У полоні рф загинули 206 українців, тіла повертають покаліченими зі слідами тортурів, - AP

У полоні рф загинули щонайменше 206 українців, тіла повертають покаліченими зі слідами тортурів, - AP

З понад п’яти тисяч українських військовополонених, яких росія репатріювала в Україну, щонайменше 206 загинули в полоні, при цьому з них понад пів сотні – внаслідок вибуху в тюрмі Оленівка на Донеччині.

Ще 245 полонених були вбиті російськими солдатами на полі бою, пише агенція AP з посиланням офіційні українські дані.

Очікується, що кількість загиблих військовополонених зросте, оскільки більше тіл повертаються та ідентифікуються, але судово-медичні експерти стикаються зі значними труднощами у визначенні причин смерті.

"У деяких випадках внутрішні органи відсутні. В інших випадках здається, що синці чи травми були приховані або видалені. Українські чиновники вважають, що калічення тіл – це спроба росії приховати справжні причини смерті. За словами чиновників, ще однією перешкодою є надзвичайно сильне розкладання", - зазначається у статті.

"Вони тримають тіла, доки вони не досягнуть стану, коли нічого не можна буде визначити", – сказав Петро Яценко, речник українського урядового агентства, що відповідає за справи військовополонених.

"Жорстоке поводження в російських в'язницях, ймовірно, стало одним із факторів, що сприяли багатьом із цих смертей, за словами представників правозахисних груп, ООН, українського уряду та українського судово-медичного експерта, який провів десятки розтинів військовополонених", - йдеться у статті.

У звіті ООН за 2024 рік зазначається, що 95% звільнених українських військовополонених зазнали "систематичних катувань". В’язні описували побиття, удари електричним струмом, задуху, сексуальне насильство, тривалі стресові пози, імітацію страт та позбавлення сну. 

За словами чиновників, кількість смертей у в'язницях є доповненням до доказів того, що росія систематично жорстоко поводиться з полоненими солдатами. Вони кажуть, що розбіжності в судово-медичних даних та про репатріацію тіл, які понівечені та розкладаються, вказують на спроби приховати ймовірні тортури, голод та погану медичну допомогу в десятках в'язниць та слідчих ізоляторів по всій росії та окупованій Україні.

Раніше цього року Amnesty International задокументувала поширені тортури українських військовополонених у Росії. У своєму звіті вона особливо критикувала російську таємницю щодо місцезнаходження та стану військовополонених, заявляючи, що вона відмовляється надавати правозахисним групам або медичним працівникам доступ до своїх в'язниць, залишаючи сім'ї в невіданні протягом місяців або років щодо своїх близьких.