Схвалення у ЄС 50 млрд євро для України: Politico дізналося, як вдалося вмовити Орбана

Схвалення у ЄС 50 млрд євро для України: Politico дізналося, як вдалося вмовити Орбана

Лідери Європейського Союзу досягли одностайної угоди про надання Україні допомоги в розмірі 50 млрд євро, вони переконали єдиного противника, прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, скасувати своє вето.

Про це пише Politico.

"Усі 27 лідерів домовилися про додатковий пакет підтримки в розмірі 50 мільярдів євро для України в рамках бюджету ЄС", — написав президент Європейської Ради Шарль Мішель на X через кілька хвилин після офіційного початку засідання Ради.

"Це забезпечує постійне, довгострокове, передбачуване фінансування для України", – додав він.

За даними видання, європейським лідерам вдалося схилити Орбана завдяки трьом пропозиціям:

  • буде щорічна доповідь Європейської комісії про реалізацію пакета допомоги;
  • відбудуться дебати на рівні лідерів щодо імплементації пакета, і, якщо це буде потрібно, через два роки Європейська рада попросить Комісію запропонувати перегляд нового бюджету відповідно до останньої версії проекту висновків Європейської Ради.
  • крім того, лідери ЄС додали рядок із посиланням на попередні висновки від грудня 2020 року, щоб гарантувати, що те, як Європейська комісія оцінює верховенство права в Угорщині, здійснюється чесно та об’єктивно.

"У Брюсселі вважають ці поступки незначними, оскільки лідери уникали сценарію, за яким Орбан мав би можливість щорічно накладати вето на фінансовий шлях для України. Але таким чином Орбан може проголосити перемогу вдома, сказавши, що Угорщина домоглася перегляду пакету допомоги", - зазначає Politico.

У статті зазначається, що угода була укладена після закритої зустрічі Мішеля і президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн разом з лідерами Франції, Німеччини та Італії із прем'єр-міністром Угорщини.

Зустріч була розширена за участю інших лідерів, зокрема прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска та прем’єр-міністра Бельгії Александра Де Кроо.

Президент Володимир Зеленський висловив вдячність лідерам Євросоюзу, які одноголосно схвалили фінансову допомогу Україні у 50 млрд євро на чотири роки.

Про це йдеться у зверненні Зеленського.

"Вдячний за рішення щодо фінансового інструменту для нас, для нашого народу, для України. Ukraine Facility на суму 50 мільярдів євро на чотири роки. Це чіткий сигнал, що Україна вистоїть і що Європа вистоїть", - сказав він.

Зеленський наголосив, що дуже важливо - це рішення було ухвалене одноголосно всіма 27 країнами-членами.

"Це ще одна чітка ознака міцної єдності та підтримки України. Сьогодні Європа надсилає сигнал через Атлантику і по всьому світу, що міжнародний світовий порядок, заснований на правилах, витримає всі виклики. Європа задає тон у глобальних процесах своєю єдністю", - сказав Зеленський.

Нагадаємо, 15 грудня лідери ЄС схвалили рекомендацію Європейської комісії про відкриття переговорів про вступ України у блок, але прем'єр Угорщини Віктор Орбан заблокував інше питання - виділення Україні 50 млрд євро на чотири роки.