Підходи до підтримки ВПО мають змінитися, - Харченко

 Підходи до підтримки ВПО мають змінитися, - Харченко

Очільник Луганщини Олексій Харченко вимагає від громад конкретних заходів щодо вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб. На його думку, підходи до підтримки мають змінитися.

Про це він повідомив у своєму телеграм-каналі.

«Сьогодні усім зрозуміло, що підходи до підтримки внутрішньо переміщених осіб мають змінитися: людям необхідно бути інтегрованими у приймаючі громади, але зберігати локальну ідентичність та відчувати підтримку відповідної місцевої адміністрації», - вважає Олексій Харченко.

Наразі Міністерство соціальної політики України обліковує 202,9 тис. ВПО або 163,8 тис. сімей переселенців з Луганської області. Понад 107,1 тис. – це працездатні особи. 38,5 тис. осіб – пенсіонери. Понад 41 тисяча дітей та майже 10 тисяч осіб з інвалідністю.

Проте державні соціальні допомоги отримують лише 14,7 тис. людей.

На вирішення існуючих проблем спрямована Обласна комплексна цільова програми підтримки внутрішньо переміщених осіб на період до 2025 року. Вона передбачає п’ять основних завдань, охоплює 18 напрямів діяльності, на виконання яких розробили 75 заходів.

У минулому році фактичне фінансування Програми склало понад 223,5 млн грн. Місцеві програми на підтримку ВПО спрямували 92,3 млн грн.

На 2025 рік на зазначені цілі заплановано фінансування обсягом 423,6 млн грн.

На місцевому рівні діє 141 програма підтримки різних категорій населення, виконавцями яких виступають 26 військових адміністрацій населених пунктів та чотири районних військових адміністрації.

Тож голова облдержадміністрації вимагає від громад перегляду та конкретизації заходів підтримки ВПО.

Зокрема, запровадження дієвих механізмів вирішення ключових проблем: забезпечення житлом, працевлаштування та перенавчання переселенців та підтримка релокованих закладів та бізнесу.

«Жодного загального житлового реєстру ВПО не існує, тому реальна потреба у житлі набагато нижча. Але наразі задовільнити її немає ресурсу ані у держави, ані у громад області. Тому розглядається варіант першочергово забезпечення житлом освітян та медичних працівників наших релокованих закладів. Адже саме вони сьогодні консолідують громади, і саме вони будуть разом із місцевою владою повертати Україну на деокуповані території», – зазначив Олексій Харченко.

Загальна вчителів та медпрацівників, які перемістились з Луганщини, становить 2827 осіб. З них: офлайн працюють – 1175. Кількість працівників з числа ВПО, які працюють офлайн та потребують житла – 1081 особа та 1754 особи - члени їхніх сімей.

На думку Харченка, забезпечити цю категорію принаймні службовим житлом цілком можливо. Надання службового житла може бути здійснено незалежно від перебування на квартирному обліку та без дотримання черговості та пільг, а працівник може користуватися службовим житлом без сплати оренди.

Інша проблема, про яку говорить Харченко, – збереження локальної ідентичності. Цей процес напряму пов’язаний з компактним розміщенням переселенців у приймаючих громадах, створенням спільнот на рівні територіальних громад.

Для оперативного напрацювання рішень з цих питань, залучення додаткових джерел та інструментів для підтримки переселенців при облдержадміністрації створили Координаційний центр підтримки цивільного населення, а також робочі групи за різними напрямами роботи.
Завдання щодо адвокації прав ВПО, впровадження ефективних механізмів адаптації та інтеграції мешканців Луганщини у приймаючі громади покладені на Раду з питань ВПО при обласній державній адміністрації.

У співпраці із Луганським обласним центром зайнятості громади області реалізують державні програми працевлаштування та перенавчання ВПО, зокрема жінок на так звані «чоловічі спеціальності».

В особливому фокусі уваги: розвиток ветеранського бізнесу та створення умов для самозайнятих осіб та ФОПів, які є людьми з інвалідністю.

З цією метою запроваджений сервіс «Єдине вікно послуг», який передбачає надання кар’єрного консультування, пошук роботи та виплати допомоги по безробіттю для осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб та ветеранів/ветеранок.

За пів року до програм професійного навчання долучились 2300 учасників бойових дій. 788 осіб отримали ваучери на навчання. Серед популярних напрямів: будівництво та цивільна інженерія, менеджмент, психологія, медицина, саперна справа, автомобільне господарство.

Нагдаємо, Харченко розпорядився реорганізувати ще один обласний заклад.