Буткевич розповів, як отримав від окупантів статтю за нібито обстріл будинку у Сіверськодонецьку
Звільнений з полону український правозахисник та військовослужбовець Максим Буткевич розповів, як окупанти звинуватили його у нібито обстрілі будинку у Сіверськодонецьку, за що потім засудили до 13 років ув’язнення.
Про це йдеться у його інтерв’ю Центру прав людини ZMINA.
За словами Буткевича, у Луганському СІЗО, де його тримали, в’язнів допитували різні структури: як люди у військовій формі, так і у цивільному. Зокрема, одного разу слідчий поцікавився діяльністю фонду Сороса в Україні та хотів, щоб Буткевич дав інтерв’ю неназваному “поважному міжнародному ЗМІ”, де розповів би про неї.
“Я сказав, що інтерв’ю ніяке давати не хочу, але, якщо змусять, то можу розказати те, що знаю: про підтримку українським відділенням фонду проєктів з децентралізації, місцевого самоврядування, правової допомоги, академічних публікацій. Йому вся ця розмова не дуже сподобалась, і тоді я вперше почув: “Мы тебя посадим”, – зауважив правозахисник.
За місяць на допиті "люди у формі із закритими обличчями" різними способами "виводили його з рівноваги та залякували".
“Потім мені сказали, що є три варіанти: перший – підписати все, що мені дадуть, не читаючи, і це буде зізнання у скоєнні воєнного злочину, мене засудять, і потім поміняють. Другий – я відмовляюсь підписувати документи, мене вивозять на “слідчий експеримент”, де я начебто намагаюсь спробувати втекти й мене вбивають. І третій варіант – я сидітиму без будь-якого обміну невідомо скільки, точніше – скільки вони захочуть. Відповідно, якщо я не співпрацюватиму й нічого не підпишу, то цілий не вийду ні фізично, ні психологічно. Вони сказали, що у 45 років можна вже й закінчувати життя. Якщо я з цим погоджуюся, то вони мене виводять у задній двір, дають закурити, зателефонувати додому й після цього, власне, застрелять”, – розповів Буткевич.
Потім, за його словами, окупанти роздрукували протокол допиту та плуталися у тому, де він “вчинив злочин”.
“Вже пізніше я дізнався: мова йшла про те, що я начебто вистрілив з гранатомета по житловому будинку, де були люди, і внаслідок цього дві жінки були поранені. У будь-якому разі, за їхніми словами, було не важливо, що написано на папірцях, вони могли мене засудити й без моїх свідчень. Мені сказали, якщо я швидко підпишу документи, їх відразу передадуть прокурору, а потім у суд, і вже у жовтні я зможу бути вдома – мене поміняють”, – розповів Буткевич.
Ще пізніше, додав він, коли дооформлювали справу, його повезли у Сіверськодонецьк до будинку, у який військовослужбовець начебто вистрілив.
“Мені сказали підняти руку, показати на конкретне вікно, сфотографували мене, сказали показати на яму, запам’ятати адресу. На питання, про що це все, відповіли, що потім про все дізнаюся. Єдине, на чому я тоді наполягав, наскільки у тій ситуації взагалі можна було наполягати, що я не свідчитиму проти когось, лише проти себе, і щоб справа була без трупів”, – пояснив Буткевич.
Нагадаємо, Буткевич потрапив у полон у червні 2022 року у Луганській області. Його звинуватили у жорстокому поводженні з мирними жителями та застосуванні заборонених методів війни: нібито 4 червня він обстріляв із гранатомета житловий будинок у Сіверськодонецьку.
Суд окупованого Луганська засудив Буткевича до 13 років ув'язнення. У грудні 2023 року стало відомо, що Максим Буткевич перебуває у колонії в Хрустальному (Красний Луч).
18 жовтня 2024 року у рамках обміну Буткевич повернувся в Україну.
- 425 переглядів
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 15:05 Китай відреагува на очікування Трампа, що Сі може вплинути на путіна у завершенні війни в Україні
- 15:00 Звільнили директора сіверськодонецької лікарні
- 14:00 Спрощення доступу до єВідновлення: які зміни запропонувала парламентська ТСК
- 13:59 Безугла підтримала Арестовича, який втік з України і критикує військових за "недостойну смерть"
- 13:00 Воював під Лисичанськом та Бахмутом і здався у полон. Окупанту з Луганщини загрожує довічне
Найпопулярніші новини за тиждень:
- NRC відкриває прийом заявок на виплату допомоги переселенцям – хто може отримати 16.01.2025 переглядів: 10154
- “Такого ніколи не було”: у Сіверськодонецьку невдоволені ставленням окупантів до бізнесу 21.01.2025 переглядів: 4986
- Начальник Сєвєродонецької МВА назвав розмір своєї зарплати 21.01.2025 переглядів: 1693
- Яке ставлення до переселенців та жителів ТОТ в Україні: результати соцопитування КМІС 22.01.2025 переглядів: 1393