Олександр Стрюк: "У Сєвєродонецьку створюють красиву картинку, але ж вона не вирішує питань"

Ситуація у Сєвєродонецьку зараз дуже складна

Наприкінці червня після довгих перетягувань канату на лінії фронту було офіційно визнано, що Сєвєродонецьк окуповано. До того ж, додавалася невтішна інформація, що на 90% місто зруйноване. Це стосується не тільки житлового фонду, але й комунікацій. Попри те, що постійно лунали заяви про повернення міста під український прапор, наразі цього не сталося.

Яке зараз життя в окупованому Сєвєродонецьку та як далі жити тим людям, що наважилися виїхати – мабуть, найголовніші питання сьогодні. Відповісти на них «Сєвєродонецьк онлайн» попросив керівника Сєвєродонецької ВЦА Олександра Стрюка.

Чи надходить зараз достовірна інформація з міста? Яка там зараз ситуація?

Епізодично до нас надходить інформація від тих людей, яким вдалося виїхати або які знаходять можливість зателефонувати через інтернет. Ситуація там зараз дуже складна. Намагаються налагодити якісь життєві моменти, але разом з тим комунікації як були відсутні, так і є. Присутня антисанітарія, оскільки немає водопостачання та каналізації. Намагаються організувати штучне налагодження процесів миття людей, але все на такому, «печерному» рівні. Створюють красиву картинку, але ж вона не вирішує питань.

Помивочна у Сєвєродонецьку

Яка ситуація з освітою в окупованому Сєвєродонецьку? Скільки вчителів залишилось?

Залишилося близько 100 вчителів. Для порівняння, було декілька тисяч. Здебільшого, залишилися вчителі старшого віку, які мають світогляд, що не може бути прийнятним в Україні.

Було неодноразово заявлено, що школи потрощені майже всі. Які тоді намагається запустити окупаційна влада?

Декілька шкіл більш-менш вціліли, тільки деякі пошкодження вікон в них. Наскільки мені відомо, це в 15-й та 10-й школах намагаються організувати навчання. Але це все більш профанація, аніж навчальний процес.

Потрощена школа у Сєвєродонецьку

Є дані, скільки дітей залишилося? В так званій «ЛНР» заявили про 570 дітей шкільного віку в місті.

Я не можу вам назвати точну цифру. Спираюся на ті дані, що оприлюднила окупаційна влада. Оскільки достовірно порахувати, скільки залишилося дітей - неможливо

Як можете прокоментувати, що керівником відділу освіти в окупантів стала Олена Соколенко, мати бойовика так званої «ЛНР»? Вона працювала в освітній сфері ще до початку повномасштабної війни. Знали її?

Знаєте, колектив управління освіти досить великий, тому мені навіть невідомо, хто ця людина.

А чи можете назвати відсоток колаборантів? Є люди, які особливо зробили неприємно і від яких не очікували цього?

Це на совісті тих людей, які зрадили Україну. Такі, на жаль, є. На мій погляд, вони понесуть відповідальність. Мають понести. Щодо відсотку – я не займався цією математикою. Це досить неприємне питання. Оскільки в будь-якому разі кожний співробітник адміністрації, який залишився і працює з окупантами, – є зрадником.

Зараз з відео, які є в мережі, видно, що в місті намагаються полагодити електрику. Чи це реально? Що вони максимум можуть зробити з комунікацій до зими?

Реально в мене є інформація, що намагаються протягти лінії від Щастя, де запрацювала частково ТЕЦ. Частину якогось обладнання запустили. Намагаються підключитися таким чином. Але це таке штучне вирішення питання. Потужностей там немає, бо Сєвєродонецьк був підключений до єдиної мережі України. І повноцінне повернення електропостачання можливе лише після відновлення його підключення.

А опалення реально дати взимку? Бо жителів навіть неокупованої Донеччини намагаються евакуювати, тому що подати опалення немає можливості.

Яке можливо опалення, якщо обладнання ТЕЦ пошкоджене і досить суттєво? Його фактично немає, оскільки були влучання артилерії по котловому обладнанню, машинному залу, по підстанціях. Так, я знаю, що намагаються полагодити, розповідають, що все зроблять. Але все це більше схоже на казочки.

Руйнування в Сєвєродонецьку

Чи можете прокоментувати заяви окупантів щодо розмінування більшої частини Сєвєродонецька?

Ви знаєте, можна розповісти, що й електрику подадуть на все місто. Це приблизно така сама заява, як і про відновлення водопостачання у Сєвєродонецьку. За такий короткий проміжок часу це зробити нереально. Прозвітувати можна, а якісно провести розмінування і забезпечити безпечне перебування на території міста – я маю сумніви щодо цього.

А взагалі думали вже щодо майбутнього розмінуванні після деокупації міста? Скільки часу знадобиться?

Таке питання ще не розглядалося. Оскільки щоб порахувати час, треба визначити територію та оглянути її. Це мають робити фахівці.

Аналізували, який відсоток людей зараз повертається?

Це окремі випадки, коли люди з деяких причин та певних обставин повернулися. Наприклад, забрати якісь речі, подивитися на своє житло. Можливо, дізнатися, що з їхніми близькими, які лишалися там. Але це, скоріш, окремі життєві обставини.

Є інформація, скільки людей евакуювалися до України, а скільки до окупованих територій? І скільки взагалі виїхало?

Люди роз’їжджалися в різні сторони, це так. Окремої статистики в нас зараз немає. Ми направили запити до всіх управлінь соціального захисту, щоб отримати інформацію, скільки наших переселенців зареєструвалися повторно та отримали довідки ВПО. Цей процес триває.

Загалом до початку жорстких бойових дій в місті проживало близько 130-135 тис. населення. Залишилося 8-10 тис. Робіть висновки самі.

Чи можна сказати, що було зроблено все можливе в плані евакуації?

Я вам скажу, що навіть більше того. Навіть в останні тижні, коли бомбування міста було понадінтенсивним, евакуаційні автобуси продовжували вивозити людей.

руйнування міста

Чи подавали заяву до СБУ з приводу того, що територіальна громада є потерпілою внаслідок війни?

Вже зареєстровані та розслідуються кримінальні впровадження, в яких громада є потерпілою. Ми підготували та направили у відповідні правоохоронні органи інформацію щодо зруйнованого та втраченого майна.

Чи фіксувалося все, що відбувалось, ще до окупації?

Ніхто аудит не проводив, бо це було небезпечно для життя. Але залишилися фінансові, бухгалтерські документи, які, відповідно, опрацьовані Фондом комунального майна громади. Необхідна інформація направлена.

Чи буде створена ініціативна група, яка захищатиме інтереси громадян?

У нас створений call-центр, в якому задіяні всі підрозділи адміністрації. За можливості надаємо консультації і спрямовуємо людей до відповідних державних органів згідно з їхньою компетенцією. Проводиться роз’яснювальна робота, якщо це необхідно. Що стосується громадських організацій та волонтерських штабів, де надаються психологічна або юридична підтримка – такі посилання ми також надаємо.

Рахували суму завданих збитків?

Оскільки місто в окупації, то неможливо провести експертизу, огляд, аудит будівель та інфраструктури. Тому ми не можемо назвати точну суму збитків.

На що зараз направлена увага в роботі ВЦА?

Один з головних напрямів - це робота з переселенцями. Зокрема, їхнє розселення, пошук тимчасового житла. Ми направили запити майже в усі громади України, де можливо розміщення додаткове наших переселенців. Ведеться пошук можливостей для побудови тимчасового житла. Також соціальний захист – намагаємося максимально курирувати ті проблемні питання, які виникають по виплатах та забезпеченню.

До того ж, це допомога нашим військовим. Безумовно, надходять звернення, ми допомагаємо за можливості в межах діючого законодавства, яке нам дозволяє це робити.

Давайте наостанок трохи помріємо. Що буде зроблено в першу чергу після звільнення Сєвєродонецька?

В першу чергу – це відновлення інфраструктури, щоб можливо було забезпечити повернення містян до Сєвєродонецька.

Фото зі сторінки ЛОДА, очільника Луганщини Сергія Гайдая
Відео SeverLife

Підпишись на наш Телеграм