Україна витратила $770 млн, але зброю не отримала. Київ виплачував великі суми маловідомим компаніям, - FT

Україна витратила $770 млн, але зброю не отримала. Київ виплачував великі суми маловідомим компаніям, - FT

Україна перерахувала передплату у $770 мільйонів іноземним постачальникам за зброю і боєприпаси, значна частина яких так і не були доставлені.

Про це повідомляє Financial Times, закриту статтю якого цитують українські медіа, зокрема ЕП.

FT пише із посиланням на документи Міністерства оборони України та внутрішні матеріали. Також серед джерел судові документи і десятки інтерв'ю з посадовими особами, які займаються закупівлями, з торговцями зброєю і виробниками, а також з детективами.

У кількох випадках Київ виплачував великі суми авансом маловідомим компаніям за матеріали, які досі так і не надійшли.

В інших випадках чиновники кажуть, що зброя, продана за сильно завищеними цінами, прибула в непридатному для використання стані.

Одним із показових випадків стала історія 28-річного американця Таннера Кука з Аризони - власника маленького магазину зброї на околиці Тусона.

У 2022 році компанія Кука, OTL, отримала контракт на 49 мільйонів євро на постачання боєприпасів для української армії. Україна сплатила 17,1 мільйона євро авансу, але боєприпаси так і не були доставлені. Хоча українська сторона виграла арбітраж у Відні, гроші повернути поки не вдалося.

Водночас Кук завдяки українському контракту почав розширяти бізнес, їздити на міжнародні виставки зброї.

Інший випадок стосується американськой компанії Regulus Global, цитує Lida статтю FT.

Наприкінці 2022 року Regulus Global вийшла на "Спецтехноекспорт", запропонувавши продати десятки тисяч артилерійських снарядів калібру 155 мм. Пропозиція була особливо цінною, оскільки боєприпаси повинні були надходити від виробника з країни, яка мала тісні зв'язки з Росією.

Підписали контракт на суму до $1,7 млрд (точна сума залежала від обсягу постачань).

Спецтехноекспорт заплатив Regulus $162,6 млн у вигляді авансів і депозитів для виконання частини контракту, а також здійснив інші платежі на суму 14 млн євро.

Але потім, за даними Спецтехноекспорту, Regulus порушив умови контракту, а гроші не повернув. З вересня 2024 року Regulus припинив усі контакти та перестав відповідати на листи. Українські посадовці вважають, що Regulus витратив передоплату на виробничі потужності та інші активи: "Вони використали гроші, які ми їм надіслали... для купівлі нових активів", — сказав колишній керівник Спецтехноекспорту Олексій Петров.

З вересня 2025 року Regulus Global припинив усі контакти та не відповідає на листи. Чиновники в Україні вважають, що Regulus витратив передоплату на виробничі потужності та інші активи.

На сьогодні Україна виплатила 770 млн доларів авансом іноземним торговцям зброєю за зброю і боєприпаси, які не були поставлені, згідно з даними Міністерства оборони України, а також документами, з якими ознайомилася FT. Це становить значну частину річного бюджету озброєнь України в розмірі 6-8 млрд доларів, витраченого з власних державних коштів з початку вторгнення.