Підтримка ВПО у травні 2025 року: виплати, компенсації та субсидії

Підтримка ВПО у травні 2025 року: виплати, компенсації та субсидії

У травні 2025 року діятимуть раніше ухвалені урядом види підтримки внутрішньо переміщених осіб. За останній місяць суттєві зміни торкнулися лише порядку призначення субсидії на оренду житла. SD.UA підготував нагадування та корисні посилання для ВПО, які варто зберегти, щоб не втратити допомогу.

Виплати ВПО на проживання

У травні 2025 року внутрішньо переміщеним особам продовжать виплачувати допомогу на проживання.

Нагадаємо, що 1 березня 2025 року відбулося автоматичне перепризначення цих виплат для всіх ВПО, які вже були отримувачами допомоги, ще на пів року.

Розміри виплат не змінилися та наразі становлять:

  • 2000 грн для дорослих;
  • 3000 грн для дітей та людей з інвалідністю.

Важливо пам'ятати, що протягом періоду отримання допомоги постійно відбувається перевірка переселенців на відповідність критеріям. Наприклад, виплати можуть припинити, якщо особа понад 30 днів перебуватиме за межами України, придбає житло/авто або суттєво зросте її дохід.

Нові заявники можуть оформити довідку ВПО та подати запит на допомогу через застосунок «Дія». Крім того, заяву про надання допомоги на проживання можна подати офлайн до органів соцзахисту.

Порядок виплати допомоги на проживання ВПО визначений відповідною постановою Кабміну, з якою можна ознайомитися тут. Алгоритм отримання довідки ВПО та виплат, критерії для отримання допомоги та відповіді на найпоширеніші питання з цієї теми доступні за посиланням.

Прихисток

У травні продовжує діяти програма «Прихисток», яка передбачає компенсацію витрат за безоплатне розміщення внутрішньо переміщених осіб.

Сума виплати становить 450 гривень на кожного розміщеного переселенця щомісяця. Право на отримання компенсації перевіряється автоматично кожні пів року.

Особи, які розміщують ВПО та вперше звертаються за компенсацією, подають заяву та повідомлення встановленої форми до органів Пенсійного фонду України. Компенсація призначається на шість місяців із подальшою автоматичною перевіркою права на виплату.

Компенсацію не призначають або її виплату припиняють у разі: родинних зв'язків із ВПО, отримання субсидії на оренду, перебування ВПО за кордоном понад 30 днів, непроживання за заявленою адресою, подання недостовірних даних або придбання ВПО власного житла (крім територій бойових дій) протягом трьох місяців до звернення.

Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб з усіма поправками знаходиться за посиланням.

  

Субсидія на оренду житла

Станом на 1 травня 2025 року внутрішньо переміщені особи можуть оформити субсидію на оренду житла за оновленими урядом у квітні правилами. Наразі допомога надається за офіційно укладеним договором оренди та розраховується з урахуванням актуальних середніх цін на житло.

Субсидію автоматично продовжують кожні шість місяців без потреби повторного звернення, якщо право на отримання зберігається.

Для ВПО встановлений фіксований обов’язковий платіж - 20% від сукупного доходу домогосподарства. Будь-якій родині ВПО надається субсидія, якщо видатки на оренду у межах встановлених соц.нормативів перевищують 20% доходів родини.

Крім того, уряд передбачив можливість отримати субсидію за оренду частини житла, наприклад, кімнати.

Власники житла, які офіційно здають його ВПО, можуть скористатися податковими пільгами. Для оформлення субсидії необхідно подати заяву до органу Пенсійного фонду України особисто або через електронні сервіси.

Більше про субсидію на оренду житла для ВПО можна дізнатись за посиланням або переглянувши відео: для ВПО, для власників житла.

Орієнтовний розмір субсидії на оренду наразі можна розрахувати самостійно за допомогою спеціального калькулятора. Для цього перейдіть за посиланням та введіть коротку інформацію про свою родину.

  

Житлова субсидія

З 1 травня по 30 вересня в Україні розрахують субсидії на неопалювальний період.

Для більшості одержувачів субсидію на наступний період перепризначать автоматично, якщо не змінилися дані про склад родини чи майновий стан (про це протягом 30 днів необхідно повідомити Пенсійний фонд України).

Проте деяким людям потрібно подати нову заяву для отримання субсидії. Це стосується наступних осіб:

  • які отримують житлову субсидію на оренду житлового приміщення, за яке сплачують житлово-комунальні послуги;
  • які отримують житлову субсидію за місцем фактичного проживання як ВПО;
  • у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у домогосподарстві менша, ніж кількість зареєстрованих;
  • субсидіанти, до складу домогосподарства яких входять задекларовані особи;
  • кому призначалася нульова субсидія в опалювальний сезон.

Щоб отримати субсидію на неопалювальний період, представники таких домогосподарств мають подати нову заяву та декларацію до Пенсійного фонду у зручний для себе спосіб.

Зокрема, документи приймають через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. Як це зробити - дивіться у відеороз’ясненні. Дізнатися більше про надання субсидії можна за посиланням.