У Нацбанку назвали рік, коли почнеться повернення мігрантів в Україну
У разі загострення перебігу бойових дій зросте ризик поглиблення негативних міграційних тенденцій та подальшого зростання дефіциту робочої сили в Україні.
Про це йдеться в "Інфляційному звіті" Національного банку України за січень 2025 року.
"Високі безпекові ризики, постійні обстріли та руйнування, збереження дефіциту е/е негативно впливають на якість життя українців, що зумовлює подальшу зовнішню міграцію. Упродовж 2024 року відплив мігрантів з України тривав і загалом за рік становив близько 0.5 млн осіб, що відповідало оцінкам НБУ", - йдеться у звіті.
Це дає підстави НБУ не змінювати припущення щодо подальшої динаміки міграції.
"У 2025 році очікується продовження чистого відпливу зовнішніх мігрантів (близько 0.2 млн осіб), натомість з 2026 року почнеться чисте повернення мігрантів в Україну (близько 0.2 млн осіб), яке пришвидшиться у 2027 році (близько 0.5 млн осіб)", - зазначається у документі.
При цьому НБУ звертає увагу на те, що спостерігається зменшення частки тих, хто бажає повернутися, через подальшу адаптацію українців за кордоном.
"Тому масове та швидке повернення мігрантів в умовах збереження статус-кво виглядає малоймовірним, унаслідок чого дефіцит робочої сили зберігатиметься на прогнозному періоді. Це призводитиме до збереження диспропорцій на ринку праці та зростання зарплат темпами вищими за збільшення продуктивності в окремих секторах, що підвищуватиме інфляційний тиск", - зазначає Нацбанк.
Повільне повернення мігрантів додому також обмежуватиме відновлення внутрішнього попиту.
НБУ наголошує, що ризики більшого відпливу мігрантів за кордон і меншого їх повернення зберігаються. У разі їх реалізації стан ринку праці погіршуватиметься, а внутрішній споживчий попит може скоротитися.
"Водночас зміна політики країн-реципієнтів щодо українських мігрантів та проактивна політика українського уряду щодо повернення мігрантів додому можуть пожвавити міграційний приплив. Також він стимулюватиметься в разі швидкого зниження безпекових ризиків в Україні. У цьому разі нестача робочої сили знизиться, споживчий попит відновлюватиметься швидше, водночас ризики зростання безробіття в короткостроковому періоді також можуть посилитися", - йдеться у звіті.
Нагадаємо, у 2024 році 30,11 млн разів громадяни перетнули кордони держави. 2% з тих, хто виїхав, не повернулися назад — близько півмільйони громадян. За рік кількість неповернень українців додому виросла втричі.
Загалом близько 3 млн громадян не повернулося за 3 роки повномасштабної війни, за офіційними даними Держприкордонслужби. Це майже стільки ж, як за 11 років, що передували повномасштабному вторгненню — тобто з 2011 по 2021 рік (3.3 млн).
- 221 перегляд
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 19:00 Оздоровлення дітей, грошова допомога: куди звертатися лисичанам за консультаціями (КОНТАКТИ)
- 18:00 Мешканцям Кремінської громади виплатили майже 1,5 млн грн допомоги
- 17:09 В Україні продовжить панувати прохолодна погода
- 17:00 У Лисичанську згорів будинок – загинув пенсіонер
- 16:00 Луганському прикордоннику посмертно присвоїли звання «Почесний громадянин міста Івано-Франківська»
Найпопулярніші новини за тиждень:
- У Лисичанську діти висадили на честь акції окупантів дивну клумбу 09.05.2025 переглядів: 2366
- У Києві прощатимуться з загиблим 19-річним військовим з Луганщини 05.05.2025 переглядів: 1300
- Сіверськодонецьк у серці: історія жінки, яка полюбила своє місто та втратила його через війну 09.05.2025 переглядів: 1137
- 3 тисячі на переїзд, 5 – на оренду: ще одна громада Луганщини фінансово підтримуватиме ВПО у працевлаштуванні 05.05.2025 переглядів: 1071