Україні не вдасться до зими повністю відновити електромережу, - "Укренерго"

Україні не вдасться до зими повністю відновити електромережу, , - "Укренерго"

Україні не вдасться до зими повністю відновити електромережу. Однак паралельно із відновленням важливо будувати по країні нові, менші та децентралізовані генерувальні станції, адже постійно відновлювати ті самі електростанції від повторних руйнувань з боку росії неможливо.

Про це розповів глава НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький у Берліні на полях конференції з відновлення України, повідомляє "Голос Америки".

Він сказав, що хоча головне завдання для держави – максимально відновити генерувальні потужності, "паралельно нам потрібно якомога швидше розпочати розгортання нових генеруючих потужностей в Україні, тому що в якийсь момент ми не зможемо відновити ті самі електростанції, які обстрілюють знову і знову".

Кудрицький зазначив, що якщо у 2022 році росія руйнувала системи передачі електроенергії, які досить швидко вдалось відновити на 93-94%, минулої зими Кремль руйнував саме електрогенерувальні централізовані тепло-, електро- та гідроелектростанції, тому відновити до зими електропостачання на 100% не вдасться.

"Нам потрібне ППО, щоб захистити те, що буде відновлено протягом зими", - додав він.

Допомогти Україні будувати нові електростанції посадовець закликав міжнародних інвесторів, для чого, за його словами, Київ створює спрощені правила та сприятливі економічні умови.

"Разом з енергетичним регулятором ми створюємо економічне середовище, яке б винагородило ці інвестиції в нові електростанції, які мають заробляти більше, ніж європейські аналоги. Отже, Україна має бути преміальним ринком для цих інвесторів, оскільки інакше вони б не інвестували в це ризиковане місце", - заявив Кудрицький.

Він додав: "Вчора ми спілкувалися з понад 20 компаніями з України та з-за кордону - в Німеччині, США та інших країнах, - і вони готові розгорнути до 1 гігавата нових генеруючих потужностей в Україні. Вітрові електростанції, гнучкі газові електростанції, акумуляторні системи зберігання. Усі ці нові технології нам дуже потрібні".

За словами посадовця, це забере від 1-1,5 років, здебільшого йдеться про зиму 2025-2026, "яка може бути значно ризикованішою і складнішою навіть за майбутню зиму, тому що росіяни поступово знищують наші існуючі генеруючі активи".

"Тому нам потрібно розгорнути нову розосереджену децентралізовану генерацію, щоб вони не могли використати дві ракети для виведення з ладу (станції на) 1000 мегават потужності за лише одну атаку. Нам потрібні сотні менших електростанцій, які було б добре розподілені по всій країні", - пояснив Кудрицький.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський на конференції з відновлення України у Берліні заявив, що Україна за допомогою партнерів має намір побудувати у 2024 році до 1 гігавата газової маневреної генерації та ще 4 гігавати у найближчі роки. 

Колишня заступниця міністра закордонних справ України, ексрадниця міністра енергетики України Лана Зеркаль, коментуючи заяву Зеленського, стверджує, що збудувати до 1 гігавата газової маневрової генерації у реальності неможливо.

"Газова генерація не будується протягом шести місяців з моменту заяви. Знайти турбіни, визначити місце встановлення, зробити проєкт, підключити, навчити команди, як ними управляти, – у найкращих умовах займає рік. В Україні умови не найкращі: турбіни, які привезли минулого року, так досі й не запустили. Збудувати 4 ГВт також нереально – на світовому ринку немає стільки виробників обладнання. І недоцільно", - заявила Зеркаль.