"Спроба Києва заманити Трампа рідкоземельними металами обернулася провалом", - Politico
Українські посадовці розповідати, що їхня країна є однією з провідних у світі за запасами критично важливих рідкоземельних і стратегічних мінералів. Це стало головним аргументом для схилення Дональда Трампа до продовження підтримки України.
Про це розповідає Politico.
Це спрацювало, і Трамп виявив інтерес до України. Але лише в контексті того, як отримати з неї вигоду, а не допомогти досягти стабільного миру після війни.
"Проте згодом ця стратегія обернулася політичним провалом. До того ж Україна може не мати тих масштабних покладів, які обіцяла. Видобуток потребує мільярдних інвестицій і десятиліть — значно довше, ніж уявляв собі Трамп", - пише видання.
Первісно мінерали були частиною мирної ініціативи, яку минулого року просував президент Володимир Зеленський. У пакет також входило запрошення до НАТО та зобов’язання Заходу продовжити постачання озброєння Україні. З тієї ініціативи лишилися лише мінерали. І вони тепер перетворилися на екзистенційну проблему для України.
"Київ був шокований, коли міністр фінансів США Скотт Бессент прибув до України в лютому з проєктом угоди, що передбачав передачу половини запасів рідкоземельних мінералів американським компаніям. Зеленський відреагував обуренням", - наголосили у Politico.
Після спротиву України сторони погодили більш збалансований проєкт, який Зеленський мав підписати у Білому домі 28 лютого. Але зустріч обернулася катастрофою. США потім повернулися з новою пропозицією, що повертає більшість токсичних положень початкового варіанту.
"Угода не передбачає жодних гарантій безпеки, жодної нової допомоги чи інвестицій, але дає Вашингтону преференційний доступ до всіх природних ресурсів України та фінансовий контроль над фондом реконструкції держави, доки Київ не поверне мільярди доларів військової допомоги, яка раніше надавалася у вигляді грантів", - пояснили у матеріалі.
Ця угода також ставить під загрозу вступ України до ЄС. А перспектива виплачувати мільярди США може відлякати інвесторів, які потенційно могли б допомогти Україні відбудовуватись.
Однак українська влада не хоче знову викликати гнів Трампа, тому утримується від критики нового проєкту. Натомість Київ намагається делікатно внести зміни в документ.
За оцінками ООН, Україна володіє близько 5% світових запасів рідкоземельних елементів. Серед них:літій, берилій, ніобій, тантал, титан, нікель, кобальт, графіт і фосфат.
Та видобути ці ресурси буде непросто. Поки триває війна, Україна не зможе отримати вигоду від галузі. Крім того, необхідно відновити пошкоджену енергетичну інфраструктуру.
Первісний план української влади передбачав, що США стануть таким партнером — забезпечуючи й безпеку, яка дозволить відновлюватися після війни та стримувати нові загрози з боку росії. Але наразі не зрозуміло, чи нинішня версія угоди справді передбачає таку "вигідну" взаємність.
- 147 переглядів
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 18:00 Дітей ВПО у Дніпрі запрошують на заняття у вокальний гурток: контакти
- 17:02 У деяких областях України у неділю пройде мокрий сніг
- 16:30 Громади Луганщини збільшили видатки на підтримку війська майже на 200 мільйонів
- 16:02 рф масштабує інформаційну операцію проти України: що відомо
- 15:20 Зеленський заявив, що його неприємно здивувала реакція США на російський удар по Кривому Рогу
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Окупанти вимагають у містян надати доступ до їхніх квартир у Сіверськодонецьку. Якщо не буде власників, їх вскриють 04.04.2025 переглядів: 5663
- «Місто-примара, ким заселятимуть?» Люди висловилися про стан старих районів Сіверськодонецька 04.04.2025 переглядів: 2362
- У Лисичанську заселені до 30% квартир: решту окупанти хочуть "юридично оформити" 03.04.2025 переглядів: 2243
- Хто в “лнр” може безкарно зберігати медаль “За військову службу в Україні”, українські грамоти та нагороди 01.04.2025 переглядів: 1858