У Херсоні проклинають росіян, які вивезли 28 тис. коштовних музейних артефактів, — The Economist
З Херсонського обласного краєзнавчого музею російські чиновники за допомогою місцевих співробітників і тодішнього директора музею вилучили понад 28 тис. артефактів, завантажили їх на вантажівки та відправили до анексованого Криму.
Про це пише The Economist. Видання поспілкувалося із працівницею цього музею Ольгою Гончаровою.
"Гончарова сиділа у своєму кабінеті на першому поверсі Херсонського обласного краєзнавчого музею, поклавши бронежилет на спинку крісла. Вікна були забиті фанерою. Вона проклинала росіян. "Вони — вандали, люди, які це зробили", — сказала жінка", - йдеться у статті.
Гончарова розповіла, що зникли стародавні монети, грецькі скульптури, скіфські прикраси, дорогоцінну бухарську шаблю — і навіть жорсткі диски з каталогом музею.
Три десятиліття тому, каже Гончарова, музей знайшов колекцію готичної бронзи, вкрадену ще німецькими окупантами під час Другої світової війни. Тепер колекцію вкрали росіяни.
"З початку повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року втрати людей і страждань в Україні були великими. Багато музеїв також були розграбовані. За оцінками Міністерства культури України, до рук росії потрапило понад 480 тис. творів мистецтва. Щонайменше 38 музеїв, де зберігається майже 1,5 млн робіт, були пошкоджені або знищені", - пише The Economist.
Гончарова показала журналісту видання картину із засушеними квітами та керамікою, яка висить навпроти її столу.
"Херсонець В’ячеслав Машницький пропав безвісти після того, як на його дачу на березі річки з’явилися російські війська та реквізували човен. Друзі, які завітали до будинку через кілька днів, знайшли сліди крові. Відтоді про Машницького не було жодних повідомлень", - йдеться у статті.
Через дорогу від Херсонського обласного музею розташований міський художній музей.
"Він був на реконструкції, коли росія вторглася; дехто з персоналу повідомив новій владі, що його колекцію перевезли на північ. Насправді вона зберігалася у підвалі, і згодом про це дізналися росіяни завдяки місцевим інформаторам, зокрема екс-директору обласного музею. До того моменту, як українці знову захопили місто, росіяни втекли з приблизно 10 тис. із 14 тис. експонатів музею, включаючи картини Іллі Рєпіна та Олексія Шовкуненка, художника, на честь якого названо музей, і релігійними іконами. Залишили скульптури, які було надто важко пересунути", – розповів виданню співробітник Ігор Русол.
У статті зазначається, що вказати ціну на вкрадені роботи майже неможливо, оскільки лише частина була застрахована.
У квітні минулого року ООН підрахувала, що війна завдала шкоди культурній спадщині України на суму 2,6 мільярда доларів.
"Відслідковувати, що награбували росіяни, теж головний біль. Чимало українських музеїв, особливо менших регіональних, покладалися на паперові каталоги, часто застарілі або неповні, каже Мар’яна Томина, чиновниця Міністерства культури. Деякі з цих каталогів уже зникли. Зусилля з оцифрування кадастрів, які почалися лише три роки тому, набули нової актуальності", - зазначає видання.
Проте The Economist наголошує, що Україна буде домагатися відшкодування: прокуратура Києва перевіряє російських чиновників і українців, причетних до розкрадання. Томіна працює над новим законом про реституцію та переглядом застарілого закону про захист культурної спадщини. А з кінця жовтня спецпідрозділ армії почав стежити за пошкодженням культурних об’єктів.
"Але надії повернути вкрадене окупантами мало", - йдеться у статті.
Читайте також: Як росія спалює історію Луганщини: ТОП-5 знищених пам'яток Сєвєродонецька та інших міст
- 343 перегляди
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 19:00 У студенти релокованого Луганського медичного університету посвятили сто першокурсників (ФОТО)
- 18:00 Мобілізованим мешканцям Сіверськодонецької громади виплатили 100 тисяч гривень
- 17:05 Україну у четвер затягнуть тумани, дощі пройдуть лише в одному регіоні
- 17:00 Стало відомо про загибель військового з Рубіжного
- 16:27 рф обстрілює Україну з Ту-160 і Ту-95, які передані 25 років тому в обмін на погашення боргів за газ, - Схеми
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Коли під вишиванкою ховається триколор: топ посадовців Сіверськодонецька й міст Луганщини, які зрадили Україну 20.11.2024 переглядів: 11545
- Премія у 3000 %: у розтраті підозрюють екскерівника переміщеного з Луганщини медзакладу 20.11.2024 переглядів: 5608
- "Будівництво у цьому місті не передбачається", - окупанти про відновлення Сіверськодонецька 25.11.2024 переглядів: 2257
- Лікарку із Сіверськодонецька засудили за державну зраду 26.11.2024 переглядів: 1168