Трамп відмовився приєднатися до європейських санкцій проти рф, щоб робити з росіянами бізнес, - NYT

Трамп відмовився приєднатися до європейських санкцій проти рф, щоб робити з росіянами бізнес, - NYT

Президент США Дональд Трамп після розмови з очільником рф путіним відмовився від власних погроз приєднатися до європейських нових санкцій проти росії, оскільки хоче розвивати з нею бізнесові стосунки і торгівлю.

Про це пише NYT з посиланням на шість чиновників Білого дому, знайомих з обговоренням.  

Видання зауважує, що якщо Трамп знову не змінить курс, путін залишиться саме тим, чого він хотів: не лише припинення тиску з боку Америки, але й створення глибокої тріщини всередині НАТО між американцями та їхніми традиційними європейськими союзниками, які кажуть, що все одно продовжують запроваджувати санкції.

Трамп зрозумів, що не може досягти миру за будь-яку ціну, оскільки путін відхилив його пропозиції. Навіть після того, як міністр оборони пана Трампа Піт Хегсет заявив, що Україна ніколи не вступить до НАТО і повинна відмовитися від сподівань повернути всю територію, захоплену росією — це дві вимоги путіна — цього було недостатньо для досягнення припинення вогню.

Трамп, звичайно, зазвичай є прихильником фінансового тиску: він регулярно погрожує тарифами та санкціями як союзникам, так і супротивникам. Але в заяві для The New York Times чиновник Білого дому сказав, що це інша справа. Чиновник, який попросив залишитися анонімним, щоб обговорити приватні дзвінки президента, сказав, що додаткові санкції проти росії перешкоджатимуть діловим можливостям, а Трамп хоче максимізувати економічні можливості.

"Підтекст розмови Трампа з Зеленським та європейцями полягає в тому, що ера американських витрат на дипломатичні зусилля, нові озброєння для України та економічні санкції проти росії швидко добігає кінця. Кілька європейських чиновників заявили, що з розмови вони зрозуміли, що їм не варто очікувати, що Сполучені Штати приєднаються до них найближчим часом у посиленні фінансового тиску на путіна", - йдеться у статті.

Для Трампа це зміна курсу, оскільки у своїх публікаціях у соціальних мережах протягом останніх місяців він епізодично погрожував запровадженням тарифів та санкцій проти росії, якщо вона відмовиться приєднатися до України в оголошенні 30-денного безумовного припинення вогню.

Але після розмови Трампа з путіним у понеділок ці зобов'язання зникли. Американський президент відмовився, як публічно, так і під час розмови з європейськими лідерами, від подальших дій щодо цієї погрози.

У своїх публічних коментарях пан Трамп натякнув, що його розмова з путіним призвела до своєрідного прориву. Але українцям та європейцям швидко стало зрозуміло, що російський лідер не пішов на жодні поступки Трампу, окрім переговорів. 

"росія хоче вести масштабну ТОРГІВЛЮ зі Сполученими Штатами, коли ця катастрофічна "кривава баня" закінчиться, і я погоджуюся", – додав пан Трамп у соцмережі. "У росії є величезна можливість створити величезну кількість робочих місць та багатства. Її потенціал БЕЗМЕЖНИЙ".

NYT, посилаючись на свої джерела, вважає, що путін розуміє прагнення Трампа до торгівлі та спрямовував значну частину їхніх розмов на потенційні економічні відносини.

"В результаті Європа зараз рухається до нових санкцій, а Сполучені Штати, схоже, готові рухатися в протилежному напрямку, прагнучи обійти Україну та розвивати ширші відносини з росією. Це саме той розкол усередині НАТО, який путін намагався створити та використати протягом двох десятиліть", - йдеться у статті.

Зазначимо, що виступаючи перед журналістами в Овальному кабінеті 20 травня, Трамп заявив, що питання посилення санкцій проти росії буде його рішенням "і це не буде нічиє рішення більше".

"Побачимо, як поведеться росія. Побачимо, що станеться... Знаєте, зараз у нас досить критичний час. Я розмовляв протягом двох з половиною годин з президентом путіним… Я теж розмовляв з усіма європейськими - з багатьма з них - лідерами, але вони представляли всю [Європу]. І я думаю, що у нас відбулася дуже хороша розмова", - сказав Трамп.

Нагадаємо, 20 травня Велика Британія оголосила про широкомасштабні санкції проти росії після того, як володимир путін здійснив свою найбільшу в історії атаку безпілотників на Україну.

Того ж дня ЄС схвалив свій 17-й пакет санкцій проти росії, спрямований проти майже 200 кораблів тіньового флоту. Нові заходи також стосуються гібридних загроз та прав людини.