Україна не побудувала третій рівень захисту енергомереж через корупцію, - The Times

Україна не побудувала третій рівень захисту енергомереж через корупцію, - The Times

Британські інженери разом із командами з США, Німеччини та Японії порадили своїм українським колегам побудувати конструкції для захисту енергомережі від нападу росії. Проте через дев’ять місяців уряд президента Зеленського не зробив цього через звинувачення в тому, що корупція в уряді зупинила роботу.  

Про це йдется у статті The Times "Енергетична "корупція" ставить українців перед смертельним холодом взимку".

Видання пише про Мустафу Найєма, керівника агентства із захисту критичної інфраструктури, який подав у відставку в червні на знак протесту проти провалів уряду, стверджуючи, що проєкт захисту енергомереж навмисно затягується через відмову Києва надати кошти, виділені на його реалізацію.

"Неможливо було працювати. Коли ти бачиш, що керівництво уряду створює тобі якісь штучні перешкоди, це марно", — цитує Times Найєма. Його агентство запросило 1,4 мільярда євро на поставку бункерів, які називаються "захистом третього рівня" для підстанцій. Найєм сказав, що за блокуванням коштів стоять особисті інтереси.

"Коли люди в уряді бачать ці мільярди, вони навіть уявити не можуть, що немає інтересу для людей, які доставляють ці гроші", — сказав він. Його команда підозрює, що проєкт затримався через те, що хабарі не платили чиновникам, які "тримають фінансові нитки". "Вони [уряд] не платили підрядникам; підрядники зупинили всі проєкти".  

Сергій Сухомлин, який замінив Найєма, сказав, що підрядники очікували "занадто великих прибутків", і його агентство переглядає свої контракти. Він додав, що деякі засоби захисту були "перепроєктовані", щоб скоротити витрати.

Підрядники заявили Times, що вони намагалися продовжити будівництво бункерів, але їм довелося брати кредити, щоб фінансувати мінімальний обсяг робіт, щоб продовжити будівництво — і що споруди ще далекі від завершення. В офісі однієї з провідних українських будівельних компаній, що бере участь у контрактах з охорони підстанцій, силовики влаштували обшуки, які, як стверджують, діяли без ордера, вилучивши комп’ютери, телефони та документи. Компанія також заявила, що уряд не виділив кошти, необхідні для будівництва бункерів.

"Якби було необхідне фінансування, ми б їх уже завершили, я впевнений", — сказав Микола Тимофєєв, виконавчий директор інфраструктурної компанії "Автомагістраль". "Якби третій рівень був завершений вчасно... відключень електроенергії було б набагато, набагато менше". 

Наразі, щоб запобігти колапсу своєї енергетичної системи, Україна покладається на захист "першого та другого рівнів" із габіонів, що постачаються Великою Британією, — примітивних заповнених каменем клітин — і великих бетонних захисних арок над землею, а також ряду передових систем протиповітряної атаки, надані її західними партнерами.

Times, посилаючись на свої джерела в Офісі президента, стверджує, що ексзаступник ОП Кирило Тимошенко "зберігав великі суми "брудних" грошей і роздав їх неофіційним "волонтерам-радникам" в Офісі Президента".

"Чиновник також повідомив, що Тимошенко буде брати 10 тисяч доларів з компаній, які хочуть, щоб президент, під час офіційних поїздок у регіони, відвідав їх", - пише видання.

Прессекретар Тимошенка спростував Times ці звинувачення: "Кирило Тимошенко не бере участі в ухваленні будь-яких рішень щодо будівництва інфраструктурних об'єктів і не має відношення до процесів фінансування чи управління цими проєктами. Щодо звинувачень у правопорушеннях, то тільки через офіційне розслідування повинна бути забезпечена об’єктивність і прозоре встановлення істини".