Залужний назвав The Economist свою помилку і визнав, що Україна застрягла у війні, де рф має перевагу

Залужний назвав  The Economist свою помилку: "Україна застрягла у тривалій війні, у якій рф має перевагу"

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний сказав, у чому він помилився, розраховуючи зупинити росію і її війну в Україні.

Про це він розповів в інтерв'ю The Economist.

У ньому зазначається, що хід контрнаступу ЗСУ підірвав надії Заходу на те, що Україна зможе використати його, щоб змінити розрахунки володимира путіна, змусивши його піти на переговори.

Це також підірвало припущення генерала Залужного про те, що він може зупинити росію, знекровивши її війська, зазначає видання.

"Це була моя помилка. росія втратила щонайменше 150 тисяч загиблих. У будь-якій іншій країні такі жертви зупинили б війну. Але не в росії, де життя дешеве і де орієнтиром путіна є перша та друга світові війни, у яких росія втратила десятки мільйонів", - сказав Залужний.

Він зазначив, що українська армія повинна була просуватися зі швидкістю 30 км на добу, прориваючи рубежі російської оборони.

"Якщо ви подивитеся на підручники НАТО і на математику, яку ми проводили [під час планування контрнаступу], чотирьох місяців мало бути достатньо, щоб ми дійшли до Криму, воювали в Криму, повернулися з Криму і знову заходили і виходили", —  говорить генерал Залужний.

Натомість він спостерігав, як його війська та техніка застрягають у мінних полях на підступах до Бахмута на сході, а його техніку, надану Заходом, розбивають російською артилерією та безпілотниками. Така ж історія розгорталася на головному напрямі наступу, на півдні, де новосформовані й малодосвідчені бригади, попри оснащення сучасною західною технікою, відразу ж зіткнулися з проблемами.

"Спочатку я подумав, що з нашими командирами щось не так, тому змінив деяких із них. Тоді я подумав, може, наші бійці не придатні за призначенням, тому переставив бійців у якісь бригади", – розповів генерал Залужний.

Він сказав, що коли ці зміни не вплинули на ситуацію, він сказав своєму штабу "відкопати книгу", яку він колись бачив, будучи студентом військової академії в Україні. Її назва була "Прорив укріплених ліній оборони". Його опублікував у 1941 році радянський генерал-майор Смирнов, який аналізував битви Першої світової війни.

"І не пройшовши навіть половини цього, я зрозумів, що це саме те, де ми знаходимося, тому що, як і тоді, рівень нашого технологічного розвитку сьогодні вводить в ступор і нас, і наших ворогів", - сказав Залужний.

Генерал Залужний описує поле бою, на якому сучасні сенсори можуть визначити будь-яке зосередження сил, а сучасна високоточна зброя може його знищити. "Простий факт полягає в тому, що ми бачимо все, що робить ворог, і вони бачать все, що робимо ми. Щоб вийти з глухого кута, нам потрібно щось нове, як-от порох, який винайшли китайці і яким ми досі вбиваємо один одного", — каже він.

Однак цього разу вирішальним фактором буде не один новий винахід, а поєднання всіх технічних рішень, які вже існують, вважає Залужний.

The Economist нагадує, що зброї, наданої Заходом, було достатньо для того, щоб підтримувати Україну у війні, але недостатньо, щоб дозволити їй перемогти.

Генерал Залужний не скаржиться: "Вони нам нічого не зобов'язані давати, і ми вдячні за те, що маємо, я просто констатую факти".

"Але, стримуючи постачання ракетних комплексів великої дальності та танків, Захід дозволив росії перегрупуватися та налагодити оборону після раптового прориву в Харківській області на півночі та в Херсонській на півдні наприкінці 2022 року. Ці системи були для нас найбільш актуальні минулого року, а прийшли лише цього року", — каже він.

Аналогічно, реактивні літаки F -16, які з’являться наступного року, тепер менш корисні, припускає Залужний, частково через те, що росія вдосконалила свою протиповітряну оборону: експериментальна версія ракетної системи С-400 може досягати меж міста Дніпро, попереджає він.

Проте, за словами генерала Залужного, затримка з поставками зброї, хоч і викликає розчарування, не є основною причиною скрутного становища України. "Важливо розуміти, що цю війну неможливо виграти зброєю минулого покоління та застарілими методами", — наполягає він. "Вони неминуче призведуть до зволікання і, як наслідок, поразки". Натомість технології будуть вирішальними, стверджує він. Наприклад, дрони і засоби електронної боротьби, які можуть перешкодити їм літати.

Оцінка генерала Залужного протверезна: немає ознак того, що революційний технологічний прорив, чи то в безпілотниках, чи то в радіоелектронній боротьбі, не за горами. Залужний визнає, що "Україна застрягла у тривалій війні, у якій росія має перевагу". Тим не менш, він наполягає на тому, що Україна не має іншого виходу, як зберегти ініціативу, продовжуючи наступ, навіть якщо вона просувається лише на кілька метрів на день.

"Найбільший ризик окопної війни полягає в тому, що вона може затягнутися на роки і зношувати українську державу", – каже він. Залужний не сумнівається, що тривала війна йде на користь росії, країни з населенням утричі та економікою в десять разів більшою за українську.

"Скажімо відверто, це феодальна держава, де найдешевший ресурс – людське життя. А для нас… найдорожче, що у нас є, — це наші люди", — каже він. Наразі, каже генерал Залужний, солдатів у нього вистачає. Але чим довше триватиме війна, тим важче її буде продовжувати.

Нагадаємо, 1 листопада Залужний повідомив, що аноніми розсилають від його імен повідомлення "відомим людям".

Читайте також: Залужний готується до найгіршого сценарію зупинки допомоги США Україні, — FT