Друга річниця окупації Сєвєродонецька. Застиглі у часі
Бої за Сєвєродонецьк тривали майже цілих 4 місяці — з 28 лютого до 24 червня 2022 року. 26 травня 2022 року ворог дістався міста, почалися вуличні бої. 24 червня 2022 року українські підрозділи організовано залишили частину промзони Сєверодонецька. 25 червня, Генштаб ЗСУ повідомив: українські військові організовано відійшли від міста.
Сьогодні окупований Сєвєродонецьк перетворився на певну тилову базу ворога. Житло містян займають, територія два роки знаходиться без зв’язку та інтернету, для роботи та імітації відновлення завозять гастарбайтерів з країни-агресорки. Псевдоблогери хвалять якісь невидимі оку успіхи, проте з останніх світлин видно, що місто застигло у часі. Та й самі «місцеві зірки» живуть у росії, перебуваючи у місті наїздами та викладаючи його тільки з прийнятних ракурсів. Деякі створили телеграм-канали, де вихваляють діяльність окупантів.
«Сєвєродонецьк онлайн» у річницю окупації покаже, як насправді виглядає місто через два роки після захоплення.
2022 рік. Раптові спогади окупантів
«Адміністрація перебувала в місті до останнього, поки можливо було фізично перетинати останні з залишених мостів. Попри пошкодження. Поки в місто ще можливо було проїхати, адміністрація у Сєвєродонецьку знаходилася. Звісно, коли вже частина міста була зайнята передовими загонами росіян та кадирівцями, вона була змушена евакуюватися з міста», - розповідав нам в інтерв’ю керівник Сєвєродонецької МВА Олександр Стрюк.
Після цього довгий період з міста було чутно мало новин, бо зв’язку, як зараз, так і тоді, не було, а у Сєвєродонецьку ще не працювала якась тимчасова влада.
У серпні 2022 року нам вдалося з дівчиною, яка нещодавно була в місті.
«Місто майже порожнє. Тиша. На сьогодні мало людей, але у місті кажуть – що це вже нормально. Люди повертаються. Хтось із сіл приїжджає до міста. Ті, хто перечікував у селах бойові дії. Повертаються назовсім. Немає води, світла, газу. Люди готують їжу
на дровах. Розводять багаття. Здебільшого збираються одним під'їздом», - ділиться наша героїня спогадами станом на серпень 2022 року.
Фото героїні, 2022 рік
Окупанти ж тоді починають знімати сльозливі сюжети про гуманітарку, яка рятує замучених нацистами місцевих.
Проте тільки за два роки окупаційні пропагандисти почали ділитися страшною правдою з тих часів.
Так, шеф команди Пермського краю у Сєвєродонецьку Юрій Крестянників розповів, що був шокований руйнуваннями окупованого міста, коли підрахував кошти на відновлення. По його очах помітно, що гра не коштувала свічок.
Вперше він прибув з конвоєм на вантажівках. Перше, що побачили в окупованому Сєвєродонецьку, – розбиті багатоповерхівки на в'їзді у місто.
«Шок. Розумієш, скільки треба зробити для того, щоб повернути сюди нормальне мирне життя», - каже він.
Також окупант згадав, як діти ходили у 38-градусну спеку, а в місті не було води. Люди набирали воду у калюжах.
До того ж він розповів, як його шокували трупи на вулицях та зграї голодних псів.
2022 рік
Російська пропагандистка Мар’яна Наумова також різко почала ділитися спогадами з Сєвєродонецька зразка липня 2022 року. На відео військові рф кажуть їй, що ліси горять, а гасити нікому. Окупантка з радісним обличчям їздить по знищеній землі.
Наумова на тлі знищених лісів у Сєвєродонецьку, 2022 рік, липень
Люди намагалися передати привіт дітям. Раділи мізерній гуманітарці. Проте їхні діти розбіглися світ за очі, тож передати їм, що вони бодай живі можна було тільки через пропагандистів.
Люди у ті часи готували та жили на вулиці.
2024 рік. Застигли у часі
Те, що сьогодні окупанти сприймають місто як перевалочну базу, доводить стан будівель. Не кажучи вже про знакові споруди типу Українського театру чи Льодового палацу, навіть «GreenTown», поруч з яким окупанти приймають вантаж для військових, стоїть без вікон занедбаний.
Ті ж будинки, які не вдалося відремонтувати вставленням однакових за розміром вікон, почали зносити. Чи будуватимуться нові – у це не вірять навіть місцеві проокупаційні блогери.
«По Рубіжному, Сєвєродонецьку є декілька об’єктів, де почали демонтаж будівель та під’їздів, які не підлягають відновленню. Чи будуть зводити нові під’їзди чи будинки – поки сказати складно. Але те, що розбирається – це точно, ми це бачили на власні очі», - каже блогер.
Зніс будинків, літо 2024 року
Сєвєродонецьк перетворився на місце, де можна знімати апокаліптичні відео та фото. Що, у принципі, і роблять росіяни. Так, російська «блогерка» Ангеліна Латипова приїхала на окуповану Луганщину з Москви. Її світлини потрощених міст Донбасу викликали ажіотаж у мережі. Проте потім коментарі до публікацій вимкнули.
Ангеліна Латипова у Сєвєродонецьку
Проте не тільки екскурсії набрали популярності, псевдоволонтерство теж стало модною темою серед росіян різного штибу.
Деякі російські “волонтери” навіть беруть родини у поїздки на прифронтові окуповані території Луганщини. Один з них показав “поездку всей семьей в зону сво” у телеграм-каналі своєї організації.
Псевдоволонтери
На опублікованих фото видно стелу з написом “Сєвєродонецьк” та вулицю Партизанську окупованого міста. Батюшка не гребує залишками зброї, діти одягнені у камуфляж. На обличчях – посмішки на тлі понівеченого міста.
Псевдоволонтери
На День міста ми детально розповідали, як живе Сєвєродонецьк в окупації і яким підходить до свого дня. Також показували, як він зараз виглядає.
Сьогодні ми також публікуємо фото світлин з міста, які передали нашій редакції з окупації.
Весна 2024 року. Фото "Сєвєродонецьк онлайн"
22 липня сєвєродончани згадуватимуть день звільнення міста у 2014 році. Сподіваємося, що наступна річниця буде пов’язана знов зі звільненням та очищенням нашого Сєвєродонецька від ворога. Цього разу – назавжди.
- 1396 переглядів
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 18:00 Захисникам з Сіверськодонецької громади виплатили майже півмільйона гривень допомоги
- 17:29 Синоптикиня розповіла, якою буде погода в останній день року та у перші дні 2025 року
- 17:00 “Помста” знищила 11 танків та 11 БМП окупантів
- 16:36 Зеленський підписав закон про ліквідацію МСЕК
- 16:00 Донеччина, Харківщина, Херсонщина: луганські піротехніки розповіли про роботу у 2024 році
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Виплати ВПО продовжили до серпня 2025 року 28.12.2024 переглядів: 4107
- Луганчани обурилися рішенням ЛОВА створити бригади оперативного протиепізоотичного реагування 26.12.2024 переглядів: 2009
- Під час проходження служби помер військовий з Луганщини 26.12.2024 переглядів: 1598
- Програма "Житло для ВПО": скільки переселенців претендують на пільгові кредити 25.12.2024 переглядів: 1480