Як говорити з підлітками про війну: поради психологіні

Як говорити з підлітками про війну

Кожен новий день війни для українців - це виклик, боротьба не тільки з ворогом фізичним, а ще й з уявним - стресом. Найбільш вразливими до нього є діти та підлітки. Чи потрібно взагалі з ними говорити про війни? Чи краще обмежувати від негативу, тримати нейтральність? Про це розповіла психологиня Катерина Ігнатенко. Це корисні поради для батьків, опікунів, вихователів і тих, хто зараз працює на «передовій» психологічної підтримки.

“Психічне здоров'я підлітків під час війни дуже вразливе”

Мозок підлітків ще тільки розвивається, тож вплив великої кількості тривожної інформації може бути негативним і зашкодити майбутньому психічному добробуту. Водночас підлітки вже настільки дорослі, щоб сприймати інформацію «в чистому вигляді», тобто правдиву та чесну. «Знаєш, я правда не знаю, що буде з нами, але ми з тобою разом і ми зробимо все, щоб захистити тебе!» Ось з таких слів можна почати довірливий діалог з дитиною.

“Довіра – це найважливіше, зокрема, коли говоримо про війну, насилля та інші надзвичайні стани”

Потрібно бути обережним, коли говориш про війну з дитиною, яка вам довіряє: пояснюючи тему війни, можна надовго дати упереджене ставлення до обставин, нації та підірвати психічне здоров’я. Слід бути готовим до того, що зараз може з’явитися більше агресії. Але разом з тим треба вчити підлітка не душити її, а екологічно проживати для себе та оточуючих.

“Тривожність, істерика, паніка, депресія та фізичні захворювання - є наслідками не пережитого страху та пригнічення від того що відбувається під час війни”

Особливо ці стани підсилюються під впливом соціальних мереж, якщо підліток “залипає” в новини та чати, де обговорюють війну. Невиправдана, необґрунтована тривожність викликає у підлітків думки про смерть. Тому є такі новини (зі сценами жорстокості, вбивств тощо), які дітям не бажано дивитися через ризик отримання травми. Тож акуратно вчіть підлітка відповідальності та усвідомленості. Попросіть не дивитись новини/відео, які викликають злість і страх. Наступні прийоми допоможуть ефективно побудувати розмову на таку складну тему.

Як говорити з підлітками про війну:

  • Обговорюйте з ними наші перемоги;
  • Говоріть про те, що в нас вистачить сил та ресурсів, щоб відбудувати нашу країну;
  • Згадайте історію й складні періоди для українців. Розкажіть, як впоралися наші предки з цим. Нагадайте, що зараз час для формування нації та міцної великої родини;
  • Мотивуйте на їх власний внесок у перемогу, наприклад - гарне навчання. Кожен має робити те, що вміє і може;
  • Направляйте їх енергію в “правильне” русло. Запросіть до волонтерства, громадської діяльності чи зайняття улюбленим хобі, або робіть щось фізично;
  • Більше часу проводьте разом: дивиться фільми, коли дозволяє світло, обов’язково обговорюйте їх, грайте у настільні ігри тощо;
  • Дбайте про медіагігієну та медіаграмотність. Якщо є можливість, порадьте підлітку пройти тренінг з критичного мислення. Зараз є якісні онлайн курси у відкритому доступі. Інтернет надає доступ до багатьох інформаційних ресурсів, які допоможуть дітям і підліткам дізнатися багато цікавого та корисного. Варто навчати дітей аналізувати інформацію, щоб обирати надійні джерела.

Подбайте про себе!

Обмежте своє перебування в мережі та читання новин наскільки це можливо. Натомість зосередьтеся на якомусь важливому для вас завданні, або робіть те, що допомагає розслабитися та відновитися. Діти зрозуміють реакцію дорослих. Якщо ви самі в змозі впоратися з ситуацією – це допоможе і дітям!

Читайте також “Сходинки страху” - інструмент для подолання ПТСР. Поради від Катерини Ігнатенко, як подолати посттравматичний синдром.
 

Голоси відсутні