НБУ вважає, що тарифні війни Трампа не вплинуть на інфляцію в Україні: ціни на імпорт можуть знизитися
Прямий нових тарифів США на українську економіку буде незначним, оскільки обсяги вітчизняного експорту на американський ринок доволі малі. Непрямий вплив тарифних війн на українську економіку буде сильнішим.
Про це йдеться в "Інфляційному звіті" Національного банку України за квітень 2025 року.
На переконання НБУ, окремі українські експортери мають можливість переорієнтувати свої поставки на інші напрямки, а деякі з них можуть отримати конкурентні переваги на тому самому американському ринку в умовах вищих бар’єрів входу для інших країн (детальніше – у вставці "Тарифна політика США – carpe diem" на стор. 29).
"Непрямий вплив тарифних війн на українську економіку буде сильнішим. Очевидним наслідком торговельних протистоянь буде сповільнення економічної активності в окремих країнах – ОТП України, насамперед у Єврозоні та країнах ЦСЄ, що, імовірно, призведе до звуження зовнішнього попиту на українську продукцію. Це стало однією з причин погіршення прогнозу зростання ВВП України до 3.1% у 2025 році", - наголошується у звіті.
Водночас ураховуючи досвід країн з перебудови глобальних ланцюгів доданої вартості, набутий під час попередніх торговельних протистоянь і коронакризи, а також запроваджені фіскальні стимули, НБУ очікує, що сповільнення в країнах - ОТП буде нетривалим і не матиме довгострокового негативного впливу на темпи зростання реального ВВП України. Зокрема, оновлений макпропрогноз передбачає пришвидшення зростання як у країнах–ОТП, так і української економіки у 2026–2027 роках.
"Прогноз НБУ також не передбачає суттєвого впливу тарифних війн на інфляційні процеси в Україні. З одного боку, перебудова ланцюгів створення доданої вартості у світі є витратним процесом, який до того ж супроводжуватиметься тимчасовим зниженням продуктивності. Це матиме підвищувальний тиск на ціни", - йдеться у звіті.
Додатковим проінфляційним чинником може бути очікуване зміцнення євро, яке позначається на цінах споживчого імпорту. Однак охолодження світової економіки навпаки обмежуватиме зовнішній ціновий тиск, а пов’язане з цим зниження цін на нафту прямо підтримуватиме дезінфляційні процеси в Україні за широким спектром товарів і послуг.
"Крім того, переспрямування іншими країнами частини торговельних потоків із США на альтернативні ринки, у тому числі й до України, може сприяти зниженню цін на імпортні товари споживчого призначення", - вважає НБУ.
Водночас довгостроковими наслідками для України може обернутися побічний ефект тарифних війн – пришвидшення процесу деглобалізації та пов’язане з цим посилення геополітичної поляризації країн.
"Цей процес не є новим, він тривав і в попередні роки, проте був значно повільнішим. У результаті пришвидшення геополітичної поляризації посилюватиметься регіоналізація світу, посиляться стимули для формування не тільки нових економічних альянсів, але й політичновійськових блоків (формальних чи неформальних). Високий градус напруженості у світі може ускладнювати доступ української продукції на умовно "недружні" ринки, а поява нових "гарячих" точок – знизити увагу до російсько-української війни та підтримку України загалом", - пояснює НБУ.
Нагадаємо, на початку квітня США різко підвищили мита для великої кількості торговельних партнерів. США застосувал проти України найнижче мито в 10%.
- 123 перегляди
Читайте також:
- Мерц побачив зв'язок між розмовою путіна і Трампа і масованим ударом рф по Україні
- Трамп усвідомив, що путін не хоче завершувати війну: У Конгресі пропонують "озброїти Україну до зубів"
- Засновник турецької фірми Плетньов, яка поставляла куртки ЗСУ, два роки потому спростовує інформацію нардепки Радіної
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 19:00 Випускниця сіверськодонецького ліцею набрала максимальний бал на НМТ
- 18:00 Окупанти анонсували підвищення тарифу на проїзд на Луганщині - місцеві не зрозуміли порівнянь з ростовом
- 17:00 Захисникам з Сіверськодонецької громади пропонують новий вид грошової допомоги
- 16:20 Мерц побачив зв'язок між розмовою путіна і Трампа і масованим ударом рф по Україні
- 16:00 Наступний «Діалог з бізнесом» Луганщини проведуть 10 липня: що обговорюватимуть
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Окупована Луганщина готова прийняти поїзди з «великої росії». Але є моменти 28.06.2025 переглядів: 27120
- «ВПО, які вже інтегрувалися, не захочуть їхати в умовний Богуслав, де ми зводимо будинок», - Харченко 30.06.2025 переглядів: 10035
- При відбитті атак російських “шахедів” загинув український пілот F-16 29.06.2025 переглядів: 9108
- ЛОВА: росіяни залучили тисячі луганських дітей до пропаганди, у Луганську зупинили роботи на аварійному мості 29.06.2025 переглядів: 1753