З 1 квітня деякі ліки можна буде придбати лише за рецептом: відповідь МОЗ на головні питання
З 1 квітня рецептурні ліки можна буде придбати в аптеці за електронним рецептом. У той же час, в Україні паперові рецепти діятимуть щонайменше до закінчення воєнного стану.
Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я України.
“Рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, ви зможете, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта”, – зазначили в відомстві.
Які ліки є рецептурними?
У МОЗ пояснили, що рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.
Цей перелік може включати зокрема:
- антибіотики;
- протисудомні засоби;
- гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
- препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
- деякі антигельмінтні препарати;
- деякі антигістамінні засоби;
- кроворозріджуючі препарати;
- антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
- стероїдні лікарські засоби;
- деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.
“Якими б звичними та безпечними не здавалися ці ліки, їх застосування несе підвищений ризик. Неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи нести ризик зловживання”, – пояснили в міністерстві.
Як дізнатися, чи є конкретний лікарський засіб рецептурним?
Для цього достатньо перевірити інструкцію лікарського засобу. Вони містять вичерпну інформацію про його медичне застосування та умови його відпуску.
Знайти інструкцію потрібного препарату можна, скориставшись сервісами онлайн-аптек або ж сайтом Державного реєстру лікарських засобів України.
Подія викликала резонанс і у людей залишилося багато питань, тож МОЗ надало відповіді на головні з них.
Рецепт за відсутності світла
За відсутності світла лікар випише вам паперовий рецепт. На перехідному періоді впродовж воєнного стану аптеки зобовʼязані використовувати як електронні, так і паперові рецепти.
Необхідність змін під час війни
Відпуск рецептурних ліків завжди мав здійснюватися за призначенням лікаря, ця вимога не є новою, з квітня лише додається додатковий інструмент – е-рецепт. Він вводитиметься поступово з можливістю використання паперових рецептурних бланків.
Рецепт для ВПО
Для отримання електронного рецепта не потрібно мати декларацію з сімейним лікарем. Виписати рецепт на рецептурний препарат зможе будь-який лікар, який відповідає за ваше лікування – хірург, терапевт, кардіолог чи онколог.
Можливе збільшення часу запису до лікаря
Якщо ви відчуваєте погіршення самопочуття, обовʼязково зверніться до лікаря. Він зможе оцінити стан вашого здоровʼя, провести клінічну діагностику та призначити лікування, яке буде ефективним та безпечним для вас. А всі повторні рецепти на потрібні ліки ви зможете отримати дистанційно. У разі екстрених ситуацій також пацієнт може викликати бригаду швидкої медичної допомоги.
Можливе призначення лікарями лише дороговартісних лік
Електронний рецепт не містить торгових назв препаратів, а лише міжнародну непатентовану назву, іншими словами – діючу речовину. Так ви зможете самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу з відповідною речовиною, враховуючи свій бюджет. Ні лікар, ні фармацевт не зможе вплинути на ваш вибір.
Неможливість придбати ліки проти тиску/алергії/знеболювальні засоби без рецепта
Якщо цей препарат відповідно до інструкції підлягає відпуску виключно за рецептом лікаря, у такому випадку дійсно потрібен рецепт. Однак це не нова норма, МОЗ не змінює правила відпуску лікарських засобів. При цьому ви завжди можете отримати рекомендацію від фармацевта щодо безрецептурних аналогів зазначених ліків, а ще краще – звернутися до лікаря, який призначить вам ефективне лікування.
Можлива незручність для пацієнтів, які мають хронічні захворювання
З впровадженням е-рецепта не потрібно щоразу звертатися до лікаря на прийом для того, щоби отримати рецепт на ліки. Це можна буде зробити, зокрема, і дистанційно. Призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні. Це ще одна перевага електронного рецепта над паперовим.
Неможливість придбати звичайний етиловий спирт без рецепта
Існують певні обмеження на відпуск спиртових розчинів. Проте в асортименті аптек можна знайти упаковки, які не підлягають відпуску за рецептом. Є доступні опції в іншому обʼємі або ж є інші антисептичні засоби, які можна вільно купити аптеці.
Чи потрібен рецепт на комбіновані оральні контрацептиви та контрацептиви екстреного застосування
Здебільшого всі гормоновмісні лікарські засоби є рецептурними у багатьох країнах світу, оскільки можуть мати серйозний влив на гормональне здоровʼя та самопочуття жінки. Саме тому їх застосування має контролюватися медичним спеціалістом. Ця норма не є новою і є поширеною світовою практикою. У разі тривалого прийому КОК лікар може виписувати рецепт на ліки дистанційно, це суттєво спростить процес призначення.
Придбання ліків для тварин у звичайній аптеці
Жодних додаткових змін чи обмежень щодо відпуску лікарських препаратів для тварин не передбачається.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, як отримати «доступні ліки» за відсутності лікаря.
- 840 переглядів
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 19:00 Передавав дані про ЗСУ куратору з рф: експоліцейського з Луганщини засудили до 15 років тюрми
- 18:00 Кремінська громада у програму для виплат військовим додала нові категорії
- 17:50 У середу Україні температура повітря почне знижуватися: коли очікувати морози
- 17:00 Президент вручив нагороду керівнику прифронтової громади Луганщини
- 16:56 У Москві підірвали генерала Кириллова, Медведєв вже погрожує "неминучою відплатою"
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Що сталося з приміщеннями вишів у Сіверськодонецьку, Рубіжному й Старобільську та як їхні справи у релокації 15.12.2024 переглядів: 2053
- «Мало хто з лікарів хоче їхати до Сіверськодонецька та займатися цим». У місті проблеми зі зграями тварин 13.12.2024 переглядів: 1958
- ЛОВА: у Сіверськодонецьку переоформлені квартири визнають “безхазяйними”, в області багатоповерхівки не обслуговуються 15.12.2024 переглядів: 1572
- Як сіверськодончанка водить людей у походи Карпатами. Історія Тетяни Ісакової 12.12.2024 переглядів: 1144