Україна може відмовитися від долара як "основної" валюти обміну, - Нацбанк

Україна може відмовитися від долара як "основної" валюти обміну, - Нацбанк

Україна починає розглядати можливість відмови від долара США і тіснішої прив’язки своєї валюти до євро на тлі розколу світової торгівлі та зростаючих зв’язків з Європою.

Про це повідомив Reuters голова Нацбанку Андрій Пишний.

"Потенційний вступ до Європейського Союзу, посилення ролі ЄС у забезпеченні нашої обороноздатності, більша волатильність на світових ринках та ймовірність фрагментації світової торгівлі змушують Національний банк переглянути питання про те, чи має євро бути референтною валютою для української гривні замість долара", - заявив Пишний.

"Ця робота складна і вимагає високоякісної, різнобічної підготовки", – додав Пишний у коментарі щодо можливої ​​зміни.

За словами Пишного, операції з доларом США продовжують домінувати на всіх сегментах валютного ринку, але частка операцій, деномінованих у євро, зростає в більшості сегментів, хоча "поки що помірно". 

Він додав, що відродження інвестиційної та споживчої активності завдяки тіснішим зв'язкам з Європою та нормалізації економіки сприятиме дещо зростанню економіки протягом наступних двох років до 3,7-3,9%, хоча значна частина економічної траєкторії залежить від розвитку війни.

"Швидке завершення війни, безумовно, було б позитивним сценарієм з хорошими економічними наслідками, якби він включав гарантії безпеки для України", – сказав Пишний. - "Тим не менш, важливо визнати, що для повної матеріалізації економічних вигод від завершення війни, ймовірно, знадобиться час".

Reuters нагадує, що долар домінує в міжнародній торгівлі та становить більшість світових резервів. Провідні економіки, включаючи Саудівську Аравію та Гонконг, прив'язали свої валюти до долара.

Але за президентства Дональда Трампа США розв'язали торговельну війну, запровадивши, можливо, найвищі митні тарифи за століття, що спонукало деяких спостерігачів поставити під сумнів майбутню роль долара як світової резервної валюти.

З моменту повернення Трампа до Білого дому, долар США впав більш ніж на 9% відносно кошика основних валют, оскільки інвестори відмовляються володіти активами в США.

ЄС розпочав переговори про членство з Україною та Молдовою майже рік тому, хоча попереду ще довгий і складний шлях, перш ніж країна зможе приєднатися до блоку. Президент ЄС Урсула фон дер Ляєн заявила в лютому, що Україна може вступити до блоку до 2030 року за умови продовження реформування своєї політичної та судової системи в нинішніх темпах.

В рамках підготовки Молдова 2 січня перейшла з долара на євро як свою базову валюту для молдавського лея.