Угода України з США про надра не дасть результатів протягом десятиліття, - FT
Угода про надра між Україною та США не призведе до запуску видобутку щонайменше протягом 10 років і потребуватиме значних інвестицій з боку приватного сектору.
"Це перспектива на 10–15 років — приблизно про такі строки ми говоримо", — сказав колишній керівник напряму природних ресурсів у ЄБРР Ерік Расмуссен, пише газета Financial Times, закриту статтю якої цитує "ЄП".
Видання нагадує, що угода має на меті залучити інвестиції в українські гірничодобувну й енергетичну галузі, а також створити спільний "інвестиційний фонд для відбудови" з майбутніх прибутків проєктів.
"Угода майже не знижує ризиків у ланцюжку постачання в найближче десятиліття, оскільки лише відкриття й розробка родовищ займуть принаймні 10 років", - зазначив голова консалтингової групи Clareo у сфері гірничої промисловості Пітер Браянт.
До комерційних природних ресурсів України належать залізна руда, вугілля, літій, графіт і титанові руди. Також Україна є третім найбільшим виробником газу в Європі.
Майбутні проєкти з видобутку нафти й газу також увійдуть до пакету угоди — експерти вважають, що ці напрями можуть реалізовуватись швидше, ніж гірничі.
Однак серйозні перепони — зокрема триваюча війна з росією, нестача геологічних даних, пошкоджена інфраструктура та ризики корупції — ускладнюють ситуацію. Враховуючи ці фактори, перші мінерали з нових шахт за цією угодою можуть з’явитися не раніше 2040 року.
Міністерка економіки Юлія Свириденко, яка підписала угоду, заявила в четвер, що фонд запрацює "протягом кількох тижнів".
Однак до реальних результатів ще далеко: потрібні роки геологічної розвідки, перш ніж буде створено техніко-економічне обґрунтування і почнеться залучення коштів на розробку.
Ще однією проблемою є доступ до радянських геологічних карт і даних — більшість із них засекречено через війну. Експерти також наголошують, що з огляду на довгу історію гірничої промисловості України, найперспективніші родовища можуть уже бути вичерпані.
Нагадаємо, Свириденко у день підписання угоди визнала, що на прибутки фонду доведеться чекати 10 років. "Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки й доходи фонду не розподілятимуться, а реінвестуватимуться в Україну — у нові проєкти та відбудову", — написала Свириденко в X.
- 41 перегляд
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 19:00 До 12 років тюрми засудили окупаційного керівника філії «Луганськгазу»
- 18:10 Керівниця департаменту соцзахисту Луганської ОВА Поліщук пішла на пенсію
- 17:41 У середу найтепліше в Україні буде на Луганщині
- 17:00 Сіверськодонецький ЦНАП запроваджує роботу віддаленого робочого місця адміністратора у Києві
- 16:55 путін не хоче завершення війни і боїться переговорів зі мною, - Зеленський
Найпопулярніші новини за тиждень:
- У Лисичанську діти висадили на честь акції окупантів дивну клумбу 09.05.2025 переглядів: 2386
- ВПО можуть отримати компенсацію за оренду житла від ООН – куди звертатися 11.05.2025 переглядів: 1284
- Сіверськодонецьк у серці: історія жінки, яка полюбила своє місто та втратила його через війну 09.05.2025 переглядів: 1154
- На Луганщині окупанти закрили чорною плівкою пам'ятники на могилах українських захисників (ФОТО) 09.05.2025 переглядів: 951