Житло для ВПО, реорганізація КП, збереження медзакладів та “дистанційки”: про що говорив Харченко з сіверськодончанами на місяць призначення

Житло для ВПО, реорганізація КП, збереження медзакладів та “дистанційки”: про що говорив Харченко з сіверськодончанами на місяць призначення

Рівно за місяць після свого призначення керівник Сєвєродонецької МВА Олексій Харченко провів онлайн-зустріч з представниками громади. На заході обговорили наболілі для сіверськодончан теми: гуманітарну допомогу переселенцям, виплати військовим громади, житло для ВПО, питання освіти й медицини, роботи адміністрації та комунальних підприємств, БТІ.

Про жорсткі умови, трекінг робочого процесу, оптимізацію структурних підрозділів, позбавлення критичних підприємств статусу критичних “Сєвєродонецьк онлайн” розповідає у матеріалі.

Житло для ВПО

Захід відбувався у форматі “питання/відповідь”. Однією з найобговорюваніших тем стало житло для переселенців.

Заступниця керівника Сєвєродонецької МВА Тетяна Верховська надала дані про ВПО з громади. За її словами, 605 громад України приймають сіверськодонецьких переселенців.

“У нас обліковується 42 056 людей, з них сімей – 34 809, працездатних зареєстровано 21 599, дітей – 7 522, особи з інвалідністю 2 157 і пенсіонерів – 9 752”, – сказала вона.

Своєю чергою Олексій Харченко поділився, що адміністрація почала вивчати проблематику та шукати способи її вирішення.

“Біль мені зрозумілий, проблема мені ясна. Звісно, для вирішення питань з житлом для ВПО ми маємо, як мінімум, сконцентрувати на цьому увагу, знайти правильні юридичні рішення. Мені не зрозуміло, я не буду давати оціночних суджень, чому це не відбувалося досі. Але ми вже певну роботу проробили. По-перше, вивчаємо механізми разом з громадськістю, радою ВПО, створено робочі групи”, – сказав він.

Харченко також підкреслив особисту позицію: “я не знаходжу у собі ніякої внутрішньої аргументації у тому, щоб орендувати державне або комунальне майно інших громад, туди вкладати величезні гроші в реконструкції й перебудови, і бути там, як кажуть, на “пташиних правах”. Тому я зараз веду перемовини, прошу про те, що або передаємо нам на баланс, або ми будемо купувати житло у забудовників, ставати власником цього житла. Вважаю витрати на орендоване житло бюджетних коштів не дуже раціональною ідеєю”.

Також Харченко зауважив, що наразі люди вже не хочуть жити у гуртожитках та прихистках, навівши приклад такого житла у Новомосковську, який напівпустий: “Люди, які знаходяться у скрутному становищі, не хочуть туди їхати. Це говорить про підвищення запиту: люди вже не хочуть гуртожитків і прихистків, а хочуть свої квартири. Запит мені зрозумілий, але це вже інше навантаження на бюджет”.

Але навіть після придбання житла громадою, відкритим залишається питання розподілу. Керівник Сєвєродонецької МВА вважає необхідним, щоб цей механізм розробила сама громада спільно з представниками адміністрації. Аби він був прозорим і зрозумілим.

Кадрові зміни в МВА

Новий очільник МВА торкнувся і кадрових змін в адміністрації. Він наголосив, що штат не скорочував, проте зміни вже відбулися.

“Як ви знаєте, у мене вже два старих заступники звільнені зі своїх посад і з’явився тільки один новий. Ба більше, пані Верховська переміщена з посади першого заступника на посаду просто заступника. У найближчому майбутньому я не бачу необхідності добирати заступників”.

При цьому він зізнався, що коли тільки теоретично знайомився з роботою адміністрації, у якої немає території, думав, що заступників забагато. Однак, коли почав працювати, то зрозумів, що був неправий, бо “насправді питань і напрямків дуже багато”.

“Я розумію занепокоєння, але я думаю, що воно більше стосується ефективності роботи, у тому числі й оплати праці. З цим проблем не буде, тут у мене дуже жорсткі вимоги, й всі тут в адміністрації це вже відчувають”, – підкреслив керівник МВА.

Робота КП

Щодо роботи структурних підрозділів, Харченко заявив, що поки не розуміє, як вони функціонують, яку роботу виконують. Бо “всі як один доповідають, що займаються реєстром пошкодженого майна”.

“Тому для того, щоб мене не водили за носа, ми з наступного місяця вводимо систему фіксації й трекінгу робочого процесу, щоб я розумів у розрізі кожного спеціаліста, яку саме роль він відіграє у створенні реєстру пошкодженого майна. Оптимізовані будуть майже всі, ми цей процес вже почали”, – сказав Харченко.

На засіданні щодо надання критичності комунальним підприємствам голова МВА сказав, що наразі не бачить жодного КП, яке заслуговує на той статус.

“Якщо ми зможемо зрозуміти, що ми зможемо використовувати комунальне підприємство й у нас буде і людський, і технічний ресурс, щоб працювати над укріпленнями, наприклад у Добропіллі, тоді так – ці водії, трактористи мають бути заброньовані. Або якщо КП буде збирати дрони, до прикладу, й і скорочувати витрати – купляти їх не за 100%, а за 60%, тоді це зрозуміло”, – зазначив керівник МВА.

А поки він погоджується з коментарями, що комунальні підприємства – це зараз тягар.

Тому усі КП, окрім Агентства інвестицій, позбавили статусу критичних.

Також усім керівникам комунальних підприємств зменшили коефіцієнт зарплат до мінімально допустимих.

При цьому Харченко наголосив, що КП необхідно зберегти задля майбутньої деокупації, але не “у тому роздутому вигляді, який є”.

Освіта

Ще одним питанням, яке турбує сіверськодончан, стало збереження дистанційної освіти у закладах громади.

“Ми маємо рік у запасі. Наша позиція чітка та ясна – ми будемо робити все для того, щоб зберегти дистанційну форму навчання. Це буде робота з центральними органами виконавчої влади, Кабміном, будемо працювати з законодавцями”, – сказав Харченко.

Його заступниця Жанна Овчарова додала, що управління освіти підготувало вже понад 20 пропозицій до МОН та планує ініціювати громадське обговорення щодо прийняття змін у нормативну базу задля збереження онлайн-навчання.

“Поки що ми досягли, що ми відтермінували оптимізацію мережі до 1 вересня 2025 року. Тобто у нас ще є час, і ми сподіваємося, що досягнемо успіхів. Але все буде залежати від Верховної Ради”, – розповіла вона.

Люди запитували, чи розглядається питання оптимізації освітніх закладів у зв’язку з низькою кількістю учнів. Овчарова відповіла, що, згідно з законодавством, в одному класі не може бути менше, ніж 5 дітей.

“На сьогодні працюють 20 закладів середньої загальної освіти: 15 гімназій та 5 ліцеїв, в яких працює 447 педагогів. Заробітна плата сплачується по освітній субвенції, тобто держава дуже чітко контролює кількість викладачів і кошти, які ми отримуємо. Ми вже оптимізували – призупинено роботу 227 педагогів… Ми продовжуємо оптимізувати й мережа освіти буде скорочена на 75%. З 20 шкіл залишиться дві або три”, – поділилася Овчарова.

Медицина

До того ж людей цікавила робота релокованих медичних установ громади.

“Питання функціонування медичних установ дуже гостро стоїть. Я думаю, ні для кого не секрет, які процеси відбувалися. Це найболючіша сфера зараз, на мою думку, де терміново треба наводити лад. Ми точно налаштовані зберегти всі медичні установи, хочемо їх активно розвивати, ведемо консультації з МОЗ, НСЗУ. Можливо, нам вдасться зробити безпрецедентний проєкт по релокованих лікарнях. Поки не буду анонсувати, бо це тільки-тільки початок процесу. Але це не про скорочення чи знищення, це – тільки про розвиток”, – розповів Олексій Харченко.

Багатопрофільна лікарня наразі функціонує в Українці, реабілітаційний центр в Ірпені. Хоча Харченко вважає, що центр теж має бути в Українці.

Щодо оренди приміщень під медзаклади у Гостомелі, то гроші, за словами Харченка, на це виділятися не будуть.

“Ніхто надалі не буде наліво та направо витрачати ні кошти лікарні, ні бюджету. Те, що відбувалося з лікарнями до нашого приходу, відбуватися більше не буде”, – заявив Харченко, додавши, що дуже важливо зберегти колектив фахівців для майбутньої деокупації.

БТІ

Багато часу на обговоренні пішло на питання функціонування Бюро технічної інвентаризації.

Заступниця керівника МВА Юлія Шорохова розповіла, що КП “Бюро технічної інвентаризації” не здійснювало свою діяльність, а відновило її лише у вересні 2024 року.

Вона зазначила, що на усі питання, які надсилалися до БТІ до вересня, відповіді нададуть.

Багато питань стосувалися того, як отримати інформацію щодо реєстрації, якщо дані залишилися на окупованій території.

Шорохова сказала, що у разі відсутності будь-яких документів на квартиру, можна звернутися до Сєвєродонецької МВА, написавши запит про приватизацію житла: “Ця інформація є у нас у користуванні й ми можемо надати відповіді на це”.

Щодо отримання документації – на законодавчому рівні це поки неможливо. Людям з такими запитами необхідно звертатися до суду.

Допомога ВПО та військовим

Також присутні говорили про гуманітарну допомогу переселенцям, зокрема людей цікавило, чи продовжиться вона надалі.

“Ми, безумовно, працюємо у цьому напрямку, дав доручення керівникам профільних структурних підрозділів для оновлення контактів з міжнародними донорами та благодійними фондами. Я нагадую, що наша потреба нікуди не зникла й ми її маємо, але разом з тим я поставив завдання вивчити цю проблему, бо зараз мені ніхто не може дати відповідь про обсяг необхідної гуманітарної допомоги, навіть у розрізі роботи наших гуманітарних хабів і хабів обласної військової адміністрації”, – сказав Харченко.

Щодо виплат військовим, керівник МВА запевнив, що наступного року фінансування на ці програми збільшуватимуть.

“Концептуально я хочу наголосити на тому, що у наступному бюджетному процесі ми передбачимо збільшення фінансування соціальних програм. По військових окрема історія. Я вважаю, що наша адміністрація може збільшити й творчо підійти до формування міських цільових програм, у тому числі й програм підтримки військовослужбовців. Але це не означає, що ми будемо просто роздавати гроші. Ні”, – розповів Харченко.

Як приклад він хотів би запровадити програму підтримки ветеранів по бізнесу. Та ще раз наголосив, що соціальний напрямок, попри тенденцію зменшення бюджету, буде збільшений у порівнянні з цим роком.

Наприкінці зустрічі Харченка попросили назвати ТОП-3 своїх результатів роботи за місяць.

“Я ставлюся до всіх своїх результатів дуже критично. Я не виділяю зараз ТОП своїх досягнень на посаді за місяць, бо зараз ще немає того, чим я міг пишатися. Усі процеси я тільки розпочав, десь є супротив, десь немає, подивимося, що вийде, а що ні. Я нова людина у цій системі, я не знаю, з чим мені ще доведеться зіштовхнутися. Але зараз я з впевненістю можу сказати, що ми робимо правильні речі: вивільняємо бюджет, зменшуючи навантаження з зарплат чиновників, КП, для збільшення соціальних програм. А про ТОП будемо казати через рік”, – підсумував Харченко.