Дослідження PISA показало низький рівень знань учнів шкіл України: відстають від розвинених країн
За навичками читання українські діти відстають від дітей з розвинених країн на 2,5 року навчання. У математиці та природничих дисциплінах українські школярі й школярки відстають від дітей з розвинених країн з Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) — на півтора року.
Про це свідчить результати дослідження PISA (Programme for International Student Assessment), яке проводили в Україні з 3 по 26 жовтня 2022 року і яке порівнює навчальні результати 15 річних підлітків. Дослідження оприлюднила народна депутатка Інна Совсун.
На її думку, такі низькі результати мають причину не лише в повномасштабному вторгненні.
Дослідження не проводилося в Донецькій, Луганській, Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Херсонській та Миколаївській областях, а також в Криму та Севастополі.
"Насправді наші показники значно гірші", - вважає Совсун.
У результатах дослідження йдеться про те, що менше українських підлітків досягають базового рівня грамотності порівняно з їхніми однолітками в країнах ОЕСР. З математики — це 58% дітей, з читання — 59%, з природничих дисциплін — 66%.
"Українські учні досягають високих результатів суттєво рідше, ніж їхні однолітки в розвинених країнах. З математики — тільки 3% на противагу 9% в розвинених країнах, з природничих дисциплін та читання — 2% на противагу 7% в інших країнах. Ми любимо говорити про успіхи дітей на українських олімпіадах. Та, на жаль, ці успіхи статистично незначущі навіть серед дітей з високими показниками", - зазначила Совсун.
Вона нагадала, що попереднє дослідження PISA відбулося у 2018 році.
"Ми очікувано маємо гірші результати, порівняно з попереднім дослідженням З математики падіння — 12 балів, з природничих — 19, з читання — цілих 38 балів", - додала Совсун.
На її думку, в Україні зберігається дуже висока нерівність в навчальних результатах, яка прив'язана до економічного стану родини та місця проживання дитини.
"Дітки з українських сіл демонструють результати з математики нижчі на 92 балів ніж їхні однолітки в містах. Це дорівнює 4,5 рокам навчання. Також цей звіт оприявнив різницю між задачами в PISA і традиційними для українських шкіл завданнями. У нас досі в базовій і старшій школі застосовують примітивний підхід — визубри дати, визубри формули, визубри правило дев'ятки, скажи, що мав на увазі автор у кожному творі, розв'яжи 20 однотипних задач. Задачі PISA заточені на виявлення компетентностей, тут потрібно думати. Наших дітей часто це ставить в глухий кут", - вважає Совсун.
Вона зазначила, що результати цього дослідження мають "стати дном, від якого ми маємо відштовхнутися" і тепер їх необхідно перекласти на конкретні рішення.
"Нам потрібен культ, що добре вчитися — це добре. Що світом керують ті, хто добре вчиться. Що читати приємно, корисно й потрібно. Нам терміново потрібно щось робити із якістю навчальних програм. На превеликий жаль, на цю тему ми зараз нічого не чуємо", - вважає Совсун.
Економічний експерт Олексій Кущ зазначив, що у результаті дослідження PISA за рівнем знань Україна набрала:
- 441 бал за математикою;
- 450 балів за природничими науками;
- 428 балів за читанням.
"Ми поступаємось за цими показниками Естонії, Польщі, Словаччині. Наприклад у Польщі ці показники 489, 499 та 489 відповідно. Ми поки що випереджаємо такі країни як Болгарія, Молдова, Грузія. А відставання від лідерів взагалі катастрофічне", - написав Кущ.
За балами з математики лідерами є:
- Сингапур: 575;
- Китай: 547;
- Японія - 536;
- Південна Корея - 527.
"Це вже недосяжні для нас вершини. Принагідно зауважу, що 15-річні - це через 20 років, демографічний кістяк країни", - додав Кущ.
Викладач в Києво-Могилянській бізнес-школі Олексій Геращенко, коментуючи результати дослідження PISA, зазначив, що, за його спостереженнями, рівень знань низький не тільки у дітей, а й у дорослих.
"Я викладаю дорослим в Києво-Могилянській бізнес-школі з 2011 року. Це топ-менеджери бізнесу середнього віку 35-45 років. Кожні 2-3 роки я трохи спрощую рівень завдань, бо старі люди вже не здатні виконувати. Список рекомендованої літератури став більше формальністю, бо рідкісні учасники читають складні тексти", - зазначив він.
Геращенко вважає, що це результат прояву сучасного світу: "Складним думкам, яким замало віконця facebook для вираження, немає належного місця, натомість ми хочемо "філософську концепцію за 30 секунд" і "юзабіліті", коли на гаджеті залишається одна кнопка".
"З моїх спостережень в людей (не лише в дітей) стало набагато гірше з математикою і вкрай складно із читанням довгих складних текстів. Хтозна, може, тут гірше, десь краще, і це такий собі розвиток, схожий на деградацію певних навичок", - додав він і порадив дорослим частіше читати складні, глибокі і довгі тексти.
- 462 перегляди
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 19:00 Харченко розповів, як планує вирішувати “проблему дистанційного навчання” та про реакцію на це освітян
- 18:00 На окупованій Луганщині стартувала “масштабна інвентаризація”
- 17:50 В Україні на вихідних лише в одному регіоні буде до +15
- 17:10 Військові КНДР вже накопичуються на Харківському напрямку і готуються до штурмових дій, - 153-бригада ЗСУ
- 17:00 Вивозить зерно до рф: ще одна луганська фермерка отримала підозру у колабораціонізмі
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Коли під вишиванкою ховається триколор: топ посадовців Сіверськодонецька й міст Луганщини, які зрадили Україну 20.11.2024 переглядів: 10841
- Премія у 3000 %: у розтраті підозрюють екскерівника переміщеного з Луганщини медзакладу 20.11.2024 переглядів: 5176
- «Якось не сходиться інформація». Окупантів звинуватили у піарі на висадці саджанців у Сіверськодонецьку 18.11.2024 переглядів: 3755
- Квартирний облік: у Сіверськодонецькій МВА проводять перереєстрацію громадян 19.11.2024 переглядів: 992