Україна звернеться до ЄС із проханням розглянути нові великі кроки для ізоляції Москви, - Reuters

Україна звернеться до ЄС із проханням розглянути нові великі кроки для ізоляції Москви, - Reuters

Наступного тижня Україна звернеться до ЄС із проханням розглянути нові великі кроки для ізоляції Москви, включаючи арешт російських активів та запровадження санкцій проти деяких покупців російської нафти, оскільки президент США Дональд Трамп відмовився від посилення санкцій.

Про це пише Reuters з посиланням на свої джерела.

"У раніше неопублікованій українській "Білій книзі", яка буде представлена ​​ЄС, міститься заклик до блоку з 27 країн-членів зайняти більш агресивну та незалежну позицію щодо санкцій, оскільки майбутня роль Вашингтона залишається невизначеною", - повідомляє видання.

За даними Reuters, документ має 40 сторінок рекомендацій, серед яких є заклики прийняти законодавство, яке пришвидшило б вилучення ЄС активів у осіб, на яких поширюються санкції, та їх переміщення до України. Ті, хто перебуває під санкціями, могли б потім вимагати компенсації від росії.

ЄС має розглянути низку кроків для посилення санкцій за межами своєї території, зокрема, спрямованих на іноземні компанії, які використовують його технології для допомоги росії, та "запровадження вторинних санкцій проти покупців російської нафти".

"Такі вторинні санкції, які можуть вдарити по великих покупцях, таких як Індія та Китай, стали б важливим кроком, який Європа досі неохоче робить. Трамп публічно обговорював це, перш ніж прийняти рішення поки що не діяти", - нагадує видання.

У "Білій книзі" також закликається ЄС розглянути можливість використання принципу більшості у прийнятті рішень щодо санкцій, щоб запобігти блокуванню окремими державами-членами заходів, які в іншому випадку вимагають одностайності.

Крім того у "Білій книзі" наголошується на "безпрецедентних" санкціях, запроваджених ЄС досі, та обговорюється їхній потенціал для досягнення більших результатів. Вона також містить сувору оцінку зобов’язань адміністрації Трампа щодо координації зусиль.

"Сьогодні на практиці Вашингтон припинив участь майже у всіх міжурядових платформах, зосереджених на санкціях та експортному контролі", – йдеться у повідомленні.

У повідомленні також зазначається, що Вашингтон уповільнив роботу моніторингової групи з забезпечення дотримання обмежень цін на російську нафту, розпустив федеральну робочу групу, що займалася переслідуванням порушників санкцій, та перепризначив значну кількість експертів із санкцій до інших секторів.

У ньому зазначається, що розроблені два потенційно великі пакети санкцій США – один урядом, а інший – протрамповським сенатором Ліндсі Гремом, – але "невизначено", чи підпише Трамп будь-який із них.

Невизначеність щодо позиції США уповільнила темпи економічних контрзаходів та багатосторонньої координації, але "не повинна спонукати Європейський Союз послабити санкційний тиск", йдеться у повідомленні: "Навпаки, це має стимулювати ЄС взяти на себе провідну роль у цій сфері".

"Вихід Америки з режиму санкцій (буде) величезним ударом по єдності ЄС. Величезним", – заявив агентству Reuters високопосадовець українського уряду.

Однак, послаблення санкцій США проти росії не стимулювало б значного повернення іноземних інвесторів та інвестицій, якщо Європа буде непохитною, сказав Крейг Кеннеді, експерт з питань російської енергетики з Центру Девіса при Гарварді. "У Європи в руках набагато більше карт, ніж ви думаєте", – сказав він.