Російське ГРУ вербує українців у Європі для вчинення диверсій: підпалів і вибухів, - NYT

Російське ГРУ вербує українців у Європі для вчинення диверсій: підпалів і вибухів, - NYT

Російські спецслужби вербують громадян України у Європі для вчинення диверсій, особливо це стосуєтся молодих людей.

The New York Times пише про одного з українських підлітків, яких завербувала рф - 17-річного Данила Бардадима, який виїхав з України до Польщі. Його звинувачують у тероризмі через підпал магазину IKEA в Литві. Слідчі кажуть, що це була частина російської диверсійної кампанії.

Тепер у Литви, Латвії та Польщі занепокоєні тим, що українці можуть брати участь у диверсіях, адже ці країни прийняли десятки тисяч біженців з України та активно лобіювали посилення військової допомоги Заходу, щоб допомогти Києву протистояти росії.

Бардадім виріс у Херсоні, переважно російськомовному місті на півдні України біля Чорного моря. Мати Бардадіма досі живе там. 

Литовські слідчі вважають, що Бардадім та інші причетні до атаки на IKEA в основному були мотивовані грошима. Минулого місяця Артурас Урбеліс, головний прокурор, назвав їх "молодими людьми, яким явно бракує життєвого досвіду" і які через війну в Україні "опинилися у важкому матеріальному становищі". Він додав, що, можливо, вони "не розуміли кінцевої мети" тих, хто, приховуючись за псевдонімами в соціальних мережах, замовляв і керував їхньою роботою.

"Люди, яких вербує ГРУ, очевидно не є професіоналами, оскільки їх легко спіймати, вони часто перебувають у скрутному фінансовому стані та приваблюються пропозиціями швидких і легких грошей", – сказав Яуніскіс, директор Департаменту державної безпеки.

Вербуючи новобранців у соціальних мережах, російські спецслужби "просто викидають рибальську сітку, щоб побачити, хто клюне", додав він.

Відповідаючи на запитання, чи знайшли докази того, що Бардадім записався в диверсанти через лояльність до росії, генеральна прокуратура Литви відповіла, що "немає інформації про те, що підсудний дотримується проросійських поглядів".

За словами литовських слідчих, багато інструкцій, надісланих пану Бардадіму та іншим новобранцям, були передані через Telegram користувачем під ім’ям Warrior2Alpha. Ще одним каналом зв’язку був Zengi, китайський додаток для обміну повідомленнями.

Український підліток був завербований тим, що слідчі описують як підземну російську мережу, керовану ГРУ та іншими російськими службами для поширення хаосу. За словами литовської прокуратури, він спілкувався на Zengi з невстановленим менеджером під псевдонімом "Q".

Замовники йому за виконання роботи обіцяли автомобіль BMW і близько 11 тисяч доларів готівкою, але надали тільки авто, причому старе. Зараз підліток знаходиться під арештом у тюрмі.

Видання наводить й інші приклади диверсій у ЄС. У найбільш потенційно небезпечнимих диверсійних операціях були задіяні запальні пристрої, замасковані під безневинні пакунки. Посилка, відправлена ​​DHL з Вільнюса до Німеччини, спалахнула в липні минулого року в центрі обробки в Лейпцигу. Інший пакет із Вільнюса вибухнув у Бірмінгемі, Англія, а третій спалахнув у польській кур’єрській фірмі.

Представники західної розвідки звинуватили в кожному епізоді росію. Яуніскіс сказав, що пожежа в IKEA також явно пов’язана з російським саботажем.

Бардадім, за словами прокурорів, перетнув північний кордон Польщі з Литвою минулого квітня. Він досліджував можливі цілі, відвідавши магазин IKEA в Шяуляї, східному місті, і другий, більший магазин IKEA у Вільнюсі.

Шяуляй, де розташована авіабаза НАТО, довгий час був у центрі уваги російських спецслужб. Минулого року литовська поліція заарештувала там 82-річного пенсіонера за звинуваченням у шпигунстві після того, як знайшла шпигунське обладнання в його будинку. Яуніскіс сказав, що чоловік працював на ГРУ.

"Для росії вік, стать та ідеологія не мають значення», — сказав в інтерв’ю радник президента Литви з національної безпеки Марюс Цеснулявічюс. Крім неприємного значення таких операцій, сказав він, "їхня мета полягає в тому, щоб змусити нас і утримати нас від підтримки України".