Як говорити з підлітками про війну: поради психологіні
Кожен новий день війни для українців - це виклик, боротьба не тільки з ворогом фізичним, а ще й з уявним - стресом. Найбільш вразливими до нього є діти та підлітки. Чи потрібно взагалі з ними говорити про війни? Чи краще обмежувати від негативу, тримати нейтральність? Про це розповіла психологиня Катерина Ігнатенко. Це корисні поради для батьків, опікунів, вихователів і тих, хто зараз працює на «передовій» психологічної підтримки.
“Психічне здоров'я підлітків під час війни дуже вразливе”
Мозок підлітків ще тільки розвивається, тож вплив великої кількості тривожної інформації може бути негативним і зашкодити майбутньому психічному добробуту. Водночас підлітки вже настільки дорослі, щоб сприймати інформацію «в чистому вигляді», тобто правдиву та чесну. «Знаєш, я правда не знаю, що буде з нами, але ми з тобою разом і ми зробимо все, щоб захистити тебе!» Ось з таких слів можна почати довірливий діалог з дитиною.
“Довіра – це найважливіше, зокрема, коли говоримо про війну, насилля та інші надзвичайні стани”
Потрібно бути обережним, коли говориш про війну з дитиною, яка вам довіряє: пояснюючи тему війни, можна надовго дати упереджене ставлення до обставин, нації та підірвати психічне здоров’я. Слід бути готовим до того, що зараз може з’явитися більше агресії. Але разом з тим треба вчити підлітка не душити її, а екологічно проживати для себе та оточуючих.
“Тривожність, істерика, паніка, депресія та фізичні захворювання - є наслідками не пережитого страху та пригнічення від того що відбувається під час війни”
Особливо ці стани підсилюються під впливом соціальних мереж, якщо підліток “залипає” в новини та чати, де обговорюють війну. Невиправдана, необґрунтована тривожність викликає у підлітків думки про смерть. Тому є такі новини (зі сценами жорстокості, вбивств тощо), які дітям не бажано дивитися через ризик отримання травми. Тож акуратно вчіть підлітка відповідальності та усвідомленості. Попросіть не дивитись новини/відео, які викликають злість і страх. Наступні прийоми допоможуть ефективно побудувати розмову на таку складну тему.
Як говорити з підлітками про війну:
- Обговорюйте з ними наші перемоги;
- Говоріть про те, що в нас вистачить сил та ресурсів, щоб відбудувати нашу країну;
- Згадайте історію й складні періоди для українців. Розкажіть, як впоралися наші предки з цим. Нагадайте, що зараз час для формування нації та міцної великої родини;
- Мотивуйте на їх власний внесок у перемогу, наприклад - гарне навчання. Кожен має робити те, що вміє і може;
- Направляйте їх енергію в “правильне” русло. Запросіть до волонтерства, громадської діяльності чи зайняття улюбленим хобі, або робіть щось фізично;
- Більше часу проводьте разом: дивиться фільми, коли дозволяє світло, обов’язково обговорюйте їх, грайте у настільні ігри тощо;
- Дбайте про медіагігієну та медіаграмотність. Якщо є можливість, порадьте підлітку пройти тренінг з критичного мислення. Зараз є якісні онлайн курси у відкритому доступі. Інтернет надає доступ до багатьох інформаційних ресурсів, які допоможуть дітям і підліткам дізнатися багато цікавого та корисного. Варто навчати дітей аналізувати інформацію, щоб обирати надійні джерела.
Подбайте про себе!
Обмежте своє перебування в мережі та читання новин наскільки це можливо. Натомість зосередьтеся на якомусь важливому для вас завданні, або робіть те, що допомагає розслабитися та відновитися. Діти зрозуміють реакцію дорослих. Якщо ви самі в змозі впоратися з ситуацією – це допоможе і дітям!
Читайте також “Сходинки страху” - інструмент для подолання ПТСР. Поради від Катерини Ігнатенко, як подолати посттравматичний синдром.
- 1475 переглядів
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 15:00 Викрили бойовиків, які катували цивільне населення Луганщини
- 14:20 Рада надала дозвіл на покупку за $1 млрд російських реакторів для будівництва АЕС
- 14:00 Луганським ВПО пропонують роботу на Кременчуцькому сталеливарному заводі (ПЕРЕЛІК ВАКАНСІЙ)
- 13:00 У держзраді підозрюють колишніх ДСНС-ників з Сіверськодонецька, Лисичанська та Рубіжного
- 12:31 Екснардеп разом із синами організував аграрний бізнес в "лнр": ЗМІ пишуть, що це Микола Гапочка
Найпопулярніші новини за тиждень:
- ЛОВА: окупанти не побачили у Сіверськодонецьку та Рубіжному промислового потенціалу 05.02.2025 переглядів: 5201
- У Сіверськодонецьку будівники влаштували громадський туалет в одному з будинків 07.02.2025 переглядів: 2638
- Лисичанськ закрили на в’їзд та виїзд 07.02.2025 переглядів: 2187
- У Сіверськодонецьку знесуть під’їзди багатоповерхівки: мешканцям радять подбати про майно 05.02.2025 переглядів: 1918