Зеленський не погодився підписати угоду щодо рідкісноземельних мінералів - в АР розповіли про думку Білого дому

Зеленський не погодився підписати угоду щодо рідкісноземельних мінералів - в АР розповіли про думку Білого дому

Президент України Володимир Зеленський заявив, що доручив своїм міністрам не підписувати запропоновану угоду щодо надання США доступу до українських рідкісноземельних мінералів, оскільки документ був занадто зосереджений на інтересах США.

Про це пише Associated Press.

"Ця пропозиція була ключовою темою переговорів Зеленського з віцепрезидентом США Дж. Д. Вансом на полях Мюнхенської конференції з безпеки в п’ятницю. Однак, як стверджують один чинний і один колишній високопосадовий український чиновник, знайомі з перебігом переговорів, угода не передбачала жодних конкретних гарантій безпеки у відповідь", - йдеться у тексті.

Зокрема рішення Зеленського не підписувати угоду, принаймні наразі, було охарактеризоване високопосадовцем Білого дому як "недалекоглядне".

"Я не дозволив міністрам підписати відповідну угоду, бо, на мою думку, вона не готова захистити нас, наші інтереси", - сказав Зеленський в інтерв’ю Associated Press у суботу в Мюнхені.

Згідно з інформацією високопосадовців, угода зосереджувалася на тому, як США можуть використовувати українські рідкісноземельні мінерали "як компенсацію" за допомогу, вже надану адміністрацією Байдена Україні, а також як платіж за майбутню підтримку.

Автори нагадали, що Україна має великі запаси критично важливих мінералів, які використовуються в аерокосмічній, оборонній та ядерній промисловості. Тому адміністрація Трампа раніше виявляла зацікавленість у доступі до них, щоб зменшити залежність США від Китаю. Однак Зеленський зазначив, що будь-яка експлуатація українських ресурсів має бути пов’язана з гарантіями безпеки, які стримуватимуть майбутню російську агресію.

"Для мене дуже важливий зв’язок між якимись гарантіями безпеки і певними інвестиціями," - пояснив президент України.

Речник Ради національної безпеки США Браян Г’юз прямо не підтвердив існування такої пропозиції, але зазначив у заяві, що "президент Зеленський поводиться недалекоглядно, не використовуючи чудову можливість, яку запропонувала адміністрація Трампа Україні."

"Адміністрація Трампа втомилася від відправки додаткової допомоги Україні, і, за словами Г’юза, угода щодо мінералів дозволила б американським платникам податків "повернути" кошти, надіслані Києву, а також стимулювала б економіку України", - йде мова у матеріалі.

Г’юз додав, що Білий дім вважає "економічні зв’язки зі США найкращою гарантією проти майбутньої агресії і невід’ємною частиною тривалого миру."

"Питання потенційної вартості українських родовищ ще не обговорювалося, оскільки значна їх частина залишається недослідженою або розташована поблизу лінії фронту", - пишуть у AP.

Американська пропозиція, як зазначають у виданні, не врахувала, як ці родовища будуть захищені в разі продовження російської агресії.

Нагадаємо, що у FT розповіли подробиці, чому Україна відхилила пропозицію США щодо металів.