Дитину ображають через мову у школі? Як діяти: поради від психолога
Які поради можна дати дитині, яку ображають діти у школі через мову?
Дитяче середовище, якщо говорити про вік від 6 до 10-11 років, досить м’яке у питаннях прийняття дітей з відмінностями, будь-якими особливими освітніми потребами чи фізичними, включно з різномовним середовищем. Діти просто сприймають таких же, як вони, зближуються за певними видами діяльності, грають, навчаються разом. Якщо надати дітям умови для розвитку, навчання, гри, то не буде й місця для агресії та цькування. Тим паче, якщо є спеціаліст-дорослий, який організовує їх діяльність. Бо саме дорослий є тим флагманом, на якого рівняються діти.
Отже, дітям в першу чергу треба запам’ятати наступне:
- Усі діти заслуговують на середовище, яке задовольняє їхні потреби бути здоровими, відчувати себе безпечно, захищено від будь-яких проявів жорстокого поводження, нехтування з боку дорослих, однолітків.
- Усі діти незалежно від мови, статті та інших відмінностей є рівними у своїх правах.
- Повага – це основне правило, за яким і з позиції якого треба розмовляти з іншими, не важливо який вік вашого співрозмовника.
- Якщо тебе ображають, звернись до дорослого, який є поряд. Якщо дорослий не реагує – звернись до іншого дорослого, який також є поряд. Вони відповідають за твою безпеку!
- Діти не несуть відповідальності за своїх батьків. Ми не обираємо місто, де ми народжуємося, ми не несемо відповідальності за дії батьків і не винні у тому, що зараз в Україні йде війна.
Говорять, що зміна середовища викликає стрес у дітей, у тому числі зміна мовного середовища. Дослідження свідчать, що зміни у середовищі, як-от переставляння меблів чи зміни у розкладі дня, у способі надання інструкцій або проведенні рутинних процедур, збільшують можливості для формування прийнятної поведінки та ефективно зменшують імовірність труднощів із поведінкою (Чендлер та ін., 1999; Дулі, Вілченскі й Торем, 2001; Мартенс, Екерт, Бредлі й Ардоін, 1999).
Як краще повести себе батькам?
Батьки дуже переживають за своїх дітей і це нормально.
«Ми хочемо, щоб наші діти гралися та навчалися у колі друзів, залучалися до життя громади і не відчували тиску через мову. Що нам робити?» - питає моя знайома мама.
Давайте розберемося, за що варто хвилюватися, а за що ні. Отже, треба зрозуміти, що діти у зміненому безпечному середовищі за підтримки фахівців почуваються добре, вони мають величезний ресурс для адаптації та мають гарну психічну гнучкість! В ситуаціях, коли дитині не загрожує небезпека, я раджу батькам зосередитися на своїх переживаннях. А далі порадити можна наступне:
- Комфортне, емоційно підтримуюче, стимулююче середовище забезпечує кожній дитині інтерес до пізнання, сприяє навчанню, співпраці й особистому розвитку. Тож, перш за все, подбайте як батьки, щоб у дитини був доступ до такого середовища!
- Трансляція агресії, не гнучкості, не прийняття та жорстокого поводження перед дитиною викликає накопичувальний ефект. Діти дуже сильні, а ще дуже легко переймають поведінку оточуючих, особливо близьких, і негативну також.
- Не накручуйте своїх дітей, не робіть з них воїнів і поліцію моралі, вони просто діти!
- Намагайтеся уникати різкої або категоричної оцінки тих, хто розмовляє іншою мовою.
- Треба пояснювати, що для вас значить поняття «рідна мова» і чому ви самі обираєте розмовляти/ чи не розмовляти тією чи іншою мовою. Це про цінності. Пояснюйте дітям різнобарвність нашого світу.
- Щеплюйте любов до мови через читання гарної дитячої літератури. Показуйте власний приклад.
Який вплив це може спричинити у подальшому житті?
Якщо це не булінг, а його просто розпізнати за ознаками системності, агресивності і вкрай неприємної поведінки однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, то складнощі вирішує атмосфера співпраці й інклюзивного безпечного середовища. Якщо дитина потрапляє в таке середовище, де вона відчуває себе емоційно захищеними, то це дуже круто! У середовищі співпраці діти знають, що інші подбають про те, щоб вони теж зробили свій внесок, і що всі разом вони створюють співтовариство. Як наслідок, у них розвивається почуття належності до колективу. Не варто залишати дитину там, де вона постійно плаче, має істерики, починає погано себе почувати.
В інклюзивному середовищі (не тільки освітньому), діти мають багато можливостей для соціальної взаємодії зі своїми однолітками. Однак простого перебування дитини у групі недостатньо. Вихователі мають сприяти спілкуванню і взаємодії між дітьми, які розмовляють іншою мовою та їхніми однолітками.
Але давайте все ж таки і не забувати про те, що для кращої соціалізації у середовище та для адаптації дитини до нього потрібно вчити мову, якою розмовляє більшість!
Також ми розповідали як уникнути шкідливого впливу стреса та навчитися розслаблятися.
Світлина - pixabay
- 1797 переглядів
Читайте також:
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 18:00 ЛОВА: більшість малих громад області не мають ресурсів на забезпечення житлом ВПО
- 17:09 Синоптикиня назвала головну особливість погоди в Україні у п'ятницю
- 17:00 Понад 220 тисяч гривень виплатять лисичанам, які опинилися у складних життєвих обставинах
- 16:08 Залужний впевнений, що у 2024 році почалася Третя світова війна: "Ласкаво просимо"
- 16:00 Поліцейського з Луганщини засудили до 15 років за держзраду
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Коли під вишиванкою ховається триколор: топ посадовців Сіверськодонецька й міст Луганщини, які зрадили Україну 20.11.2024 переглядів: 7954
- Премія у 3000 %: у розтраті підозрюють екскерівника переміщеного з Луганщини медзакладу 20.11.2024 переглядів: 3280
- «Якось не сходиться інформація». Окупантів звинуватили у піарі на висадці саджанців у Сіверськодонецьку 18.11.2024 переглядів: 2674
- Загибель Анастасії Волкової: громадськість вимагає справедливого розслідування 14.11.2024 переглядів: 1786