Митці з Луганщини організували виставку у Львові

Митці з Луганщини організували виставку у Львові

У Львівському муніципальному мистецькому центрі відкрилася виставка проєкту «14−8−22», в якій зібрано архів персональних історій жителів Луганської та Донецької областей, арт-рефлексій та спогадів про війну росії проти України. Організаторами події стало мистецьке об'єднання “Гарелея Неотодрёшь”. Про це повідомляє видання “Донбас 24”.

“Гарелея Неотодрёшь” — це мистецький проєкт, що був заснований в Лисичанську у 2020 році Віталієм Матухно. Концепція проєкту полягає в створенні ком’юніті для художників і художниць, а також організація виставкових просторів для їхніх робіт у незвичайних локаціях.

“Насамперед, ГАРЕЛЕЯ — стріт-арт-проект, адже ми робимо свій арт-простір, де душа ляже: занедбані приміщення, підвали, мости — що завгодно і де завгодно. Ми хочемо працювати не тільки з художниками, що відбулися/визначилися. Кожен, хто має бажання — може спробувати себе у цій ролі та виставити свої роботи у нас", - розповів Віталій Матухно.

Виставка

Спочатку свого існування "Гарелея Неотодрёшь" демонструвала рефлексії художників і художниць щодо війни в Україні, і з початком повномасштабного вторгнення рф ці рефлексії посилилися, адже команда митців на 90% складається з жителів Луганської та Донецької областей.

Ідея проєкту "14−8−22" вражає символізмом і сакральністю, адже дати, що вписані в назву виставки закарбовані в житті кожного українця:

14 — 2014 — початок війні росії проти України, окупація частин Луганської та Донецької областей;
22 — 2022 — початок повномасштабного вторгнення росії в Україну;
8 — ∞ — нескінченні вісім років життя між цими датами.

Виставка

“24 лютого 2022 року вся Україна перетворилась на Донбас. Жителі сходу Україні, які застали початок війни ще 8 років тому у себе вдома, знову стали жертвами російської агресії. Деякі вдруге лишилися свого дому та стали вимушеними переселенцями. Вдруге починали життя з нуля. Ми хочемо поділитись персональним досвідом людей, для яких ця війна — значна частина їх життя, бо їх історії можуть стати важливою частиною документації війни росії проти України”, - каже Віталій Матухно.

Головний фокус проєкту направлений на молодих митців з Луганської та Донецької областей. Вони застали війну ще бувши дітьми, школярами або студентами. Своє бачення воєнних подій на Донеччині та Луганщині учасники та учасниці виставки висловлюють за допомогою малюнків, фотомистецтва, текстів.

Виставка

У виставці взяли участь 13 митців і мисткинь: Сєвєродонецьк представили Інгат Алієв, Микита Овсянніков, Аліна Панасенко, Каріна Синиця, Євгенія Гончарова та Кирило Гайдук; Лисичанськ — Єлизавета Махрова, Данило Кузьмін, Євгеній Пономаренко; Бахмут — Катерина Дрозд, Євгеній Трамвай. Також до події долучилися Єлізар Носуля з Краматорська та В’ячеслав Бондаренко з Луганська.

Ознайомитися з онлайн-архівом персональних історій жителів Луганської та Донецької областей, арт-рефлексій та спогадів про війну росії проти України можна до 5 жовтня 2022 року у Львівському муніципальному мистецькому центрі (вул. Стефаника, 11).

У неділю 25 вересня 2022 року о 16:00 у Львівському муніципальному мистецькому центрі (вул. Стефаника, 11) відбудеться лекція Віталія Матухно "Культура на заброшках".

Матухно

Віталій Матухно — житель міста Лисичанська та засновник експериментального виставкового простору «Гарелея Неотодрёшь» розкаже про те, якою була сучасна культура Луганської області до початку повномасштабної війни в Україні, та розповість про численні закинуті об'єкти регіону, які тісно пов’язані з культурним життям міст Луганщини.

Як Луганський український театр тримає свій фронт на Сумщині.