Гендиректорка КНП «СЦПМСД» Наталія Абакумова: «Зараз простіше сказати, до чого сіверськодончани не готові»

Гендиректорка КНП «СЦПМСД» Наталія Абакумова: «Зараз простіше сказати, до чого сіверськодончани не готові»

Найбільше луганчан після початку повномасштабного вторгнення перемістилося на Київщину та Дніпропетровщину. У ці ж регіони переїхали й медичні установи Сіверськодонецька. Зокрема, КНП «Сєвєродонецький центр первинної медико-санітарної допомоги» з липня 2022 року працює у Кам'янському. Штат лікарів у Центрі значно скоротився, відповідно, зменшилася й кількість укладених декларацій. Проте заклад зберігся, підтримує зв'язок з сіверськодончанами та продовжує надавати послуги відповідно до вимог НСЗУ. 7 квітня, у Всесвітній день здоров’я, публікуємо розмову SD.UA з гендиректоркою «СЦПМСД» Наталією Абакумовою про релокацію КНП та роботу сіверськодонецьких медиків у нових умовах.

 - Якою була структура Центру до повномасштабного вторгнення? Скільки лікарів працювало та яку кількість людей обслуговували?

 - Слід зауважити, що наш КНП «СЦПМСД» був одним з найбільших в Луганській області після окупації Луганська та одним з перших почав реформуватися у 2018 році. 80% лікарів пройшли курси підвищення кваліфікації та отримали спеціалізацію «Лікар загальної практики-сімейний лікар».

Станом на 23 лютого 2022 року у структурі КНП «СЦПМСД» були амбулаторії № 1 (вул. Курчатова, 36), № 2 (вул. Федоренка, 16 Б), № 3 (вул. Сметаніна, 5), а також амбулаторні відділення у Борівському, Смоляниновому, Гузіївці (Нова Астрахань) та фельдшерський пункт у Сиротиному.

Загалом там працювали 67 лікарів (13 лікарів-терапевтів та 42 лікарі загальної практики-сімейних лікаря, 12 лікарів-інтернів).

Наші медики швидко набирали кількість декларацій, рекомендовану НСЗУ. Пацієнти проживали не тільки у Сіверськодонецькій громаді, а й в інших містах України. Загалом на момент повномасштабного вторгнення у нашому КНП «СЦПМСД» було укладено приблизно 105 тисяч декларацій.

 - До якого часу продовжували надавати первинну медичну допомогу у Сіверськодонецьку під час бойових дій у 2022 році? У яких умовах доводилося працювати медикам?

 - Не будемо забувати, що в нашу область війна прийшла у 2014 році. Називалась вона тоді інакше, але від цього не менш трагічною була доля людей. Вже тоді наші працівники надавали медичну допомогу людям, яким вдалося покинути місця бойових дій.

Наше місто, звісно, постраждало тоді не так сильно. Тому у 2022 році більшість працівників залишалось у Сіверськодонецьку якомога довше, сподіваючись на краще. Більшість лікарів не вийшли на роботу до амбулаторій з 1 березня, але надавали консультації в телефонному режимі за наявності зв’язку.

Лікарі та медичні сестри допомагали надавати медичну допомогу у відділеннях Сєвєродонецької міської багатопрофільної лікарні. Також наші медпрацівники цілодобово перебували в амбулаторії № 3, бо вона найдовше знаходилась далі від зони можливого ураження.

Потім настав страшний момент, коли ні швидка допомога, ні лікарі нашого закладу вже не могли виїжджати на констатацію смерті. Тоді людей ховали навіть у дворах… Згодом росія ще задіяла авіацію. Знаходитись у місті було все більш небезпечно, тож приблизно з середини березня працівники почали виїжджати.

Березень 2022 року, оголошення на сторінці КНП "СЦПМСД" 

- Що відбувалося з медиками, які виїхали? Як налагоджували роботу?

 - Наші медики, як всі звичайні люди, виїжджали з сім’ями у «прірву» та невідомість. Доводилось жити й у місцях тимчасового перебування, непризначених для проживання великої кількості людей, і у хатах, де підлога та дах майже провалювалися. Тоді втішало лише одне: що обстріли були не такі інтенсивні, як у рідному місті, і можна було поспати, бо в Сіверськодонецьку сон перетворився на мрію.

Сказати, що було складно, це не сказати нічого… Питань було більше, ніж відповідей. Як жити далі, як та де організувати роботу, як зібрати працівників, як почати платити людям зарплату, щоб вони змогли орендувати житло та купити хоча б першочергові речі для життя своїх родин?

Стало зрозуміло, що в евакуації потрібно розпочинати організовувати роботу якомога швидше. І я дякую всім працівникам, які згуртувалися і допомагали відновлювати роботу на новому місці. Ми вирішили зупинитись у Кам'янському на Дніпропетровщині.

З 1 липня 2022 року частково відновили роботу.

  

Прийом пацієнтів у Кам'янському 

 - Скільки зараз лікарів та інших співробітників залишилося у структурі?
 - Наразі у нас працюють 13 лікарів, а також 15 медичних сестер, дві з яких закінчили Тернопільський медуніверситет та мають вищу освіту з медсестринства.

Ми дуже пишаємося тим фактом, що, попри всі обставини, навчання наших співробітників не зупиняється. Наші лікарі та медичні сестри постійно підвищують кваліфікацію, навчаються на різноманітних курсах на платформі Академії НСЗУ, відвідують конференції, семінари та тренінги.

У 2022 році наша сімейна лікарка пройшла навчання та отримала сертифікат лікаря-профпатолога, а зараз завершує навчання та отримує додаткову спеціалізацію з організації охорони здоров’я.

 - Усі лікарі - сіверськодончани?

 - У 2023 році у нашому колективі почала працювати лікарка з Луганської області, а у 2024 році - сімейна лікарка з Дніпра. Всі інші - так, сіверськодончани.

 - У яких містах, окрім Кам'янського, зараз приймають лікарі та скільки мають укладених декларацій?

 - У 2022 році ми відкрили додаткове місце надання медичних послуг у Кам'янському, а у 2024 - у Дніпрі з внесенням цих місць до ліцензійного реєстру МОЗ України. Також прийняли на роботу лікаря-педіатра та подали документи на відкриття спеціалізації «Педіатрія». У 2025 ми відкрили прийом сімейного лікаря у Черкасах та наразі збираємо пакет документів до ліцензійного реєстру МОЗ.

Деякі лікарі працюють не на повні ставки, тому й кількість декларацій у них має бути менше, ніж у лікаря на ставку. Наразі в нашому центрі укладено 53 037 декларацій, з яких активних - 23 278.

  

Лікарка КНП "СЦПМСД" на тренінгу з УЗД 

- Лікарів стало значно менше. Цікаво, скільком вдалося знайти нове місце роботи в інших закладах?

 - Так, прикро, що лікарі звільняються. Медики, звісно, шукають безпечні міста для проживання або мають свої сімейні обставини. Загалом 12 лікарів знайшли роботу в інших містах України. Один медик звільнився, а потім став до лав ЗСУ, а деякі виїхали за кордон.

 - Відомо, яка кількість працівників залишилася в окупації?

 - Звіряючи дані працівників на початку відновлення роботи закладу, ми збирали відомості. Але зараз достовірно відповісти на питання, хто саме залишається в окупації, я не можу.

 - Питання щодо пацієнтів: звідки вони переважно? Вдалося втримати зв’язок з жителями громади?

 - Звичайно, намагаємося тримати зв’язок з нашими пацієнтами, які знаходяться не тільки в Україні, а й за кордоном. У 2022 році ми почали зв’язуватись з нашими пацієнтами та оновлювати декларації або переоформлювати на інших лікарів, бо при звільненні медика всі декларації автоматично розриваються.

Зараз серед пацієнтів є як ВПО з Сєвєродонецької громади й Луганщини, так і місцеві жителі Кам’янського, Дніпра й Черкас, а також - інших регіонів України.

Хочу зауважити, що наші пацієнти, особливо ті, які зараз живуть поза межами України, мають досвід звернень до лікарів у інших країнах, в інших містах. І з задоволенням нам телефонують та наголошують на тому, що потрапити до місцевих лікарів і навіть отримати консультації складніше та займає набагато довше часу. Ми, звісно, консультуємо, надаємо рекомендації, виписуємо рецепти та електронні направлення тощо.

 - НСЗУ проводить верифікацію декларацій. У ЗМІ проходила інформація, що після 1 березня частина з них можуть стати неактивними. Що взагалі відбувається? Внесіть ясність, будь ласка. Кому з пацієнтів варто з цього приводу переживати?

 - Процес верифікації пацієнтів, як я вже згадала вище, ми почали у 2022 році й наразі він триває. Поспішу заспокоїти пацієнтів та сказати, що декларації не можуть стати неактивними - це не передбачено медичною інформаційною системою!

Навіть, якщо ваш лікар звільняється і декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, розривається, то ваші дані залишаються у базі електронної системи охорони здоров’я eHealth і ви можете у будь-який час оформити декларацію з іншим сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром.

Верифікація декларацій стосується більше медичного закладу, який не отримає оплату за неверифіковані декларації. А пацієнту у будь-якому випадку нададуть кваліфіковану медичну допомогу.

Нагадаю, що з пацієнтами почали оформлювати декларації та вносити їхні дані у 2018 році. Але життя не стоїть на місці – багато людей змінюють документи, змінюють прізвища, тому потрібно постійно оновлювати всі дані у медичній інформаційній системі. НСЗУ таким чином підштовхнуло медичні заклади до актуалізації даних пацієнтів.

Особливо це стосується дітей, яким виповнилося 14 років і їм треба переоформити дитячу декларацію на дорослу з ідентифікаційним кодом та ID-карткою, а також звернути увагу на обмін ID-картки у 18 років та змінити дані у декларації.

У нас, як я вже казала, наразі верифіковано 23 278 декларацій. Але процес триває.

  

Консультація

 - Як ви оцінюєте нинішню матеріально-технічну базу ЦПМСД? Що вдалося вивезти з собою у 2022 році?

 - Прикро, але вивезти з собою не вдалося нічого. Те, що наразі ми маємо, було придбано за кошти підприємства. Все, що потрібно для функціонування нашого закладу, ми закуповуємо відповідно до табеля оснащення Центрів первинної медико-санітарної допомоги.

 - Чи є організаційні проблеми, які залишаються невирішеними?

 - Так. По-перше, це оренда наших приміщень: наш Центр сплачує оренду за комерційною ціною. І тут слід врахувати, що медичні приміщення мають певні стандарти, яким не завжди відповідає комерційна нерухомість.

По-друге, дефіцит кадрів – нам не вистачає сімейних лікарів, лікарів-терапевтів і лікарів-педіатрів, саме професіоналів з особливим ставленням до наших пацієнтів та сімейної медицини взагалі.

По-третє, наші пацієнти, які часто змінюють місця проживання та засоби зв’язку, тому з ними важко зв’язатися, що впливає на їхню верифікацію.

  

Вакцинація

 - А що з вакцинацією? Як в нинішніх умовах вдається забезпечувати процес транспортування, зберігання вакцин?

 - Як тільки ми відновили роботу у Кам'янському, наш Центр почав вакцинацію від COVID-19 та наразі активно продовжує рутинну та сезонну вакцинацію.

У нас є мобільна бригада з вакцинації, яка виїжджає до організованих колективів тощо. У 2024 році ми отримали сучасне обладнання для транспортування та зберігання вакцин. Постійно підтримуємо зв’язок з ДУ «Луганський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України». Налагодили співпрацю з ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», який виділяє нам вакцину.

Звісно, відновити у повному обсязі рутинну вакцинацію наразі неможливо, бо багато наших пацієнтів проживають у різних куточках України та за кордоном. Але ми з ними контактуємо та нагадуємо, що щеплюватися обов’язково потрібно та можна зробити це, звернувшись до найближчих до них Центрів первинної допомоги. Вони потім нам передають відомості про проведені щеплення.

 - Схоже питання щодо лабораторної діагностики: як налагоджений цей процес? Які дослідження зараз можна зробити?

 - При оформленні договору з НСЗУ на пакет «Первинна медична допомога» однією з вимог є наявність договору на виконання лабораторних послуг.

Кожного року ми оформлюємо такі договори. Затверджений перелік лабораторних досліджень, який ведеться у межах надання первинної медичної допомоги, а саме: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, швидкі тести на тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити, вагітність.

Багато людей не знають, що деякі приватні лабораторії активно оформлюють договори про співпрацю з НСЗУ та у них є перелік аналізів, які можна зробити безкоштовно, за наявності електронного направлення від сімейного лікаря.

 - Чи довелося опановувати нові форми роботи (онлайн-прийоми, мобільні виїзди тощо)?

 - В умовах війни все для нас як для релокованого закладу було нове – це буквально як почати життя з нуля! Нікому такого не побажаю. Але унікальність нашого закладу - це наша команда, яка мала шалене бажання працювати!

Ще у Сіверськодонецьку ми опановували роботу в умовах COVID-19: робили акценти на онлайн-прийоми, консультації різними засобами зв’язку, формували мобільні бригади. Тож у воєнний стан вдалося швидше пристосуватися до нових умов і адекватно, конструктивно реагувати на виклики.

 - Цікавий вплив війни на здоров’я пацієнтів. З чим найчастіше звертаються, чим частіше хворіють пацієнти? Чи змінились тенденції щодо хронічних захворювань?

 - Організм людини налаштований таким чином, що в період небезпеки може всі свої ресурси акумулювати, а трохи розслабившись, перебуваючи в більш-менш безпечних місцях, активізувати всі хронічні захворювання або додати нові.

За нашими спостереженнями, у період війни насамперед активізувалися всі психологічні проблеми разом з серцево-судинними захворюваннями.

  

Робочий процес 

- У пакет «первинки», до речі, не так давно включили психологічну допомогу. Чи надають її сіверськодонецькі лікарі? Як оцінюєте успіхи у цьому напрямку?

 - Так, дійсно у 2025 році психологічну допомогу включили до пакета «Первинна медична допомога», але у 2024 році психологічну допомогу наші лікарі надавали за пакетом «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Тобто у нашого закладу у 2024 році був договір з НСЗУ за цим пакетом.

Всі наші лікарі та медичні сестри пройшли відповідні курси в Академії НСЗУ, отримали сертифікати та мають право надавати психологічну допомогу.

Не відкрию таємниці, якщо скажу, що медичні працівники теж стикалися з психологічними проблемами у воєнний час. Але насамперед ми – медики та маємо надавати медичну допомогу, тому чітко розуміємо відчуття та психологічні проблеми наших пацієнтів. Тож намагаємося донести до людей, що пошук психологічної допомоги – не прояв слабкості, не варто соромитися психологічної допомоги.

Окрім цього, додам, що у березні наш Центр оформив договір з НСЗУ за пакетом «Розширені послуги з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» (експериментальний проєкт).

Наші лікарі пройшли курси «Лікар & Ветеран», «Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення» та «Лікування пацієнтів із легкою черепно-мозковою травмою від дії вибухової хвилі», отримали сертифікати та готові надавати медичну допомогу. Скористатися послугою можуть звільнені з військової служби учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни.

Але детальніше ми про це розповімо згодом на нашій офіційній сторінці у фейсбуці та у засобах масової інформації.

На конференції з питань розвитку первинної медичної допомоги 

- Які прогнози: як надалі будуть розвиватися послуги «первинки» в Україні? І чи готові сіверськодончани до цього?

 - Важко прогнозувати подальший розвиток «первинки» в Україні… Чи готові сіверськодончани до цього? Простіше, мабуть, сказати, до чого вони в умовах сьогодення не готові. Але насамперед, звісно, у нас одне бажання – це закінчення війни та повернення нашого міста з тимчасової окупації, куди ми обов'язково повернемось та почнемо відбудовувати медичну сферу.