Мобілізація 18-річних: експерт розповів, які вона матиме наслідки для демографії України

Мобілізація 18-річних: експерт розповів, які вона матиме наслідки для демографії України

В Україні періодично порушують питання зниження мобілізаційного віку до 18 років, що матиме вплив на демографію країни.

Про це розповів доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун.

Він пояснив, що українці, яким зараз по 18-25 років, це когорта людей, які народились у 2001 році, коли в країні був найнижчий рівень народжуваності, а тоді ще 5 років був "провал у цій сфері". Тому якщо багато із них загине, то у наступних поколіннях відтвориться ще менше людей.

"Це з погляду демографії, а з політичного – зниження мобілізаційного віку – це справа військових. Вони повинні рахувати свої потреби у вікових категоріях, і якщо є необхідність у 18-25 річних – тоді треба мобілізувати. Інакше не буде країни, і тоді про яку демографію можна говорити?", - зазначив Олександр Гладун.

Експерт додав, що тут постає питання, як використовувати молодь, адже всі думають, що їх одразу відправлять на передову, де вони там загинуть. Згідно з його слів, насправді на одну людину на фронті йде тилове забезпечення 5-6 людей. Тобто ті, хто розробляє програми для дронів, аналітичне наведення ракет не перебувають на передовій.

"Тому це має бути рішення військових. Бо уявіть, що не призвали 20 тисяч людей і через це країну знищили. Тоді росія захопить наші території, нав'яже своє громадянство і нашу молодь призве у свою армію, щоб воювали проти нас", - сказав Олександр Гладун.

Він також повідомив, що така ситуація "була в ОРДЛО".

"Там сформували два корпуси з Донецької та Луганської областей, їх відправили воювати проти української армії, і тих корпусів вже нема. Тому питання безпеки має переважати, а вже паралельно з цим мають вирішуватись демографічні проблеми", - додав доктор економічних наук.