіра Стармера, Еммануеля Макрона , Фрідріха Мерца та Дональда Туска було чинити тиск на Трампа, щоб той визнав, що путін зволікає, і що у США немає іншого політичного вибору, окрім як запровадити жорсткі економічні санкції проти росії.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем підготував пакет санкцій, який має широку підтримку Конгресу.

Міністри закордонних справ також відвідали Львів у п'ятницю, щоб чинити тиск на росію , зокрема, заявивши про існування планів судити російських лідерів за злочин агресії у спеціальному трибуналі. Велика Британія оголосила про подальші санкції проти російського тіньового флоту.

The Guardian наголошує, що частково через втручання Трампа, Велика Британія зараз відклала подальші заходи, але ЄС продовжує свої плани щодо ще одного пакету санкцій пізніше цього місяця. Речник уряду Німеччини заявив у понеділок, що ЄС почне працювати над санкціями, якщо до кінця дня не буде досягнуто припинення вогню.

Однак переломним моментом стали б додаткові санкції США не лише через економічний вплив, а й через політичний символізм у визнанні Трампом того, що путін є головною перешкодою на шляху до врегулювання.

У неділю Трамп опублікував заяву на своєму вебсайті Truth Social, звинувативши росію та Україну у тому, що його план припинення вогню не був реалізований. Він сказав, що Україна повинна негайно погодитися на зустріч з росією. "Принаймні, вони зможуть визначити, чи можлива угода", – написав Трамп. "Якщо ні, європейські лідери та США знатимуть, на чому ґрунтується ситуація, і зможуть діяти відповідно!" Трамп сказав, що він "починає сумніватися, що Україна укладе угоду з путіним".

Лідери європейських країн чекають, чи сам путін поїде до Стамбула для переговорів із Зеленським, лідером, якого він не визнає легітимним.

На попередньому раунді переговорів у Туреччині у 2022 році російську делегацію очолював міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Присутність путіна може бути ознакою того, що він усвідомлює реальний тиск з боку Трампа, вважає The Guardian.

Нагадаємо, речник Кремля Дмитро Пєсков у понеділок, 12 травня, не відповідав безпосередньо на запитання щодо переговорів із Зеленським, заявивши, що Кремль "зосереджений на серйозному пошуку шляхів досягнення довгострокового мирного врегулювання". Пєсков також розкритикував те, що він назвав «ультиматумами» ЄС щодо України під час телефонної конференції з журналістами. "Мова ультиматумів неприйнятна для росії, вона недоречна. З росією не можна розмовляти такою мовою", – сказав він.

У той же день Трамп припустив, що путін буде присутній, і що він сам може взяти участь. "У нас може бути хороший результат зустрічі в четвер у Туреччині… і я вважаю, що два лідери будуть там. Я думав про те, щоб полетіти туди. Я не знаю, де я буду в четвер, у мене так багато зустрічей… Я думаю, що є така ймовірність, якщо я думаю, що щось може статися".

Ключовою вимогою, яку підтримає Європа, буде те, щоб путін припинив ухилятися від 30-денного припинення вогню.