ЄС має намір покрити дефіцит бюджету України 2026 року в $19 млрд, - FT

ЄС має намір покрити дефіцит бюджету України 2026 року в $19 млрд, - FT

Євросоюз терміново шукає шляхи покриття дефіциту бюджету України у 2026 році у розмірі до 19 мільярдів доларів з огляду на зменшення американської підтримки та віддалення перспектив припинення вогню у війні.

Про це повідомляє Financinal Times.

Газета пише, що обговорюються різні варіанти підтримки: зокрема, надання військової підтримки Україні у вигляді позабюджетних грантів, виділення Києву кредитів з існуючої схеми підтримки "Великої сімки" на суму 50 мільярдів доларів, а також використання заморожених активів росії, цитує закриту частину статті FT УНІАН.

"Зростає занепокоєння щодо наступного року, і багато зацікавлених сторін, які розраховували на угоду про припинення вогню в цьому році, змушені перерахувати свої витрати, оскільки розуміють, що діра у фінансуванні залишається, як би вони не намагалися її залатати", - розповів виданню європейський високопосадовець, який бере участь у перемовинах.

Також блок обговорює українську пропозицію зараховувати витрати на підтримку України до цільових показників витрат на оборону ЄС.

"Замість того, щоб дублювати можливості, європейські союзники могли б співфінансувати українські сили, розглядаючи це як послугу, яку Україна надає для посилення континентальної безпеки", - зазначається у пропозиції України, яку отримали європейські союзники.

Із такою думкою частково погоджується один з високопоставлених європейських дипломатів.

"Очевидно, що військова підтримка України, яку надають країни-члени ЄС - це кошти не лише на оборону України, але й на оборону Європи, і частина цих коштів, звичайно, буде зарахована як витрати на оборону", - зауважив дипломат. 

Грошей на ЗСУ в України невистачає вже у 2025 році

Міністр фінансів Сергій Марченко визнав, що Україна потребує додаткових видатків з бюджету на оборону у 2025 році, також в уряді готують сценарій, що війна триватиме увесь 2026 рік і її також потрібно буде фінансувати.

Марченко визнав, що мінфін не встиг до 1 червня підготувати проєкт бюджетної декларації на 2026-2028 роки.

Він нагадав, що МВФ підготував стосовно України базовий сценарй програми, згідно якої вже у 2026 році Україна повинна скоротити дефіцит бюджету до 9,9% (з 19,4%). Це означає скорочення видатків на сотні мільярдів. Марченко зазначив, що міністерство проводило переговори з МВФ внаслідок яких "ситуація покращилася".

Марченко визнав, що фінансування на ЗСУ недостатньо вже у 2025 році. "Тому будемо найближчим часом виходити з переглядом бюджету", - сказав він.

Народний депутат з фракції "Голос" Ярослав Железняк повідомляв, що у бюджеті на 2025 рік є дефіцит на оборону у 400 млрд грн.