Поляризація суспільства. Як не піддаватися агресії та маніпуляції
У психології іноді використовують військові терміни. Найбільше їх полюбляв старичок Фройд. Отож, сьогодні, до Всесвітнього дня психічного здоров'я, який відзначається щороку 10 жовтня, мова піде про «захист» і про «оборону». Це є прийнятним у різних ситуаціях, але сфокусуємося на тому, як не реагувати на емоційні тригери, які пов'язані з тим, що називають «поляризацією суспільства».
Поляризація суспільства – це поділ на кластери всередині громади, який виникає через певну нерівність – економічну, соціальну, політичну. Це призводить до диференціації соціальних груп. Цифрові медіа та соціальні мережі можуть відігравати значну роль у заохоченні поляризації суспільства. Це тому, що платформи, такі як, наприклад, Facebook, можуть допомагати знаходити друзів та знайомих за певними інтересами та вподобаннями, створюючи спільноти або «інформаційні бульбашки» (англ. «filter bubble», термін, сформований Еві Парайзером у 2010 р. – ред.). Вебсайти за допомогою алгоритмів та на основі персоналізованого пошуку прораховують наш вибір та пропонують «common public sphere» (спільні публічні простори), створюючи інтелектуальну ізоляцію та підштовхуючи до поляризації. Збільшення або зменшення останньої залежить від контексту комунікації (як нашої власної, так і зовнішньої), а також від її джерел та каналів, з яких надходить інформація. Наприклад, як швидко реагують на певні заяви офіційні джерела, спростовують чи підтверджують певну інформацію, чи є довіра до них і комунікаторів у населення. Чи які обирають вони стратегії для протидії «шкідливим» наративам.
Все, що відбувається публічно на різних рівнях – міжнародному, державному, локальному, в мережі, – розраховано на те, щоб викликати емоції та використати їх у своїх цілях. Тому я сфокусуюсь у цій статті на психологічному контексті та на тому, що робити, аби не піддаватися маніпуляціям та агресії, яку часто можна зустріти в онлайн-просторі й не тільки. Ці поради будуть корисними в повсякденному житті також.
Одна з потреб людини – бути причетною до соціуму. Природно шукати «своїх», доєднуючись до спільноти, щоб вижити. При цьому кожен керується певними мотивами та критеріями у виборі «своїх» та «чужих». Їх може бути безліч. Вірування, цінності, упередження, виховання, культура та власний пережитий досвід керують особою здебільшого підсвідомо. Що робити людині з пасивною агресією від рідних, друзів, знайомих, які не поділяють думки або мають іншу? Виїхав – поганий, залишився – не дбаєш про себе й дітей; за мобілізацію – проти неї. У когось світло є постійно, а у когось вимикають частіше, не кажучи вже про внутрішні конфлікти – чи продовжувати спілкуватися з родичами з росії, чи це вже буде зрадою.
Як впоратися з маніпуляторами?
Використовуйте п’ять стратегій, щоб зупинити маніпуляторів, хейтерів та тих, хто примусово нав’язує свою думку виходячи з власних інтересів.
1. Ідентифікуйте свої тригери й слабкості
Доктор Саймон (George K. Simon, 2010 «В овечій шкурі: як розуміти людей-маніпуляторів та мати з ними справу») виділив наступні риси характеру, які можуть полегшити маніпулювання вами:
- Ви маєте сильне бажання догоджати іншим, не беручи до уваги власні потреби.
- Ви не вірите, що інші можуть маніпулювати вами або заподіяти вам шкоду навмисно.
- Ви знаходите причини, щоб виправдати погану поведінку людей.
- У вас низька впевненість у собі та самооцінка.
- Ви емоційно залежні від інших.
2. Розрізняйте маніпуляторів
Важливо ідентифікувати людей, які мають тенденцію до маніпулювання. Обізнаність – найкращий спосіб уникати маніпуляції.
- Завжди праві. Не зупиняються ні перед чим. Не приймають відмови.
- Змушують відчувати провину.
- Виправдовують шкідливу поведінку.
- Мають різну поведінку з різними людьми, одягаючи маску та підлаштовуючись, щоб досягти мети.
3. Будьте асертивні
Поводьтеся або говоріть впевнено та з позиції «Я». Спочатку зрозумійте, як інша людина бачить ситуацію. Потім прямо висловлюйте свої потреби – ви будете виглядати сильніше та впевненіше, коли будете конкретно говорити про те, чого хочете.
4. Визначте та встановіть власні кордони
Чи замислювалися ви над тим, де межа вашої толерантності? Яку поведінку ви вже не можете й не будете терпіти? А які висловлювання й від кого? Зважте на те, як і хто маніпулював вами в минулому. Чи будете ви знову толерантними до прояву чогось схожого? Занотовуйте ваші думки та тригери, на які може натиснути маніпулятор, випадки, коли хтось порушував ваші кордони та маніпулював. Це допоможе розібратися в ситуації та укріпити ваш захист.
5. Сфокусуйтеся на власній позиції
Коли ви стоїте на своєму, маніпулятори можуть використовувати тактику ухиляння або відволікання, щоб збити вас з пантелику, послабити вашу рішучість або збити з правильного шляху. Не дозволяйте їм відволікати вас. Зосередьтеся на питанні, яке ви хочете вирішити.
Як можна зарадити проблемі поляризації, враховуючи попередні знання?
- В інтернеті постійно хтось неправий, і часто хочеться про це повідомити всьому світу. Іноді таким є сам задум публікації чи посту, щоб ви увійшли в цю баталію та привели за собою друзів, які побачать цей пост у стрічці, якщо ви активно коментуватимете під ним. А навіть якщо це й не зумисна дискусія, то, будьмо відвертими, яка ймовірність когось переконати у фейсбук-дискусії? Та й навіть, якщо шанси на це є, чи варте воно вашого часу та емоцій? Іноді варто просто пройти повз і зберегти свій час, який може піти на перевірку інформації.
- Кожен може запобігти цим проявам, приділяючи увагу самому собі. Нині в Україні формується суб’єктність як ідентичність нації, як активність у взаємодії зі світом, як свідома діяльність. Саме на підставі розвиненої суб’єктності відбувається зцілення. Що більшою суб’єктністю наділена людина – тобто здатністю до вольових вчинків, усвідомлення себе як людини, що відповідає за своє життя, – тим менше вона буде піддаватися зовнішнім впливам. Наприклад, коли хтось намагається піддіти вас на «гачок» провини, запитайте себе, чому людина це робить? Яка її вигода? І що від мене потрібно?
- Якщо ви відчуваєте, що до вас застосовують будь-яке дискримінаційне або некоректне висловлювання за різними ознаками: національною, релігійною, соціальною, статевою тощо, знайте, що проти вас використовують мову ворожнечі. На її прояв треба реагувати. У соціальних мережах натисніть «поскаржитися» та позначте коментар як мову ненависті. У повсякденному житті не ігноруйте дискримінаційні висловлювання та жарти, робіть зауваження й демонструйте власний приклад.
Війна змушує переосмислити все життя, розставити пріоритети, відповісти на виклики, відбувається ревізія переконань. У кожного нині є можливість вийти з цього періоду сильнішими й ефективнішими. Памʼятайте, ви не можете змінити напрямок вітру, як не можете вплинути на глобальні події, але можете перелаштувати «вітрила» й почати контролювати себе.
- 454 перегляди
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 19:00 Педагогам, які боронили Луганщину, вручили відзнаки «Захисник Рубіжного»
- 18:00 У СБУ прокоментували, як дезертири можуть повернутися на службу без покарання
- 17:05 Стало відомо, якої погоди очікувати українцям на День Святого Миколая
- 17:02 Підприємці з Луганщини сплатили майже 1,5 мільярда гривень податків
- 16:18 Президент Південної Кореї оголосив воєнний стан, але парламент проголосував за скасування (ОНОВЛЕНО)
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Луганчани, які їдуть в окупацію, можуть отримати довічну заборону в’їзду – Власенко назвав причини 01.12.2024 переглядів: 6040
- Викладачка з Сіверськодонецька отримала довічну державну стипендію 28.11.2024 переглядів: 5296
- Україна розпочинає будівництво соціального житла для ВПО у 15 містах: якою буде ціна оренди 29.11.2024 переглядів: 4581
- 3 тис. осіб з окупованої Луганщини, що воювали за рф, не отримали грошей 02.12.2024 переглядів: 3935