путіна не судитимуть за військові злочини заочно, поки він є президентом, - Euronews

путіна не судитимуть за військові злочини заочно, поки він є президентом, - Euronews

Спеціальний трибунал, який західні країни мають намір створити для переслідування злочину агресії проти України, не буде заочно судити володимира путіна, поки він залишається президентом російської федерації.

Про це повідомляє Euronews з посиланням на слова двох європейських чиновників, знайомих із процесом. Вони підкреслили, що те саме положення стосується російського прем’єр-міністра Михайла Мішустіна та російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова.

"Судове переслідування цих високопосадовців дозволять лише за умови фізичної присутності обвинувачених у приміщенні – це малоймовірно, враховуючи, що росія не визнає вторгнення в Україну злочинним і категорично проти співпраці із Заходом. Як варіант, заочний суд може бути проведений після відставки путіна", - наголошує видання.

Умови викладені в проекті угоди, яка забезпечить правову основу для створення спеціального трибуналу в рамках Ради Європи, правозахисної організації зі штаб-квартирою в Страсбурзі.

Організація не є частиною Європейського Союзу, але блок бере активну участь у цьому процесі.

Технічна робота завершилася наприкінці березня під час зустрічі "Основної групи" у Страсбурзі, яка підготувала три окремі проекти документів: двосторонню угоду між Україною та Радою Європи, статут спеціального трибуналу та угоду, яка детально описує управління спеціальним трибуналом.

"Підписання має відбутися в Києві 9 травня, що збігається з Днем Європи, хоча точні терміни залежатимуть від політичного схвалення", - наголошує Euronews.

Обмеження на заочний суд розглядаються як "компроміс" між країнами, зазначив чиновник ЄС. Після кількох місяців обговорень положення тепер є "виконаною справою", і практично немає шансів на внесення змін до презентації.

"Зрештою, це про політику та торг", — сказав Euronews чиновник.

Після того, як Київ підпише угоду, текст винесуть на голосування в Парламентській асамблеї Ради Європи, яка збирає представників 46 країн-учасниць організації. росію вигнали з ПАРЄ незабаром після того, як вона почала війну.

Для ратифікації угоди знадобиться більшість у дві третини голосів, і це майже гарантовано завдяки широкій підтримці ініціативи серед держав-членів.

Деякі країни, які відстоюють дружню до росії позицію, наприклад Угорщина та Сербія, можуть утриматися або проголосувати проти, хоча індивідуальне вето не застосовуватиметься.

Очікується, що демократичні країни за межами континенту, такі як Канада, Австралія, Нова Зеландія та Японія, приєднаються до ініціативи, розширюючи її легітимність.