Лідери ЄС у Будапешті закликали Трампа підтримувати Україну

Лідери ЄС у Будапешті закликали Трампа підтримувати Україну

Європейські лідери на зустрічі в Будапешті в четвер закликали Дональда Трампа уникати торгових воєн, підтримувати Україну та утримуватися від порушення світового порядку після його перемоги на президентських виборах у США.

Про це повідомляє Reuters.

Видання зазначає, що перемога Трампа є серйозним викликом для Європи, і "відкриває епоху величезної невизначеності" в той час, коли континент вже бореться за єдність, а дві його найбільші держави, Німеччина, уряд якої щойно розпався, та Франція - ослаблені.

"Я довіряю американському суспільству", - сказав голова Європейської ради Шарль Мішель, коли він та інші закликали Трампа продовжувати підтримувати Україну, прибувши на зустріч майже 50 європейських лідерів у Будапешті.

"Вони знають, що в їхніх інтересах демонструвати твердість, коли ми вступаємо в стосунки з авторитарними режимами. Якби Сполучені Штати були слабкими щодо росії, що б це означало для Китаю?", - додав він.

Глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що тепер Європейський Союз має об’єднатися. За її словами, жодна країна-член ЄС не може самостійно впоратися з майбутніми викликами. Щодо України вона сказала: "В усіх наших інтересах, щоб автократи цього світу отримали дуже чітке повідомлення, яке не є правом влади, що верховенство права є важливим".

Зустріч європейських лідерів у Будапешті організував прем'єр Угорщини Віктор Орбан, який є одним із небагатьох близьких союзників Трампа у ЄС.

"Президент Трамп інколи відомий певною мірою непередбачуваності, певною мірою мінливості, тому нам потрібен діалог", – сказав прем’єр-міністр Люксембургу Люк Фріден. "Ми будемо шукати діалогу, але не відступимося від своїх принципів". 

Прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив, що він стурбований перспективою торговельної війни: "Цього не можна допустити", - сказав він. "Давайте тепер спробуємо вплинути на США і майбутню політику Трампа, щоб він зрозумів пов’язані з цим ризики".

Саміт спочатку включатиме зустріч лідерів широкого Європейського політичного співтовариства, до якого входять країни, що не входять до ЄС, такі як Велика Британія, які, як очікується, відновлять свої зобов’язання підтримувати Україну.

Глава НАТО Марк Рютте заявив, що важливо розглядати Україну як проблему, яка виходить за межі Європи, описавши партнерство росії з Північною Кореєю як "загрозу не лише для європейської частини НАТО, а й для США".

У Будапешт прибув і український президент Володимир Зеленський, про що він сам повідомив.

"Звернувся до саміту Європейської політичної спільноти, що відбувається в Будапешті, щоб наголосити, що концепція "мир завдяки силі" вже не раз доводила свою реалістичність та ефективність. Зараз вона необхідна знову", - зазначив він.

"росія почала цю війну не тому, що їй потрібно більше території. росія має більше землі, ніж будь-хто. Вона хотіла глобальної влади, спершу – контролю над Україною, а потім – над усіма вами, як це було колись за радянського чи імперського правління. Будапешт пам'ятає, який вигляд мають радянські танки. Українські міста не забудуть російські бомби. І так само, як Будапешт, кожне місто в Україні й усі наші країни заслуговують на безпеку та мир", - наголосив Зеленський.

Нагадаємо, за даними WSJ, команда обраного президентом США Дональда Трампа вже підготувала пропозицію, в якій йдеться про відмову України від вступу в НАТО протягом наступних 20 років та створення демілітаризованої зони на окупованих територіях. Але сам Трамп ще не ухвалив ніякого рішення.