"Участь Америки у війні була набагато глибшою": ЗМІ розповіли, як саме США допомогали Україні у війні проти росії
Війна в Україні перебуває на переломному етапі: Дональд Трамп прагне до зближення з російським лідером путіним і наполягає на завершенні бойових дій.
Про це пише NYT.
Однак майже три роки до повернення Дональда Трампа на посаду президента США, Вашингтон та Київ були об’єднані в надзвичайне партнерство в галузі розвідки, стратегії, планування та технологій, еволюція та внутрішні механізми якого були відомі лише вузькому колу американських і союзницьких чиновників.
Пентагон оприлюднив звіт про 66,5 мільярда доларів у вигляді зброї, наданої Україні.
"Але розслідування The New York Times показало, що участь Америки у війні була набагато глибшою, ніж вважалося раніше. Це секретне партнерство не лише визначало загальну стратегію бою, а й надавало українським військовим точну інформацію для наведення ударів", - зазначає видання.
П’ять основних висновків цього розслідування:
1. Співпраця мала компенсувати перевагу росії у чисельності військ і озброєнні.
Для координації дій американці створили операцію під назвою Task Force Dragon. Секретний центр цього партнерства розташовувався на військовій базі США у Вісбадені, Німеччина.
"Щоранку американські та українські військові офіцери визначали пріоритетні цілі — російські підрозділи, техніку чи інфраструктуру. Американські й союзницькі розвідники виявляли ці позиції за допомогою супутникових знімків, радіоперехоплень та інших даних. Потім Task Force Dragon передавав координати українцям, щоб ті могли завдавати ударів", - пояснили у матеріалі.
2. Американська розвідка та артилерія допомогли Україні швидко змінити перебіг війни.
Навесні 2022 року адміністрація Байдена погодилася передати Україні HIMARS – високомобільні артилерійські ракетні системи, які використовували супутникове наведення для ударів на відстані до 80 км.
"На початку війни Україна дуже залежала від США у розвідці, і Task Force Dragon контролював майже кожен удар HIMARS", - пише NYT.
Ці удари значно збільшили втрати рф, а український контрнаступ 2022 року мав великий успіх. До грудня українці отримали неочікувану перевагу перед російськими силами.
3. США намагалися діяти обережно, щоб уникнути ескалації конфлікту.
З самого початку Білий дім встановив червону лінію: США не воює з росією, а лише допомагає Україні.
Але Вашингтон потай збільшував свою роль у війні. Наприклад, було послаблено заборону на присутність американських військових в Україні.
Спочатку у Київ відправили лише дюжину військових радників під виглядом "експертів у спеціальних питаннях". Згодом їхня кількість зросла до близько 36 осіб, а їм дозволили відвідувати командні пункти ближче до лінії фронту.
У 2022 році США дозволили ВМС ділитися даними для ударів українських дронів по російських кораблях біля Криму. Пізніше ЦРУ допомогло Україні атакувати російські кораблі в Севастополі.
У січні 2024 року американські та українські офіцери спільно спланували Операцію Lunar Hail, що передбачала атаки по 100 російських військових об’єктах у Криму. Операція змусила росіян відступити, перекинувши свої ресурси з Криму на територію рф.
4. США та ЦРУ зрештою допомогли завдавати ударів по території росії.
Найжорсткішою червоною лінією була заборона завдавати ударів по росії. Але навесні 2024 року її порушили: щоб захистити Харків від російського наступу, США дозволили створити "операційну зону" у прикордонних районах рф.
Згодом ця зона розширилася, коли росії почали допомагати північнокорейські війська. Також Пентагон дозволив Україні атакувати російські склади у південних районах рф, де ворог готувався до наступу.
Крім того, раніше політика США забороняла ЦРУ передавати дані для ударів по території рф. Але агенція змогла отримати "спеціальний дозвіл" на допомогу у певних операціях.
Один із таких випадків стався 18 вересня 2024 року, коли українські дрони атакували величезний склад боєприпасів у Торопці, що за 290 км від кордону. Вибух був настільки потужним, що створив кратер розміром із футбольне поле.
Пізніше ЦРУ дозволили допомагати в ударах по південних регіонах росії, щоб сповільнити її просування на східному фронті.
5. Контрнаступ 2023 року провалився через внутрішні конфлікти в Україні.
Після успіхів 2022 року США та Україна разом розробили план нового контрнаступу, що мав прорвати російську оборону на півдні, у напрямку Мелітополя.
Але командувач ЗСУ Валерій Залужний підтримував цей план, тоді як його суперник, Олександр Сирський, наполягав на атаці Бахмута. Президент України Володимир Зеленський підтримав Сирського, і замість одного великого наступу ресурси розділили на два фронти.
"Українці так і не змогли повернути Бахмут, а наступ загальмувався. За кілька місяців контрнаступ провалився, і росія перехопила ініціативу у війні", - резюмували у NYT.
- 214 переглядів
Читайте також:
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 13:54 Житло для ВПО: Європейський банк надає 50 млн євро на пільгове кредитування для 1100 родин
- 13:44 Росіяни протягом березня окупували ще 133 кв км української землі, - DeepState
- 13:00 Сіверськодончани можуть заселитися у прихисток на Дніпропетровщині – МВА назвала кількість вільних місць
- 12:00 Ще одна громада Луганщини хоче закупити дитячих путівок на 1,3 млн грн
- 11:38 Духовний радник Трампа після відвідання України: "Солдати просять 1000 танків, 300 F-35 і зенітну зброю"
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Воював проти ЗСУ під Сіверськодонецком: оголосили підозру жителю Луганщини 28.03.2025 переглядів: 3367
- Стало відомо про загибель ще одного військового з Лисичанська 25.03.2025 переглядів: 2318
- GEM знову надає гуманітарну допомогу мешканцям Сіверськодонецької громади та Луганщини 28.03.2025 переглядів: 1487
- Завтра у Сєвєродонецькому гумхабі у Дніпрі видаватимуть продукти – хто може отримати 26.03.2025 переглядів: 1216