У NYT розповіли, як може працювати миротворча місія в Україні

У NYT розповіли, як може працювати миротворча місія в Україні

Коли військові та цивільні експерти з миротворчої діяльності почали зустрічатися в Женеві навесні 2022 року, то вони наполягали на конфіденційності. Їхня тема була чутливою: як реалізувати майбутнє припинення вогню в Україні.

Про це пише NYT.

Видання зазначає, що минулого тижня ця група експертів вперше виступила публічно, опублікувавши 31-сторінковий документ, у якому розглядаються технічні деталі того, як можна контролювати та забезпечувати дотримання припинення вогню вздовж понад 700 миль лінії фронту.

"Цей документ, один із найдетальніших опублікованих шаблонів для припинення вогню в Україні, є ознакою того, наскільки швидко ця тема перейшла від суперечливого та теоретичного обговорення до нагального й практичного питання", - пояснює газета.

Волтер Кемп, спеціаліст із питань європейської безпеки, який розробив документ женевської групи, сказав, що попереду "одна з найбільших операцій із моніторингу припинення вогню в історії, і досі немає жодного планування того, як це виглядатиме".

Минулого тижня документ, підготовлений фінансованим урядом Швейцарії аналітичним центром Женевський центр політики безпеки, запропонував деякі конкретні цифри. У ньому передбачено створення буферної зони шириною щонайменше шість миль для розділення двох армій, а також план залучення 5000 цивільних осіб і поліцейських для її патрулювання. У документі зазначено, що для забезпечення безпеки цих спостерігачів може знадобитися близько 10 000 іноземних військових.

"Спостерігачі мають контролювати дотримання припинення вогню та відведення важкого озброєння на погоджену відстань від буферної зони. Місія діятиме за мандатом ООН або іншої міжнародної організації", - додали у NYT.

У матеріалі йдеться про те, що такі сили можуть допомогти запобігти ескалації напруженості, але вони будуть окремими від будь-якого "стримуючого" контингенту, який забезпечуватиме гарантії безпеки України у разі нового російського вторгнення.

Томас Гремінгер, директор Женевського центру, з 2017 по 2020 рік здійснював моніторинг припинення вогню в Україні як генеральний секретар Віденської організації, яка займалася цим завданням – Організації з безпеки та співробітництва в Європі.

Він зазначив, що сформував групу експертів з припинення вогню одразу після вторгнення росії в 2022 році, щоб розробити варіанти більш стійкого перемир’я в Україні, ніж попереднє. До групи увійшли посадовці міжнародних організацій і колишні військові командири з миротворчим досвідом. 

Окремо він організував конфіденційні дискусії між експертами із зовнішньої політики з України, росії, США та Європи.

"Учасники цих зустрічей діяли у особистій якості, але очікувалося, що вони попередньо консультуватимуться зі своїми урядами, а потім інформуватимуть їх про результати обговорень. Спочатку метою зустрічей, які почалися у 2022 році, було "встановлення каналу комунікації" з Москвою, проте також обговорювалися сценарії припинення вогню або мирного врегулювання", - пояснили у газеті.

Зокрема документ Женевського центру пропонує, щоб міжнародні спостерігачі співпрацювали зі спільною комісією, до якої входили б як російські, так і українські військові чиновники. Через цю комісію обидві сторони могли б контролювати одна одну та обговорювати такі питання, як звільнення затриманих, розмінування та гуманітарні коридори в буферній зоні.

Однак експерти застерігають від надмірного оптимізму щодо можливого припинення вогню, оскільки путін може не мати наміру дотримуватися його умов.

"Небезпечно піддаватися ілюзіям. Я не думаю, що росія погодиться на щось, що дозволить Україні залишитися незалежною та суверенною навіть на території, яку вона зараз контролює", - сказав Янніс Клюґе, експерт із росії з Німецького інституту міжнародних і безпекових справ.

Нагадаємо, що Зеленський оголосив склад команди, яка поїде на зустріч з США.