Макрон погодився, що Європа несе відповідальність за безпеку України

Макрон погодився, що Європа несе відповідальність за безпеку України

Президент Франції Еммануель Макрон підтримав позицію адміністрації США про те, що Європа несе відповідальність за забезпечення безпеки України.

Про це Макрон сказав в інтерв'ю FT.

Він заявив, що "це випливає з поколінь і двопартійної зміни пріоритетів зовнішньої політики Америки від Європи до Азії".

"Односторонність США не почалася з поверненням Трампа до влади", - додав Макрон.

"Трамп говорить Європі, що ви повинні нести цей тягар. І я кажу, що це залежить від нас", – сказав Макрон.

Хоча багато європейських лідерів бурхливо відреагували на переговори Трампа з путіним про припинення війни в Україні, Макрон виглядав більш оптимістично. Розмовляючи з Трампом по телефону на початку тижня, Макрон сказав, що "не здивований" кроком президента США.

За його словами, Трамп створив "вікно можливостей" для вирішення шляхом переговорів, де "кожен має зіграти свою роль".

Роль США, вважає Макрон, полягає в тому, щоб "відновити цей діалог" і взяти на себе ініціативу, оскільки Трамп вніс «елемент стратегічного зриву». За його словами, обговорювати "питання території та суверенітету" буде "самоосібно" Зеленський. І "міжнародне співтовариство, з особливою роллю європейців, має обговорити гарантії безпеки та, ширше, рамки безпеки для всього регіону. Ось де ми повинні зіграти свою роль".

Також Макрон погодився, що країни ЄС повиннні більше витрачати на власну оборону.

"Це електрошокер. Нам потрібні асиметричні потрясіння, потрібні зовнішні потрясіння. Це екзогенний шок для європейців", - зазначив він.

"Ця модель, що у вас є китайський ринок, що у вас є американська парасолька для безпеки, і у вас є дешевий російський газ, який можна споживати, забудьте про всі ці три чинника". - порадив Макрон європейцям.

Щоб Європа здійснила "стратегічне пробудження", про яке благає Макрон, їй потрібно буде як посилити захист, так і відновити стагнаційне зростання за допомогою дерегуляції та економічної інтеграції всього, від ринків капіталу до енергетики, щоб дати ЄС змогу скористатися перевагами свого розміру.

Щодо оборони Макрон сказав, що Європа повинна нарощувати свій потенціал, щоб вона могла діяти, "навіть коли США не залучені".

FT відзначає, що попри три роки війни в Україні європейська воєнна машина так і не запрацювала на повну потужність. Водночас європейські оборонні компанії залишаються надто роздробленими, щоб виробляти в масштабах. Країни також залишаються прив’язаними до своїх національних оборонних компаній і часто обережно ставляться до спільних програм розвитку, а ще більше обережно ставляться до транскордонних злиттів, які можуть створити європейських чемпіонів оборони.

Вкотре Макрон закликав Європу відмовитися від покупки американської зброї, що є давнім пріоритетом Франції, заявивши, що партнери повинні купувати франко-італійську систему ППО SAMP-T. Він сказав, що це краще, ніж Patriot, американський еквівалент, який вже використовують кілька країн ЄС.

"Ми також повинні розвинути повністю інтегровану європейську оборонну, промислову та технологічну базу", – сказав Макрон. - "Це виходить далеко за рамки простої дискусії про цифри витрат. Якщо ми лише станемо ще більшими клієнтами США, то через 20 років ми все одно не вирішимо питання європейського суверенітету".

Нагадаємо, 13 лютого глава пентагону Піт Геґсет заявив, що країни Європи і НАТО повинні витрачати 5% ВВП на власну оборону і не розраховувати на США

"Ця агресія має стати тривожним дзвінком. Американці є активною частиною цього альянсу і будуть продовжувати нею бути. Але коли йдеться про витрати на оборну, навіть 2% ВВП недостатньо. Три, чотири, і, як сказав президент Трамп, 5% оборонних витрат. Надзвичайно важливим має бути усвідомлення, що існує російська воєнна машина, яка намагається захопити все більше і більше територій України. І протистояти цьому - прямий європейський обов'язок", - сказав Геґсет.