“Що єднає луганців і волинян”: “Мандрівний Старобільськ” провів культурні заходи у Нововолинську

“Що єднає луганців і волинян”: “Мандрівний Старобільськ” провів культурні заходи у Нововолинську

Команда пересувного культурного шелтера “Мандрівний Старобільськ” упродовж 20–22 листопада провела шість подій у Нововолинській публічній бібліотеці та Молодіжному центрі “Нові крила”.

Про це “Сєвєродонецьк онлайн” повідомили організатори.

Музиканти, поети, культурні менеджери та бібліотекарі з Луганщини зі своїм мандрівним проєктом з популяризації локальної культури розпочинали шелтер з презентації фотовиставки від п’ятьох фотомитців зі Старобільська та Луганська.

“Гості події знайомилися зі Старобільськом через серію фото, відзнятих у різні пори року. Нововолинці, луганці та інші запрошені знаходили спільне і відмінне з краєвидами й стилем життя Нововолинська і Старобільська. Зійшлися на тому, що більше таки схожого”, – зазначили організатори.

Того ж дня команда провела артток – розмову про сучасне мистецтво і літературу з художницею Ольгою Русинчук та письменницею Яною Блажівською. Говорили про те, як війна впливає на здатність писати, добирати слова, створювати о́брази і як змінилося сприйняття світом української культури та мистецтва.

“Старобільськ знаходиться рівно на протилежному кінці країни, а ми зібралися в одній кімнаті й розмовляли однією мовою, про однакові речі та навіть краєвиди на фото з фотовиставки дуже схожі. Я щиро вдячна за запрошення. Це була дуже тепла та емоційна зустріч”, – поділилася емоціями Яна Блажівська.

Бібліотекарі Луганської обласної бібліотеки також представили експериментальну антилекцію “Українські письменники у пікселі”. У ній взяли участь письменники, які наразі захищають Україну у Збройних Силах, а також тісно пов’язані з Луганщиною – Дмитро Лазуткін, Єлизавета Жарікова, Артем Чапай, Артем Полежака та Вахтанг Кіпіані. Автори попередньо записали відео зі служби, у яких поділилися власною творчістю, зокрема, зачитали вірші, уривки з прози, зіграли авторські пісні.

Також письменники підготували для учасників кілька запитань. Зокрема про улюблені жанри в українській літературі, що читає молодь і яких тем бракує, хто відбудовуватиме країну і хто такі герої сьогодні.

Команда проєкту присвятила антилекцію пам’яті Вікторії Амеліної, письменниці, правозахисниці та близькій серцю однодумці, яка загинула від російської ракети у Краматорську.

Другий день шелтера обертався навколо публічної дискусії “Містяни і нові місцеві: як ми єднаємося”. Спікерами події стали керівник Молодіжного центру “Нові крила” Павло Медина, психологиня Центру Життєстійкості Володимир-Волинської громади Ксенія Оборонова та директорка Нововолинської публічної бібліотеки Аліна Регешук. Найгострішим питанням вільного мікрофона стала інформаційна доступність для переселенців у нових для себе громадах і тих українців, які знаходяться у найнебезпечніших регіонах та прифронтових населених пунктах.

У фінальний день команда “Мандрівного Старобільська” провела дві майстерки з кавотерапії для дітей та дорослих. З майстринею діти малювали кавою соняшники, а з дорослими учасниками – мандали.

Кульмінацією шелтера став поетично-музичний квартирник, який об'єднав поетів та музикантів з Луганщини, Волині та Харківщини. На просторі молодіжного центру виконували авторські пісні музикантка Оля Гончар “Руда з Волині”, соло-виконавець зі Старобільська Сергій Летучий, вокаліст гурту Snakehunters Рома Міронов (Старобільськ/Черкаси), харківська гітаристка Марія Куранда, а також поетки – старобільчанка Настуня Літаш, Юлія Собчук з Нововолинська та харків’янка Анна Вашук.

Довідково: Всеукраїнський пересувний культурний шелтер підтримує Міжнародний фонд “Відродження”. Організаторами ініціативи є Луганське обласне відділення Української бібліотечної асоціації та Луганська обласна універсальна наукова бібліотека.

Нагадаємо, стартував всеукраїнський пересувний культурний шелтер “Мандрівний Старобільськ” у Кропивницькому.