Бюджет Сєвєродонецької громади у 2025 зменшиться вдвічі: як розподілять кошти

Бюджет Сєвєродонецької громади у 2025 зменшиться вдвічі: як розподілять кошти

19 грудня громадськість вперше за роки повномасштабного вторгнення зібралася, щоб обговорити проєкт бюджету Сєвєродонецької громади. У 2025 році за планом він буде менше за цьогорічний майже вдвічі. Суттєво скорочуються видатки майже по всіх статтях. Реорганізовується робота комунальних підприємств. Водночас запускаються нові соціальні програми. Детально про особливості бюджету-2025 розповіла начальниця фінуправління МВА Марина Багрінцева. “Сєвєродонецьк онлайн” побував на заході та занотував основні тези.

Отже, обсяги доходів і видатків у бюджеті громади на 2025 рік збалансовані та обраховуються в сумі 544,6 млн грн. Минулого року бюджет планували у розмірі понад 950 мільйонів. Як бачимо, в умовах окупації громади та фактично відсутньої її економіки бюджет проходить закономірні процеси.

“Ми були самодостатнім бюджетом і була у нас ще реверсна дотація так звана. Навпаки, з нашого бюджету здійснювалось вилучення доходів. Проте ті часи давно минули. І зараз наш бюджет фактично не спроможний забезпечити себе без міжбюджетних відносин з Державним бюджетом”, – говорить Марина Багрінцева.

Особливості бюджету-2025, за її словами, такі:

  • міждбюджетні відносини з Держбюджетом ведуться як виняток з положень ст. 99 Бюджетного кодексу: шляхом надання бюджету громади додаткової дотації на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування тимчасово окупованих територій;
  • соцстандарти збереглися на рівні 2024 року (мінімальна зарплата - 8000 грн, 1-й тарифний розряд - 3195 грн);
  • система оплати праці фахівців органів МВА залишається сталою до набрання чинності ЗУ “Про службу в органах місцевого самоврядування”;
  • кошти освітньої субвенції спрямовуються виключно на зарплату педпрацівників, а її обсяг вперше обрахували на 8 місяців;

“Що буде після – це вже визначимо після того, як сформують класи для навчання в наступному році. Поки що ми не маємо розуміння, як буде розвиватися онлайн-освіта, тому маємо зафіксовану суму субвенції. І така ситуація по всій Україні”, – прокоментувала Марині Багрінцева.
- у 2025 році основним пріоритетом при розподілі бюджету є фінансування сфери освіти, охорони здоров'я і соціальний захист мешканців громади.

Також Багрінцева зауважила, що цьогоріч до формування бюджету долучили громадськість, яка надала свої пропозиції, і їх врахували. Очолила цю роботу Рада з питань ВПО при МВА.

Тепер докладніше по структурі бюджету.

 

Доходи

Дохідна частина бюджету Сєвєродонецької громади суттєво зменшена у порівнянні з цим та минулим роком. Динаміку можна побачити на інфографіці.

  

“2024 рік був для нас дуже позитивним з огляду отримання трансфертів з Державного бюджету. Ми їх отримали в порівнянні з минулим роком значно більше. Це відбулося шляхом того, що торік з бюджетів територіальних громад було вилучено “військовий” ПДФО, який дуже суттєво наповнював доходи нашої громади. І нам були надані виплати у вигляді компенсаторної дотації. Яку ми отримали у цьому році. Але на наступний рік вони суттєво вже зменшуються”, – пояснила очільниця фінуправління.

Цього разу понад половину (51,2%) дохідної частини складає додаткова дотація на здійснення повноважень ОМС – 279,2 млн грн.

Наступна частина доходів – це освітня субвенція в обсязі 79,5 млн грн. Ще буде цільова дотація на компенсацію комунальних послуг для закладів медицини (понад 3 мільйони).

Все інше – власні доходи громади у вигляді податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і єдиного податку. Відповідно – 157,036 та 25,6 млн грн.

    

Як зауважила Марина Багрінцева, після 2022 року у Сєвєродонецькій громаді не залишилось інших дохідних джерел. Майже весь бізнес релокувався і сплачує податки вже в інших територіальних громадах.

“ПДФО ми отримуємо від бюджетних установ наших власних громад і від обласних бюджетних установ, які були на обліку у Сіверськодонецьку. Фактично від бізнесу жодних надходжень від податку на доходи фізичних осіб ми вже не маємо”, – розповіла вона.

Динаміка надходжень ПДФО рок від року суттєво зменшувалася. Вже цьогоріч громада отримала менше на 181 млн грн. І підстав для зростання ПДФО на наступний рік у фінуправлінні не бачать.
“Немає тих показників, які можуть на це впливати. Тому ми обраховуємо ПДФО наступного року на рівні цього”, – зауважила посадовиця.

Частку єдиного податку від юридичних і фізичних осіб заклали у розмірі 4,7% від загального обсягу доходів громади.

    

“Якщо подивитись питому вагу надходжень, то фактично на 85% ця сума складається з єдиного податку фізичних осіб, які є платниками першої та третьої групи та не перереєструвалися в інші громади. За що їм велика вдячність”, – сказала Марина Багрінцева.

 

Видатки

Процес формування бюджету-2025 року, за словами Багрінцевої, почали ще у серпні. Всі головні розпорядники “формували свої бюджетні запити на підставі чинного законодавства з урахуванням обставин, у яких фактично існує громада”.

“Перед ними стояла складна задача максимально оптимізувати свої видатки. І фактично ми сьогодні побачимо, що ці видатки зменшені до тих рівнів, які нам забезпечать стале функціонування військової адміністрації та головних розпорядників бюджетних коштів у межах виконання їхніх компетенцій”, – наголосила очільниця фінуправління.

Таким чином заплановані видатки на наступний рік зменшили на 40%.

Питома вага видатків – це заклади загальної середньої освіти. Коштами освітньої субвенції, як вже зазначалося вище. Також по освіті плануються видатки з власних доходів. Загалом – 106,8 млн грн.

Наразі, повідомила Багрінцева, зарплату розрахували на 447 шкільних педагогів. У закладах середньої освіти громади сформували 202 класи, в яких навчається 5501 учень.

    

Позашкільна освіта в громаді також ще присутня. Її представляють Центр дитячо-юнацької творчості, СДЮК “Юність”, перша школа музична та художня школи. Вони проводять заняття в онлайн та офлайн-форматах. “Юність” організовувала цьогоріч літню оздоровчу кампанію на базі хабу у Дніпрі та планує те ж саме у 2025-му році.

“У позашкільній освіті та мистецьких школах відбулося суттєве зменшення видатків. Фактично воно відбувається внаслідок зменшення кількості працюючих. Значна кількість працівників, які були у нас обліковані, але фактично не працювали, а були в простої, у цьому році були вже звільнені або залишилися так само у простої. Видатки на їхню оплату праці ми не плануємо”, – наголосила Багрінцева.

У дошкільній освіті громади ще працюють 16 ДНЗ та 20 співробітників. По них також дуже суттєво зменшили видатки порівняно з поточним роком.

“Мінус 13 млн грн саме шляхом виведення непрацюючих працівників”, - прокоментувала начальниця фінуправління.

Видатки на охорону здоров'я розрахували у сумі 84,4 млн грн коштом бюджету громади.

    

Питома вага – понад 59% – піде на утримання КНП “Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня”, яка працює в Українці на Київщині. Також передбачили фінансування Консультативно-діагностичого центру та первинної ланки. У процесі реорганізації знаходиться міська стоматологічна поліклініка, яка стане відділенням при Консультативно-діагностичному центрі.

“У видатках на охорону здоров’я ми передбачили 4 млн грн на програму підтримки містян пільгових категорій шляхом надання безкоштовного протезування та безкоштовних ліків. Ця програма знаходиться на стадії розробки”, – додала Багрінцева.

Інший суттєвий напрямок видатків – соцзахист (45,078 млн грн). Зокрема, продовжують роботу та отримають фінансування Територіальний центр соцобслуговування, Центр реабілітації дітей з інвалідністю і Центр соціальних служб.

    

Продовжить працювати комплексна програма “Турбота”. На наступний рік по ній передбачили збільшення фінансування на 3 мільйони – до 10,5 млн грн. По Програмі підтримки захисників і захисниць також видатки збільшуються з 11,7 до 17,1 млн грн. На літнє оздоровлення дітей також передбачили ріст фінансування на 900 тисяч. Також продовжиться підтримка ветеранських організацій.

Крім того, запланували декілька нових напрямків з соціальної допомоги, які проанонсувала Марина Багрінцева. Вона зауважила, що деякі програми вже прийняли, інші – ще у розробці. Їхнє фінансування також передбачили.

Одна з програм – фінансова підтримка ветеранів та членів їхніх сімей на створення власного бізнесу або відновлення бізнесу.

Крім того, відновлюється програма матеріальної підтримки сімей, у яких є діти з інвалідністю.

Третя програма (саме її ще розробляють) – компенсація вартості оренди житла медичним і педагогічним працівникам, які працюють у комунальних підприємствах і бюджетних установах громади.

    

  

 

Також міська влада продовжує підтримувати сфери культури (Палац культури, бібліотеки) та спорту (залишаються кілька тренерів, які курують підготовку своїх спортсменів).
 

ЖКГ і комунальні підприємства

Як розповіла Марина Багрінцева, починаючи з жовтня військова адміністрація провела реорганізацію комунальних підприємств (КП) сфери ЖКГ, зменшивши кількість їхніх працівників на 97 осіб. Тож на наступний рік планується суттєве зменшення видатків по них: з 49 мільйонів у 2024 році до 21 млн на 2025 рік.

  

“Ці видатки розподілені фактично по двох підприємствах ЖКГ, які будуть працювати. Вони внесли зміни до своєї статутної діяльності. Так, «Світанок» буде працювати у напрямку будівництва фортифікаційних споруд. Зараз йдуть підготовчі роботи, потім фактично підприємство зможе здійснювати свою роботу вже на госпрозрахункові основі”, – зазначила спікерка.

“Точно так же “Сєвєродонецькводоканал”. Видатки передбачені на 10 осіб і підприємство буде змінювати свій основний вид діяльності на виробництво дронів, які ми будемо за зменшеними сумами надавати нашим підрозділам військовим”, – додала вона.

  

Також у бюджеті передбачили фінансування діяльності комунальних підприємств, що не входять до сфери ЖКГ. Це БТІ, “Землевпорядник”, “Трудовий архів” та “Сєвєродонецьке агентство інвестицій та розвитку”. Останнє, як вже раніше повідомлялося, працюватиме дуже у напрямку житлової програми. Тому кількість працюючих там можуть збільшити у 2025 році.

А от штат МВА та її структурних підрозділів оптимізують. А суму видатків у порівнянні з цим роком зменшать зі 132 до 113 мільйонів.

“І зі штатної чисельності у 406 штатних одиниць фактично ми плануємо працювати в кількості 153 людини”, – сказала Багрінцева.

“Ще раз хочу зосередити увагу, що на здійснення повноважень саме військової адміністрації ми отримуємо додаткову дотацію з Держбюджету, сума її 279 мільйонів. Але сума видатків, які ми розподілили по цій дотації, складає 113 мільйонів – 40% від загального обсягу. Всі інші кошти коштом цієї дотації направляються на соціальні напрямки”, – наголосила вона.

Бюджет розвитку на 2025 рік запланований в сумі 1 млн грн. Його використають на формування матрезерву громади.

  

Після розгляду проєкт бюджету має затвердити очільник МВА Олексій Харченко.