Близько семи заявок на місяць: власниця рубіжанської турагенції про туризм в умовах війни
Олена Пономарьова – уродженка Рубіжного. Там у 2019 році жінка заснувала власну туристичну агенцію "Море турів". Говорить, що цьому посприяла особиста любов до подорожей, яку батьки прищепили ще у дитинстві.
Сьогодні дітище пані Олени знаходиться в окупації, тому діяльність жінки перейшла в онлайн-формат.
"Сєвєродонецьк онлайн" до Всесвітнього дня туризму поспілкувався з Оленою Пономарьовою про переселення у столицю, туризм та його попит під час війни. Пані Олена розповіла про найпопулярніші тури серед її клієнтів у 2024 році та дала рекомендації, на що треба звернути увагу під час планування подорожі.
- Пані Олено, як для вас почалася повномасштабна війна?
- 24 лютого розпочалося трагічно. Ми, як і всі, зранку прокинулися від вибухів. Було дуже страшно, тому ми швидко зібралися й одразу поїхали зі своєю родиною до Києва. Було важко залишати своє улюблене місто, але нічого не залишалося, треба було врятувати життя своїх рідних. Спочатку ми завезли чоловіка маму до родичів у Сватове, і далі попрямували самі. Дорогою бачили багато машин, усі виїжджали, були великі затори… Внутрішнє я дуже сильна, про погане намагалася не думати та не скаржитися на життя.
- Олена Пономарьова
- Не було думок, як у багатьох, мовляв, все пройде через два тижні, залишимося, перечекаємо?
Ні, не було. Ми розуміли, що це вже не буде так, як у 2014 році, буде щось страшне… У той день якраз запустили евакуаційний потяг, і це було ще одним приводом, щоб задуматися і виїжджати. Але, знаєте, багато знайомих таки залишилися, так і думали, що воно якось все минеться…
- З якими труднощами довелося зіштовхнутися?
- Оскільки ми виїхали одразу в день повномасштабного вторгнення, особливих труднощів і не виникло. Думаю, якби ми залишилися тоді у Рубіжному, все було б інакше…
- Чому обрали другим домом саме столицю?
- Ще у 2014 році ми придбали житло у Києві, тому нам було куди їхати. Але все одно було трохи важко. Ми стільки років прожили у Рубіжному, будували там своє життя, бізнес, і тут нам треба все залишати, переїжджати та починати все з нуля. Зараз, звісно, вже краще. Дитина пішла у школу, адаптувалися.
Олена Пономарьова
- Як місцеве населення ставиться до переселенців?
- У Києві нормально. Особисто я не зіштовхувалася з поганим ставленням. Чула, що у Львівській області не дуже… У нас у місті багато російськомовних людей, особливо літні жінки. Молодь навпаки, переважно спілкується українською.
- Розкажіть, як ви відновили свою діяльність у столиці?
- До діяльності повернулася не одразу. Моїм клієнтам на той час це було не дуже цікаво. Перший запит на відпочинок поступив влітку 2022 року від моїх постійних туристів з Рубіжного, які покинули місто та на той час знаходилися в Європі. Так потихеньку й відновила свою туристичну діяльність у Києві, але поки що працюю в онлайн-режимі.
Олена Пономарьова
- Певно, давали рекламу, щоб завоювати інтерес нової аудиторії?
- Ні, рекламу не давала. Я загалом не викладала інформацію про тури у соціальних мережах, оскільки розуміла, що люди будуть сприймати це недоречним. Потрібен був час. Зараз вже починають подорожувати. Планую потроху запускати рекламу та вже у 2025 році відкрити власну турагенцію у столиці.
- Хто наразі переважно ваші клієнти?
- Звісно, що переважна більшість – це мої постійні туристи з рідного регіону. Але вони рекомендують мої послуги іншим (за що я дуже вдячна), тому серед моїх клієнтів є й люди з інших областей України.
Олена Пономарьова
- Чи багато людей сьогодні користуються вашими послугами. Можете порівняти цифру з довоєнним часом?
- За 2021 рік моїми послугами скористалося 1500 туристів. Сьогодні, зі зрозумілих причин, клієнтів стало значно менше. На місяць у літній період поступає близько 7 заявок. Зараз вже серпень, попит зменшився.
- Пані Олено, які тури є найпопулярнішими серед ваших клієнтів у 2024 році?
- Туристи з України переважно подорожують автобусними турами у Болгарію, Туреччину, Єгипет. Найпопулярнішими напрямками серед моїх туристів, що знаходяться в Європі, є Туреччина, Іспанія, Греція, Єгипет. Там вони подорожують літаками.
- Розкажіть, які є складнощі у вашій роботі?
- Я б не сказала, що є якісь складнощі, просто треба любити свою роботу. А мені моя дуже подобається! Я сама не уявляю своє життя без подорожей, батьки прищепили мені цю любов з дитинства. Я завжди на зв’язку зі своїми клієнтами під час відпочинку та допомагаю їм, якщо виникають якісь питання. Мені дуже приємно, коли після повернення з відпочинку, вони приходили в офіс і ділилися враженнями, у них горіли очі, вони просто були щасливими. Це надзвичайно!
Однак був один складний момент, коли почалася війна. Клієнти бронювали путівки й не змогли поїхати. Я казала, що вони можуть скористатися цими коштами потім, коли закінчиться війна, але люди говорили, що потім не поїдуть. І мені треба було повертати усім гроші. Туроператори не хотіли цього робити, але завдяки броням інших туристів, все вдалося зробити. За ці майже три роки я повернула клієнтам усі кошти.
Олена Пономарьова
- Ви сказали, що не уявляєте своє життя без подорожей. У скількох країнах встигли побувати? Які можете рекомендувати для відвідування?
- Моя перша подорож з батьками відбулася десь у 1983 році. Ми тоді літали ще з Сєвєродонецька в Адлер. Потім я вже подорожувала зі своєю родиною. У списку відвіданих: Єгипет, Кіпр, Грузія, ОАЕ, Туніс, Мексика, Танзанія, Шрі-Ланка, Чорногорія, Китай, Португалія, Іспанія. Однак найбільше мені подобається Туреччина. Це ідеальний варіант для бюджетної поїздки. Переліт недовгий, що дуже зручно з маленькими дітьми. Туреччина – то любов!
Олена Пономарьова
- Пані Олено, дайте рекомендації, як правильно зібратися у відпустку, на що звернути увагу?
- Найголовніше – це мати закордонний паспорт. Зіштовхувалася неодноразово з ситуацією, коли клієнти звертаються за послугою, я підбираю їм тур, надсилаю пропозицію, а виявляється, що у них вийшли терміни дії закордонних паспортів. Багато хто на це не звертає уваги. Однак, коли залишається пів року до закінчення дії паспорта, його потрібно замінювати, оскільки він вважається недійсним.
Також деякі туристи, що знаходяться за кордоном записують дітей у свій паспорт. Це дешевше, але в такому разі люди можуть подорожувати тільки наземним транспортом. Для здійснення перельоту у дитини має бути свій власний закордонний паспорт.
І що немало важливо — це гарний настрій. Бувають різні ситуації, затримки рейсів: ламаються літаки або погодні умови не дозволяють злетіти. Люди незадоволені, панікують. Але такі моменти треба пояснювати туристам, щоб не було претензій.
- 1060 переглядів
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 18:00 Під Кремінною знищили автівки окупантів (ВІДЕО)
- 17:00 Новий в тиждень в Україні почнеться з морозів та снігу
- 16:45 На Закарпатті ВПО видаватимуть допомогу – хто може отримати
- 16:04 До Дніпропетровщини росіянам залишилося менш ніж 7 км, області загрожують КАБи, - голова облради
- 15:01 "Зізнаюся: мені це набридає": Фіцо звинуватив Зеленського у жербацтві
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Лисогор зі своїм першим заступником два місяці поспіль отримують зарплати у понад 150 тисяч гривень 05.01.2025 переглядів: 1968
- Шуляк заявила, що тимчасове житло для ВПО лише поглиблює проблеми й розповіла про новий кейс 07.01.2025 переглядів: 1605
- ВПО визнали жителями громад - що це дає 06.01.2025 переглядів: 1551
- Дніпропетровщина розглядає можливість надання житла луганським ВПО 06.01.2025 переглядів: 1542