Браковані міни для ЗСУ: Міноборони каже, що розслідує причини, а партію боєприпасів вилучили

Браковані міни для ЗСУ: Міноборони каже, що розслідує причини, а партію боєприпасів вилучили

Міністерство оборони 3 тиждень активно займається розслідуванням причин нештатного спрацювання 120-міліметрових мін.

Про це йдеться у заяві відомства, яка коментує інформацію низки журналістів про неякісні міни, які держпідприємство поставило на передову.

"Відсутність коментарів у публічному просторі не означає, що Міноборони бездіє чи не реагує на інформацію, яка надходить від військових чи зʼявляється, зокрема, у ЗМІ. Міноборони працює у закритому периметрі для забезпечення максимальної ефективності та безпеки. Адже через триваючу російську агресію, інформація про хід роботи є чутливою, тому залишається з обмеженим доступом", - зазначає оборонне відомство.

Міноборони стверджує, що  призупинило використання зазначених партій боєприпасів у Силах оборони, а також їхню видачу в бойові підрозділи — до завершення встановлення причин нештатного спрацювання.

"Партію поставлених боєприпасів вилучили для подальших досліджень. Натомість будуть поставлені міни імпортного виробництва", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що попередні результати розслідування міжвідомчої комісії щодо постачання неякісних мінометних мін калібру 120-мм вказують на можливі причини дефектів, зокрема неякісні порохові заряди або порушення умов зберігання боєприпасів, що призвело до їх пошкодження.

Міноборони повідомило, що Державне бюро розслідувань розпочало кримінальне провадження. За результатами роботи міжвідомчої комісії будуть прийняті відповідні кадрові рішення щодо відповідальних посадових осіб.

Міністерство оборони наголошує, що є замовником зазначеного виду озброєння для Сил оборони. Водночас виконавцем державного замовлення є Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості.

Наразі Міністерство оборони визначило заходи для вдосконалення процесу контролю якості.

"Йдеться про посилення моніторингу умов зберігання та удосконалення процедур перевірки на всіх етапах: від виробництва і зберігання — до постачання на лінію фронту. Також міжвідомча комісія проведе інспекцію мінометних мін інших калібрів на предмет дотримання стандартів виробництва, якості компонентів та умов їхнього зберігання", - додали у заяві.

Неякісні міни для ЗСУ: що відомо

Про те, що на передову Силам оборони поставили міни, що не розриваються і можуть завдати шкоду особовому складу, написав на початку листопада журналіст Юрій Бутусов. Відео роботи цих мін показала журналістка ТСН Юлія Кирієнко-Мерінова.

За її словами, міни можуть застрягати у стволах мінометів, не розриватися після пострілу або вибухати поблизу самого міномета.

Видання ZN.UA пише, що з фронту забирають 100 тисяч мін українського виробництва, чого вистачило б на півроку економного витрачання.

Крім того видання описало передісторію замовлення цих мін: "Ще взимку 2023–2024 років Агенції оборонних закупівель (АОЗ) запропонувало виконати рішення ставки Верховного головнокомандувача та Ради нацбезпеки і оборони України щодо невідкладного укладання контрактів на постачання боєприпасів передусім із вітчизняним виробником. Мова йшла про опрацювання проєктів контрактів із заводом на різні види боєкомплектів. У тому числі на постачання 120-мм мінних пострілів в обсязі 300 тисяч із можливістю збільшити обсяги до 370 тисяч.

У січні цього року військове представництво МОУ перевіряло спроможність заводу Х виготовляти різні міни, авіабомби та артилерійські снаряди різних калібрів.

Спочатку воєнпред наголосив, що ще не було освоєно серійного виробництва підривника М-12. Однак зрештою воєнпред підписав позитивний висновок.

Згодом АОЗ попросила воєнпредів ще раз оцінити спроможності заводу. Цього разу зі звіту воєнпреда Міноборони зникли ризик щодо виробничих площ і кваліфікованого персоналу та згадка про відсутність серійного виробництва підривника М-12".