Україна виграє економічну війну проти росії, - The Economist

Україна виграє економічну війну проти росії, - The Economist

Економіка України в цілому переосмислила себе, щоб орієнтуватися в реаліях воєнного часу. Вона залишається на одну чверть меншою, ніж у 2021 році, проте вперше з 2022 року, початку тотального вторгнення, вона здоровіша за економіку рф в деяких ключових аспектах.

Про це пише The Economist.

Видання пояснює це такими показниками: Національний банк України прогнозує зростання ВВП на 4% у 2024 році та на 4,3% у 2025 році. Валюта стабільна, а процентна ставка на рівні 13,5% залишаються близькими до найнижчого рівня за 30 місяців.

"На відміну від росії, де ставка незабаром повинна досягти 23%, щоб зупинити падіння рубля, банки виглядають крихкими, а ВВП має зрости лише на 0,5-1,5% у 2025 році. Але Україна стикається з сильними зустрічними вітрами: хвиля війни, падіння внутрішні ресурси та Дональд Трамп. Як довго може протриматися її економіка?" - пише журнал.

Економічна історія України з 2022 року мала три етапи, зазначає The Economist.

1) У першому, серед запеклих боїв, країна щосили "гасила пожежі". Ввели воєнний стан і мільйони людей покинули свої домівки. росія заблокувала чорноморські порти, перекривши український експорт. Дії  Нацбанку були підпорядковані військовим цілям. У першому півріччі 2022 року він фінансував половину державного дефіциту. Він запровадив суворий контроль над капіталом і наповнив банки ліквідністю. Інфляція зросла, а ВВП скоротився на третину.

2) Другий етап розпочався після того, як Україна відбила наступ росії на півдні країни, у середині 2022 року. Оскільки довіра покращилася, ВВП стабілізувався. Угода за посередництва ООН дозволила Україні знову відвантажувати зерно. Нацбанк повернувся до боротьби з інфляцією. На початку 2023 року Україна підписала пакет з МВФ; Нацбанк припинив монетизацію дефіциту бюджету. У міру надходження допомоги валютні резерви відновлювалися. Послабився контроль над капіталом.

Іншим завданням було перерозподіл ресурсів на потреби тривалого конфлікту. Державні витрати зросли більш ніж удвічі, і тепер вони становлять дві третини ВВП проти 41% у 2021 році; лише оборона та безпека складають майже 30% ВВП.

Україні вдалося зберегти надходження твердої валюти. У липні 2023 року росія відмовилася продовжувати зернову угоду. Україна відповіла відкриттям власного морського коридору, захищаючи його завдяки чудовій кампанії стримування на морі за допомогою безпілотників і ракет. Це дозволило їй відновити поставки не лише зерна, а й металів і мінералів, що є другим за величиною експортом.

Ці заходи разом із західною допомогою не дозволили росії позбавити Україну ресурсів і моралі, необхідних для продовження боротьби. 

3) Зараз починається третій етап, під час якого економіка країни стикається з найбільшими загрозами: гострою нестачею влади, людей і грошей.

"Україна, ймовірно, зможе вижити без американських коштів у 2025 році. Разом із траншем у розмірі 18 мільярдів євро, який ЄС погодився надати за попередньою програмою, внески інших членів G7 заповнять прогалину, залишену дядьком Семом", - каже Дімітар Богов з Європейського банку реконструкції та розвитку.

Він зазначає, що Україна також має здорові валютні резерви. Прогнозується, що до кінця 2024 року вони зростуть до 43 мільярдів доларів — обсяг імпорту за п’ять місяців.