Новий закон про ВПО: чи потрібно зараз міняти довідку та повторно ставати на облік
До 22 жовтня 2026 року довідка ВПО залишається дійсною, а будь-які нові процедури можуть запровадити після набрання чинності новим Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та прийняття відповідних підзаконних нормативно-правових актів.
Про це йдеться у публікації громадської організації Донбас SOS у Facebook.
У Донбас SOS зазначили, що до них звернулися за роз'ясненням щодо необхідності міняти довідку ВПО у зв'язку з ухваленням нового закону про ВПО:
«Почула, що ухвалили новий Закон про внутрішньо переміщених осіб і замість довідки ВПО буде якийсь витяг. Чи потрібно мені вже зараз міняти довідку ВПО? Чи можуть через це припинити виплати або змусити повторно ставати на облік?».
Як наголосили юристи організації, станом на сьогодні змінювати довідку ВПО чи повторно ставати на облік не потрібно.
Фахівці зазначили, що 1 липня 2026 року Верховна Рада України дійсно ухвалила новий Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», однак цей закон ще не набрав чинності. Він почне діяти через три місяці з дня його опублікування - 22 жовтня 2026 року. До цього часу всі питання, пов'язані з оформленням чи скасуванням довідки ВПО, призначенням допомоги на проживання та іншими гарантіями, регулюються чинним законодавством.
«Так само немає жодних правових підстав вважати, що через ухвалення нового Закону буде автоматично припинено допомогу на проживання ВПО чи інші державні гарантії. Дійсно, однією з ключових новел нового Закону є те, що документом, що підтверджуватиме факт взяття особи на облік як ВПО, стане витяг з Єдиної інформаційної бази даних про ВПО. Такий витяг можна буде отримати як у паперовій, так і в електронній формі, і обидва варіанти матимуть однакову юридичну силу», - йдеться у дописі.
Наразі, додали у Донбас SOS, уряд має привести свої нормативно-правові акти у відповідність до нового Закону та визначити практичний механізм його реалізації. Саме після прийняття таких підзаконних актів визначать практичний порядок отримання витягу та, за потреби, алгоритм дій для ВПО.
В організації рекомендують не змінювати довідку ВПО чи повторно ставати на облік та стежити за офіційними роз'ясненнями Кабінету Міністрів України й Мінсоцполітики щодо порядку реалізації нового Закону.
«Отже, до 22 жовтня 2026 року для ВПО фактично нічого не змінюється. Чинна довідка ВПО залишається дійсною, а будь-які нові процедури можуть бути запроваджені лише після набрання Законом чинності та прийняття відповідних підзаконних нормативно-правових актів. Про такі зміни громадяни мають бути завчасно поінформовані уповноваженими органами державної влади», - наголосили у ГО.
Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський підписав закон про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.
- 53 перегляди
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 09:30 «Якщо у нас є робота – значить, комусь дуже погано»: інтервʼю з бойовим медиком із Сіверськодонецька
- 09:00 На Луганщині окупанти поставили в чергу на переселення лише 6 тисяч людей, а два міста вже чотири роки без світла й води
- 08:42 Окупанти штурмували 20 разів на Лиманському напрямку
- 19:00 Військовим Рубіжанської громади призначили ще понад 700 тисяч гривень допомоги
- 17:00 У Черкасах попрощалися з військовим з Сіверськодонецька Романом Лєщєнком
Найпопулярніші новини за тиждень:
- У Сіверськодонецькій МВА перерозподілили обов'язки між керівництвом 20.07.2026 переглядів: 727
- Оновили інформацію про гумхаби Луганської області: актуальні адреси та контакти 20.07.2026 переглядів: 649
- «Людям більше не цікава бездушна баночка»: як бджоляр із Луганщини розвиває «Медодай» на Чернігівщині 20.07.2026 переглядів: 631
- Окупанти заявили про плани «перепрофілювати» Лисичанський НПЗ 23.07.2026 переглядів: 630


Новий закон про ВПО: чи потрібно зараз міняти довідку та повторно ставати на облік
Окупанти штурмували 20 разів на Лиманському напрямку
У Черкасах попрощалися з військовим з Сіверськодонецька Романом Лєщєнком
