Рада ухвалила держбюджет-2025 у першому читанні: які є зміни для ВПО

Рада ухвалила держбюджет-2025 у першому читанні: які є зміни для ВПО

Верховна Рада на засіданні 31 жовтня ухвалила у першому читанні проєкт держбюджету на 2025 рік.

За словами народного депутата Ярослава Железняка, "за" проголосували 247 нардепів.

"Прийняли в цілому бюджетні висновки. Жодної правки окрім правки по зарплатам прокурорів не змінили", - додав він.

Що відомо про держбюджет-2025

У проєкті бюджету на 2025 рік уряд планує закласти рекордний дефіцит на рівні 20%. Доходи держбюджету передбачені у розмірі 2 трлн 336 млрд гривень, видатки – 3 трлн 938 млрд, 2 млн. гривень.

Дефіцит бюджету складе 1 трлн 546 млрд гривень або 19,4% ВВП.

Наступного року Україна розраховує залучити від партнерів 38 млрд 823 млн грн.

ВВП може зрости на 2,7 %, курс долара закладено на рівні 45 гривень, прожитковий мінімум і мінімальна зп будуть на рівні 2024 року.

Витрати на сектор безпеки і оборони зростуть до 2 трлн. 223 млрд. грн - це 26,3% від прогнозованого ВВП країни.

Також Кабмін пропонує підвищити витрати на органи національної безпеки та оборони: Міноборони – 1 трлн 568,1 млрд гривень (+34,7%), Головне управління розвідки – 24,9 млрд (+37,3%), РНБО – 322,8 млн (+2,9%), СБУ – 41,7 млрд (+18,8%), Служба зовнішньої розвідки – 6,5 млрд (+8,2%). Зростуть витрати і на антикорупційні органи – НАБУ, НАЗК, АРМА та Бюро економічної безпеки (на 44,2%).

На правоохоронні органи пропонують виділити: на МВС – 438,3 млрд гривень (+35,2%), на Офіс генпрокурора – 18,2 млрд (+24,4%), на Управління держохорони – 3,7 млрд (+2,6%), на Держбюро розслідувань – 3,8 млрд (без змін). 

Вчора, 30 жовтня, під час розгляду правок Рада проголосувала за скасування підвищення зарплат прокурорам у 2025 році.

Проте народна депутатка Софія Федіна (фракція "ЄС") повідомила, що 30 жовтня "змогли збити одну поправку, яка гарантувала підняття зарплат прокурорам на 37%. Проте, як виявилося, гроші все одно виділяються і треба як мінімум ще дві поправки відкоригувати, щоби можна було забрати це підвищення".

"Проте окремі прокурорські, зокрема, з ОПЗЖ, пішли агресивно тиснути на Стефанчука (секретар ВР, - ред.), і в результаті він відмовився включатися в процес, щоби було відмінене підвищення зарплат прокурорам. Ніби-то було дане доручення Кабміну при доопрацюванні до другого читання скоригувати це питання", - зазначила Федіна. 

Зміни у держбюджеті-2025 для ВПО

У статті 41 проєкту державного бюджету України на 2025 рік йдеться, що банківських рахунків двох категорій пенсіонерів ВПО забиратимуть невикористані пенсійні виплати.

Кабмін пропонує забирати залишки пенсійних виплат із банківських рахунків:

  • пенсіонерів-переселенців, за рахунками яких протягом останніх 12 місяців не було руху коштів (не знімали готівку, не купували безготівковий розрахунок та не переводили кошти);
  • пенсіонерів зі статусом внутрішньо переміщених осіб, які не пройшли необхідну ідентифікацію у встановлений термін (на її проходження дається шість місяців).

Однак це стосується виключно пенсіонерів, зареєстрованих як ВПО до 24 лютого 2022 року. Банківські рахунки їм відкривали виключно в Ощадбанку, тому і зняття грошей можливе лише з карток цього банку.

Після зняття залишків коштів, пенсії також не надходитимуть у майбутньому. Не вилучати гроші пропонується лише у разі накладення арешту чи іншого обтяження на банківський рахунок.

Але проєкт закону також передбачає можливість відновити пенсійні виплати. Для цього переселенець-пенсіонер має звернутися до Пенсійного фонду України або Ощадбанку. Однак такий порядок відновлення виплат ще має затвердити Кабінет Міністрів.

Як повідомили у Міністерстві фінансів, загалом планується вилучити з рахунків пенсіонерів-переселенців близько 11,3 мільярда гривень.

Зміни у бюджеті-2025 для ФОП

У 2025 році фізичні особи підприємці знову будуть зобов'язані платити єдиний соціальний внесок, крім того, збільшиться розмір максимальної бази для нарахування ЄСВ. Повернення сплати ЄСВ передбачено у п.3 прикінцевих положень проєкту державного бюджету на 2025 рік.

Право спачувати ЄСВ добровільно діяло з 1 березня 2022 року.