Економічна колонізація України з боку США: The Telegraph розкрив деталі угоди Трампа щодо копалин

Економічна колонізація України з боку США: The Telegraph розкрив деталі угоди Трампа щодо копалин

Вимога Дональда Трампа щодо "відшкодування" від України $500 млрд виходить далеко за межі контролю США над критично важливими корисними копалинами країни. Вимога охоплює все: від портів та інфраструктури до нафти та газу та більшої ресурсної бази країни.

Про це пише The Telegraph, зазначаючи, що редакція отримала чернетку контракту до прийняття рішення з позначкою Privileged & Confidential і датованою 7 лютого 2025 року.

У ньому йдеться про те, що США та Україна повинні створити спільний інвестиційний фонд, щоб гарантувати, що "ворожі сторони конфлікту не отримають вигоди від відновлення України".

"Умови контракту, який тиждень тому потрапив в офіс Володимира Зеленського, означають безстрокову економічну колонізацію України США. Це передбачає тягар відшкодування, якого неможливо досягти", - підкреслює видання.

Угода охоплює "економічну цінність, пов’язану з ресурсами України", включаючи "мінеральні ресурси, ресурси нафти та газу, порти, іншу інфраструктуру (за домовленістю)", залишаючи незрозумілим, що ще документ може охоплювати. При цьому, ця угода регулюється законодавством Нью-Йорка, а не законами України.

Згідно з документом, США хочуть взяти 50% поточних доходів, отриманих Україною від видобутку ресурсів, і 50% фінансової вартості "всіх нових ліцензій, виданих третім сторонам" для майбутньої монетизації ресурсів. Буде "застава на такі доходи" на користь США. "Цей пункт означає "спочатку заплатите нам, а потім годуйте своїх дітей", — повідомило джерело, близьке до переговорів.

У додатку також йдеться про те, що "для всіх майбутніх ліцензій США матимуть право першочергової відмови на купівлю експортних корисних копалин". Вашингтон матиме суверенний імунітет і отримає майже повний контроль над більшою частиною сировинної та ресурсної економіки України. Фонд "матиме виключне право встановлювати метод, критерії відбору, терміни та умови" всіх майбутніх ліцензій і проектів.

"І так далі, в цьому ключі. Схоже, що його написали приватні юристи, а не державний департамент або департамент торгівлі США", - зазначає The Telegraph.

Сам президент Зеленський запропонував ідею надати США пряму частку в українських рідкоземельних елементах і критично важливих мінералах під час візиту в Trump Tower у вересні 2024 року, сподіваючись "згладити шлях" для продовження поставок зброї.

Зеленський розраховував на те, що це призведе до того, що американські компанії розпочнуть операції на місцях, створивши політичну прокладку, яка стримає володимира путіна від наступного нападу.

"Ймовірно, він не очікував, що йому доведеться зіткнутися з умовами, які зазвичай накладаються на держави-агресори, які зазнали поразки у війні. Вони гірші, ніж фінансові санкції, накладені на Німеччину та Японію після їхньої поразки в 1945 році. Обидві країни в кінцевому рахунку були чистими одержувачами коштів від союзників-переможців", - наголошує The Telegraph.

"Якби цей проект було прийнято, вимоги Трампа становили б більшу частку українського ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором, пізніше зменшеними на Лондонській конференції в 1921 році та планом Дауеса в 1924 році", - підкреслює видання.

The Telegraph пише, що Україна ніяк не може задовольнити його вимогу у $500 у будь-який значний термін."Залишаючи осторонь важливе питання про те, чи почесно так поводитися з нацією-жертвою після того, як вона протягом трьох років утримувала бойову лінію для ліберальних демократій", - підсумовує видання і зазначає, що у Зеленського немає вибору.

Йому доводиться вибирати між військовим нападом на Україну з боку путіна та економічним нападом на Україну з боку його власного союзника. 

Нагадаємо, 12 лютого у Київ прибув міністр фінансів США Скот Бессент - перший представник команди Трампа, він і привіз Зеленскому угоду про українські копалини. За повідомленням західних ЗМІ, Зеленському пропонували підписати угоду не читаючи, він відмовився. Після чого повернув документ з правками команді Трампа.

На Мюнхенській конференції Зеленський і віцепрезидент США Джей Ді Венс також обговорювали угоду.

Після чого стало відомо, що Зеленський відмовився її підписувати.